Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vznik Cimrmanova nebe provází „porodní bolesti“

  10:00aktualizováno  10:00
Po pěti letech se fanoušci Járy Cimrmana dočkají: pozůstalost českého génia vydá další poklad, v pořadí již patnáctou hru. Zatím je z ní odtajněn pouze název – České nebe s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft.
Cimrmani - Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák

Cimrmani - Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák - OTCOVÉ SLAVNÉHO DIVADLA. Ladislav Smoljak (vlevo) a Zdeněk Svěrák. | foto: Jiří BervidaMF DNES

NEPŘEHLÉDNĚTE
www.idnes.cz/cimrman
- volba nejlepší cimrmanovské hry

V žižkovském Divadle Járy Cimrmana by se měla objevit v říjnu a obohatit tak repertoár, na němž dosud zůstává všech čtrnáct dosavadních kusů, od prvního Aktu z roku 1967 po poslední Afriku.

Nový přírůstek by měl také přispět k oslavám čtyřicáté sezony divadla, které vzniklo z rozhlasového pořadu Vinárna U Pavouka. Téma hry však Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak nehodlají prozradit ani kamarádům.

Duo Svěrák a Smoljak se nad textem začalo scházet na podzim, podle Zdeňka Svěráka je hotovo zhruba pět stran z třiceti, které jsou zapotřebí. A Ladislav Smoljak zase dodává, že když se prokáže, že nově objevený text není dobrý, tak jej divadlo raději neuvede, než by ublížilo Cimrmanovu věhlasu.

Příznivcům velkého Járy tak nezbývá než spekulovat o námětu i o tom, zda slovo kšaft v podtitulu skutečně naznačuje, že jde Cimrmanův poslední odkaz, který jeho dramatické dílo uzavře.

Někteří fanoušci v internetových diskusích odhadují, že Cimrman přivede na jeviště velikány české historie, jiní dokonce tipují, že kus by se mohl nějakým způsobem dotknout současnosti.

„My vlastně sami ještě moc nevíme, o čem hra bude a kam se přesně bude ubírat. Zájem veřejnosti o to, jak jsme daleko a o čem text bude, nám moc neprospívá. Staří pánové jsou zkrátka v porodních bolestech,“ říká Zdeněk Svěrák.

Změnit se podle něj může nakonec i název hry, slovo kšaft však v podtitulu nejspíše zůstane. „Řekli jsme si, že se pokusíme objevit patnáctou hru a že bychom jí rádi připomněli čtyřicátiny divadla. Ale i pokud hra nakonec nevznikne, nějakou slavnost si dopřejeme, protože je pěkné, že jsme to tak dlouho vydrželi,“ dodává Svěrák.

Zatím se se Smoljakem zavázali, že hru dopíšou do konce března. „Jenže v umělecké práci vždy tkví nejistota. Může se stát, že se na něčem zasekneme, že se nám nepodaří najít konec,“ uvažuje Svěrák. „Možná, že ta nová hra nebude dobrá, protože Cimrman k stáru psal i hlouposti,“ doplňuje Smoljak.

Navzdory těmto autorským pochybnostem se prý členové výhradně mužského souboru již na nový kus těší.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Najdete na iDNES.cz