Autogramiáda Madeleine Albrightové v brněnském knihkupectví Barvič a Novotný...

Autogramiáda Madeleine Albrightové v brněnském knihkupectví Barvič a Novotný při příležitosti vydání českého překladu její knihy Pražská zima. Akce přilákala stovky čtenářů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

AUDIO: Bestseller Madeleine Albrightové vychází jako audiokniha

  • 1
Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, politička s českými kořeny, vydala v roce 2012 vzpomínkovou knihu Pražská zima. Výběr z ní nyní vychází jako čtyřhodinová audiokniha v mp3. iDNES.cz přináší tři ukázky.
madeleine Albrightová audiokniha

"Madeleine Albrightová napsala strhující příběh plný dobrodružství a vášně, tragédie a odvahy na pozadí okupovaného Československa během druhé světové války a následujících tří let, vedoucích k Únoru 1948. Ve své knize nabízí svěží, neotřelý pohled na události, jež formovaly její život a pozdější kariéru, a dovádí nás k hlubokému zamyšlení o mravních dilematech, která se projevovala i v našich životech," napsal o Pražské zimě Václav Havel.

Desetidílné četby z knihy, přeložené Tomášem Vrbou, se zhostila v rozhlasové režii Aleše Vrzáka herečka Dana Syslová. Bonusem audioknihy je nahrávka rozhlasového pořadu Madeleine Albrightová při návštěvě Prahy 2012, beseda na Filozofické fakultě UK, který připravila Lenka Svobodová a režírovala Yvona Žertová.

Impulsem k napsání Pražské zimy, která se v USA i v Česku stala bestsellerem, bylo dramatické odhalení židovského původu ministryně Albrightové v únoru 1997. Během jejích prvních pracovních dní v úřadu ministryně zahraničí totiž Washington Post otiskl obsáhlý článek, kde renomovaný reportér Michael Dobbs popsal příběh celého seznamu členů  rodiny nové ministryně, kteří během války zahynuli v Terezíně nebo v Osvětimi.

"Neměla jsem tušení, že víc než dvacet mých příbuzných zahynulo v holocaustu," píše Albrightová. Vedle reakcí plných účasti a sympatií se však tehdy objevily také spekulace, že nová ministryně tuto skutečnost zatajila.

"Byla jsem vyvedena z míry a upřímně řečeno nepříjemně překvapena, že jsem naši rodinnou historii neznala lépe. Sestra i bratr měli stejné pocity. Ani ujišťování mnoha lidí, kteří mi říkali nebo psali, že měli podobnou zkušenost, totiž že jim rodiče něco zatajili, mne příliš neuklidnilo," vzpomíná česká rodačka v Pražské zimě.

"Když jsem se rozhodla, že se ponořím hlouběji do rodinné historie, uvědomila jsem si, že nejprve musím zasadit do dobového kontextu své rodiče, zvláště do souvislostí let 1937–1948, tedy doby, jejíž střed obsadila druhá světová válka, a zároveň do prvních dvanácti roků svého života," vysvětluje Madeleine Albrightová svůj autorský záměr.

Kniha tak obsahuje nejen osobní vzpomínky a dramatický příběh rodiny Korbelových, ale také originální pohled na notoricky známé kapitoly našich dějin, např. na mnichovské události nebo komunistický převrat. Zaujmou i u nás málo známé okolnosti týkající se složitého procesu uznání londýnské exilové vlády nebo podrobnosti o českém válečném vysílání BBC, jehož se aktivně účastnil otec Madeleine Albrightové, prvorepublikový politik Josef Korbel.