Německá kancléřka Angela Merkelová se svým mužem Joachimem Sauerem (vlevo),...

Německá kancléřka Angela Merkelová se svým mužem Joachimem Sauerem (vlevo), primátorkou Bayreuthu Brigitte Merk-Erbe a jejím mužem Thomasem (vpravo) pózují na zahájení festivalu v Bayreuthu (25. července 2015). | foto: AP

V Bayreuthu se hádají o místa, Londýn rozpustile mává vlajkami

  • 0
K nejprestižnějším přehlídkám klasické hudby a opery, které se konají v létě, patří kromě Salcburského festivalu wagnerovské oslavy v Bayreuthu a festival BBC Proms.

Bayreuth je zasvěcen tvorbě Richarda Wagnera a poslední roky o sobě dával vědět hlavně skandálními režiemi. Pozdvižení vyvolala inscenace Tannhäusera, kterou Sebastian Baumgartner umístil do továrny, v níž se z lidských exkrementů vyrábí bioplyn.

Letošní festival o víkendu otevřela premiéra nové inscenace Tristana a Isoldy v režii skladatelovy pravnučky Kathariny Wagnerové, která po smrti svého otce Wolfganga stojí v čele festivalu. V porovnání s jejími dřívějšími režiemi hodnotí světová média její nejnovější práci jako umírněnou. Vyzdvihují také výkon tenoristy Stephana Goulda v titulní roli. Letos jsou dále na programu opery Lohengrin, Bludný Holanďan a tetralogie Prsten Nibelungův.

Hodně se však také píše o sporech v zákulisí. Z vedení festivalu totiž odchází Katharinina nevlastní sestra Eva Pasquierová. Spekuluje se totiž, že ji společně „vyštípali“ Katharina a hudební ředitel Christian Thielemann.

Ten prý navíc žárlí na dirigenta Prstenu Nibelungova Kirilla Petrenka, jenž se stane šéfem Berlínských filharmoniků. Na ně si totiž myslel i Thielemann.

Poslední noc

Zatímco Bayreuth obestírá téměř mystický opar, BBC Proms jsou jeho pravým opakem. Londýnský festival s dlouhou tradicí nabízí v koncertní síni Royal Albert Hall kombinace uvolněné atmosféry a špičkových uměleckých projektů.

Jak název napovídá, za přehlídkou stojí stanice BBC, která také všechny koncerty vysílá. V programu přirozeně zaujímá výsadní postavení Symfonický orchestr BBC, který v minulosti vedl i Jiří Bělohlávek. Letos na přehlídce hostují i přední orchestry z Vídně, Sankt Petěrburgu či San Franciska. Zazní však také poloscénické provedení muzikálu Šumař na střeše v titulní roli s basbarytonistou Brynem Terfelem. Z českých umělců se letos na Proms objeví Magdalena Kožená, která bude účinkovat v oratoriu Edwarda Elgara Gerontiův sen pod taktovkou svého manžela sira Simona Rattlea.

Festival uzavře 12. září tradiční Last Night of Proms, rozpustilý večer, při němž se mává britskými vlajkami a zpívají se vlastenecké písně. Hvězdou letošní „poslední noci“ bude tenorista Jonas Kaufmann.