Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzniká film o tanku, který se ztratil v Česku

  6:40aktualizováno  6:40
Od 21. srpna 1968 se traduje záhada jednoho polského tanku, který se tehdy na českém území ztratil. "Ve skutečnosti se nikdy nenašel, ale v našem filmu to bude jinak," naznačuje Jacek Glomb, který polsko-český projekt Operace Dunaj režíruje.

Jacek Glomb | foto: Tomasz Augustyn

První klapka příběhu, jenž propojí osudy i vztahy polské posádky tanku a místních Čechů, padne 24. června. Hlavní role vytvoří Martha Issová, Martin Huba, Miroslav Krobot, Jaroslav Dušek či Monika Zoubková, z polských herců třeba Zbigniew Zamachowski známý z oscarového Pianisty nebo syn Jerzyho Stuhra Maciej Stuhr, jenž uváděl udílení Evropských filmových cen.

Většina rozpočtu přijde z Polska, které reprezentuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych z Varšavy; ze zdejší strany do koprodukce vstoupí Rudolf Biermann. Na debutujícího režiséra dohlédne Jiří Menzel, střihat bude Jiří Brožek. Do příštího jara má být film hotov a premiéra se rýsuje k 21. srpnu 2009.

Glomb vede divadlo v polské Legnici a věří, že právě tady se po letech kruh uzavře. "Z Legnice totiž dostávali Rusové, Němci i Poláci v létě 1968 rozkazy k invazi; proto mě napadlo, že by projekt, který tu ránu zkusí zahojit, mohl vzejít odtud," říká dosavadní divadelník. Nejde mu o historii z pohledu ideologie, nýbrž o soukromé příběhy lidí na pozadí dějin.

Legnické divadlo jezdívá hrát i do oblastí, které tenkrát polská vojska okupovala. "Viděl jsem tam nechuť vůči Polákům a řekl si, že by bylo skvělé, kdyby tohle téma konečně někdo otevřel. Zatím se jím nikdo nezabýval, jen my v divadle, které na kontroverzní věci sází. Ale filmový scénář je úplně jiný než naše inscenace – a také vůbec nekonkuruje Anglickým jahodám," zmiňuje Glomb český film o srpnové invazi, který právě natáčí Vladimír Drha.

Podle režiséra existuje dost vzájemných stereotypů, jež by svým filmem rád změnil. Opravuje jeden vžitý, údajné polské rčení "je to hloupé jako český film"; Poláci prý jen míní, že v českých filmech člověk neví, oč tam jde.

"Ale obecně si Poláci myslí o Češích, že nebojují, jen klábosí a pijí pivo. A Češi naopak o Polácích, že nejdřív jednají, pak teprve myslí. A taky že pijí," směje se Glomb. Doufá, že umění může vést k vzájemnému poznání lépe než politická jednání, zvlášť díky hraně dramatu a komedie.

"Smích bude pramenit i ze slovních hříček, sdílíme totiž stejná slova s jiným významem," vysvětluje, že například výraz "chová" v polštině znamená "skrývá". V obou zemích film půjde s titulky.

Tvůrci počítají s jedinou obří scénou, kdy vyjíždí kolona tanků, ale pak už se jim chtějí věnovat jen jednomu – a souboji polského tanku s ruským.

"Víc neprozradím, nicméně z toho plyne, že akční podívanou nechystáme. K vyprávění postačí inteligentní vtipné dialogy, i hovory v hospodě mají napětí, pokud se dobře natočí," spoléhá Glomb na kameramana, jímž je spolupracovník Agnieszky Hollandové Jacek Petrycki.

Do děje zabudoval příhody z okupace, které mu Češi vyprávěli, i dobová fakta včetně toho, jak lidé měnili ukazatele cest, aby vojáky zmátli. "Není to příběh pravdivý, ale pravděpodobný; tím líp, protože pravda nudí," shrnuje.

Sám sice invazi nepamatuje, ale původním povoláním je profesor historie, takže ho minulost zajímá – a hlavně prý ty události, které se pro ideál "Poláka hrdiny" nehodí. Za což ho mnozí nebudou mít rádi, ale Glomb se jen usměje: "Když bude film divácky úspěšný, ať si kritizují."
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

RECENZE: Černý v Ku-klux-klanu baví. Než ho režisér bodne do zad

Záběr z filmu BlacKkKlansman

Nejlepší na filmu jménem BlacKkKlansman je fakt, že příběh černošského policisty, který pronikl mezi členy...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Najdete na iDNES.cz