Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vznik státu připomenou na Hradě výstavy klenotů i soch

  16:59aktualizováno  16:59
Správa Pražského hradu letos uspořádá řadu výstav, kterými připomene říjnové 90. výročí vzniku Československé republiky. Největším tahákem bude možnost prohlédnout si korunovační klenoty.

České korunovační klenoty | foto: Profimedia.cz

Lidé se dále budou moci na Hrad přijít podívat na expozici věnovanou československým legiím v Rusku, výstavu o oslavách výročí vzniku Československa v historii i na velkou přehlídku slovenského výtvarného umění minulého století.

"Korunovační klenoty budou k vidění ve Vladislavském sále od 19. do 29. dubna," řekla iDNES.cz Kateřina Horníčková ze Správy Pražského hradu.

Výstavu nazvanou Slovenský obraz bude od 28. října hostit hradní Jízdárna. Vystavena budou významná díla slovenských autorů zapůjčená ze Slovenské národní galerie, regionálních slovenských galerií i soukromých sbírek. Podle záměru organizátorů by měla zařadit slovenské umění do kontextu středoevropské umělecké tvorby.

Roli Pražského hradu a československých prezidentů při oslavách výročí založení republiky v první polovině minulého století bude věnována výstava nazvaná 28. říjen 1918, 1928, 1938, 1948 v paměti Hradu, která se uskuteční v Císařské konírně od 24. října.

Období bezprostředně předcházejícímu vzniku Československa bude věnována výstava nazvaná Československé legie v Rusku 1914-1920, která bude od 10. října instalována v Tereziánském křídle Hradu.

Výstava zaměřená na vznik legií, boj legionářů i jejich návrat do vlasti představí řadu dosud neznámých dokumentů a fotografií, z nichž mnohé pocházejí z ruských archivů.

Dalším významným výstavním projektem Hradu letos bude výstava Biedermeier: Umění a kultura v českých zemích 1815-1848, která bude v Jízdárně Pražského hradu instalována od 28. května do 28. září. Výstava představí umělecký styl české středostavovské společnosti v dosud největším rozsahu.

Návštěvníci Hradu budou letos moci zhlédnout ještě dvě další výstavy. Hodiny a hodinky z hradních sbírek budou vystaveny od 27. června do 28. září v Císařské konírně. V Letohrádku královny Anny budou mít od 1. srpna do 31. října společnou výstavu sochařky Věra Janoušková, Eva Kmentová a Alina Szapocznikowá.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Najdete na iDNES.cz