Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzniká film o tanku, který se ztratil v Česku

  6:40aktualizováno  6:40
Od 21. srpna 1968 se traduje záhada jednoho polského tanku, který se tehdy na českém území ztratil. "Ve skutečnosti se nikdy nenašel, ale v našem filmu to bude jinak," naznačuje Jacek Glomb, který polsko-český projekt Operace Dunaj režíruje.

Jacek Glomb | foto: Tomasz Augustyn

První klapka příběhu, jenž propojí osudy i vztahy polské posádky tanku a místních Čechů, padne 24. června. Hlavní role vytvoří Martha Issová, Martin Huba, Miroslav Krobot, Jaroslav Dušek či Monika Zoubková, z polských herců třeba Zbigniew Zamachowski známý z oscarového Pianisty nebo syn Jerzyho Stuhra Maciej Stuhr, jenž uváděl udílení Evropských filmových cen.

Většina rozpočtu přijde z Polska, které reprezentuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z Varšavy; ze zdejší strany do koprodukce vstoupí Rudolf Biermann. Na debutujícího režiséra dohlédne Jiří Menzel, střihat bude Jiří Brožek. Do příštího jara má být film hotov a premiéra se rýsuje k 21. srpnu 2009.

Glomb vede divadlo v polské Legnici a věří, že právě tady se po letech kruh uzavře. "Z Legnice totiž dostávali Rusové, Němci i Poláci v létě 1968 rozkazy k invazi; proto mě napadlo, že by projekt, který tu ránu zkusí zahojit, mohl vzejít odtud," říká dosavadní divadelník. Nejde mu o historii z pohledu ideologie, nýbrž o soukromé příběhy lidí na pozadí dějin.

Legnické divadlo jezdívá hrát i do oblastí, které tenkrát polská vojska okupovala. "Viděl jsem tam nechuť vůči Polákům a řekl si, že by bylo skvělé, kdyby tohle téma konečně někdo otevřel. Zatím se jím nikdo nezabýval, jen my v divadle, které na kontroverzní věci sází. Ale filmový scénář je úplně jiný než naše inscenace – a také vůbec nekonkuruje Anglickým jahodám," zmiňuje Glomb český film o srpnové invazi, který právě natáčí Vladimír Drha.

Podle režiséra existuje dost vzájemných stereotypů, jež by svým filmem rád změnil. Opravuje jeden vžitý, údajné polské rčení "je to hloupé jako český film"; Poláci prý jen míní, že v českých filmech člověk neví, oč tam jde.

"Ale obecně si Poláci myslí o Češích, že nebojují, jen klábosí a pijí pivo. A Češi naopak o Polácích, že nejdřív jednají, pak teprve myslí. A taky že pijí," směje se Glomb. Doufá, že umění může vést k vzájemnému poznání lépe než politická jednání, zvlášť díky hraně dramatu a komedie.

"Smích bude pramenit i ze slovních hříček, sdílíme totiž stejná slova s jiným významem," vysvětluje, že například výraz "chová" v polštině znamená "skrývá". V obou zemích film půjde s titulky.

Tvůrci počítají s jedinou obří scénou, kdy vyjíždí kolona tanků, ale pak už se jim chtějí věnovat jen jednomu – a souboji polského tanku s ruským.

"Víc neprozradím, nicméně z toho plyne, že akční podívanou nechystáme. K vyprávění postačí inteligentní vtipné dialogy, i hovory v hospodě mají napětí, pokud se dobře natočí," spoléhá Glomb na kameramana, jímž je spolupracovník Agnieszky Hollandové Jacek Petrycki.

Do děje zabudoval příhody z okupace, které mu Češi vyprávěli, i dobová fakta včetně toho, jak lidé měnili ukazatele cest, aby vojáky zmátli. "Není to příběh pravdivý, ale pravděpodobný; tím líp, protože pravda nudí," shrnuje.

Sám sice invazi nepamatuje, ale původním povoláním je profesor historie, takže ho minulost zajímá – a hlavně prý ty události, které se pro ideál "Poláka hrdiny" nehodí. Za což ho mnozí nebudou mít rádi, ale Glomb se jen usměje: "Když bude film divácky úspěšný, ať si kritizují."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

V časech MeToo by Picasso neobstál, myslí si Banderas. Zrůda ale nebyl

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Měla to být hlavně oslava talentu a mistrovství Pabla Picassa, místo toho se na premiéře nového seriálu Génius: Picasso...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

TELEVIZIONÁŘ: Začali V posteli, pokračují v Pokoji v Římě. Ale jinak

Elena Anaya a Nataša Jarovenková ve filmu Pokoj v Římě

Erotický film Pokoj v Římě, který před půlnocí vysílá ČT art, je vlastně předělávka chilského snímku V posteli, jen...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz