Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wajda a Škvorečtí získali ceny nadace Pangea

  11:22aktualizováno  11:22
Cenu Za nápravu věcí lidských nadace Pangea převzal v neděli večer v pražském Divadle na Vinohradech polský režisér Andrzej Wajda. Stejné ocenění získali také manželé Josef Škvorecký a Zdena Salivarová žijící v Kanadě. Škvorečtí se kvůli zdravotním problémům slavnosti nezúčastnili. Přátele v divadle, mezi nimiž nechyběl ministr kultury Pavel Dostál, pozdravila spisovatelská dvojice dopisem z letního bytu na Floridě.
Cena nadace Pangea je inspirována odkazem osobnosti a díla Jana Amose Komenského. Vedle vynikajících profesních výkonů je vázána na etický přesah tvorby a kontinuitu občanských postojů laureáta. Wajda i Škvoprečtí podle zakládajícího člena nadace Petra Hořejše splnili tuto podmínku. "V jejich díle se spojil intelekt s citem, rozum se srdcem," uvedl Hořejš v komponovaném pořadu s filmovými ukázkami a oblíbeným Švoreckého jazzem.

Na občanské postoje spisovatelské dvojice Škvoreckých upozornil v textu, který zaslal do Prahy u příležitosti předávání cen, další český exilový spisovatel Milan Kundera. "V době, kdy valná část české literatury byla vyhnána z domova, zřídila pro ni (Salivarová) s Josefem jako azyl malé nakladatelství v Torontu. Šok ruské okupace způsobil, že jsem tehdy viděl v záchraně české literatury otázku národního života či zániku. Nikdo proto neznamenal v mých očích pro ohroženou zemi víc než oni dva," přečetl z Kunderova dopisu režisér Jan Kačer.

Vliv Andrzeje Wajdy na český film popsal v podobném dopise další český emigrant, režisér Miloš Forman. "Film Popel a démant na nás působil jako droga, pod jejímž vlivem se začal klubat na veřejnost naše mladická drzost. Drzost vyprávět filmem pravdu," napsal. Vedle neorealismu a amerického nezávislého filmu to byl podle Formana právě Wajda, kdo stál u kolébky české nové vlny.

Za dosavadních deset let existence nadace Pangea rozdala včetně dnešních ocenění 17 cen. Mezi těmi, kteří cenu nadace Pangea v 90. letech dostali, jsou například Jiří Suchý, Pavel Tigrid, Václav Havel, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Foglar, švédský režisér Ingmar Bergman a francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau.

Polský režisér Andrzej Wajda převzal 1. dubna v pražském Divadle na Vinohradech cenu nadace Pangea Za nápravu věcí lidských.

Andrzej Wajda s manželkou. Polský režisér převzal 1. dubna v pražském Divadle na Vinohradech cenu nadace Pangea Za nápravu věcí lidských.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Kdyby Dickens vstal z mrtvých, v Sarah Perryové by měl konkurenci

Anglická spisovatelka Sarah Perryová

Viktoriánský román neumřel s Charlesem Dickensem, dokazuje anglická spisovatelka Sarah Perryová.

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz