Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Při vyprávění o Titanicu se Horner rozplakal, kvůli fotce psal do redakce

  11:28aktualizováno  11:28
Rozhovory se zahraničními hvězdami mají obvykle striktní pravidla i průběh. Novinář i zpovídaný vědí, že mají něco kolem deseti minut na to vytvořit pro čtenáře příběh. A nezřídka je v tom hodně rutiny. Nedávné setkání s Jamesem Hornerem, který zemřel při nehodě letadla, patřilo mezi ty "jiné". O hudbě i svém životě hovořil s takovou vášní, až mu to dvakrát vehnalo slzy do očí.

Z premiéry show Titanic Live v londýnské Royal Albert Hall. Zleva režisér Titanicu James Cameron, producent John Landau a skladatel James Horner. | foto: Mania Promotion

Bylo to den po světové premiéře show Titanic Live přímo v prvním patře ctihodné budovy londýnské Royal Albert Hall. Poprvé se Hornerovi zaleskly oči, když vzpomínal na své mládí, které strávil právě v této budově schováváním se na balkonech a sledováním úžasných muzikantských výkonů.

Podruhé to bylo, když se rozhovořil o Titaniku. Přestože jde o dvacet let starý snímek, Horner byl ohledně toho, jak jeho hudba ožila na pódiu, stále nesmírně emotivní. „Uvědomil jsem si, jak moc se mě práce na Titaniku dotkla,“ vyprávěl a svoje dojetí nijak neskrýval.

Až v tu chvíli bylo zřejmé, proč nakonec celou show sám neoddirigoval, ačkoliv to pořadatelé avizovali na lístcích, ale jen se na jejím konci přišel poklonit. I po letech totiž ten film nebývale prožíval. Producent snímku Jon Landau vyprávěl, že si na nahrávání vyhrazoval víc času, než je běžné a toužil po dokonalosti. Práce s emocemi byla každopádně v případě jeho filmové hudby klíčem k úspěchu a ohlasu.

James Horner byl autorem, který dokázal podtrhnout milostnou linku příběhu, ať už to bylo na potápějící se lodi nebo na planetě modrých bytostí Pandora z Avataru. Přestože jejich cesty nejprve rozdělili Vetřelci, jeho spojení s režisérem Jamesem Cameronem bylo vitální a zůstává jedním z nejlepších příkladů absolutního souznění obrazu a zvuku. Málokterý skladatel totiž umí hudbou vyprávět příběh tak, jak to zvládal Horner.

Skladatele filmové hudby Jamese Hornera proslavil Titanic i Avatar.

Skladatele filmové hudby Jamese Hornera proslavil Titanic i Avatar.

V tomhle ohledu bylo až paradoxní, jak moc se Horner staral o to, aby během show Titanic Live, během níž film doprovázel devadesátihlavý orchestr, hudba za žádnou cenu nepřehlušila dialogy. 

Z krátkého setkání v Royal Albert Hall ale vyplynuly i další věci - Horner byl zcestovalý, Českou republiku díky svým kořenům (jeho otec pocházel z Holic) navštívil i před sametovou revolucí a o Praze hovořil jako o svém oblíbeném městě. I to by se zprvu mohlo zdát jako klasická pochlebující odpověď pro novináře. Jenže když rozhovor s ním vyšel na iDNES.cz, kontaktoval českou produkci show Titanic Live, která interview zprostředkovala, nadšeně děkoval za uveřejnění a prosil, zda bychom v redakci nemohli změnit špatně uvedené jméno fotografky - že prý je to kamarádka. Samozřejmě jsme to hned udělali.

Trosky letadla s oscarovým autorem hudby Jamesem Hornerem:

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

Chtěl na prkna, která znamenají okres. Dalibor Janda zahajuje Velký flám

Dalibor Janda

Zpěvák Dalibor Janda si k pětašedesátinám nadělil dvojalbum hitů nazvané Velký flám. V pondělí ve vyprodané Lucerně...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz