Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vznešený i trapný byl literární festival

  11:53aktualizováno  11:53
Festival spisovatelů Praha tradičně láká spíše zahraniční publikum - což přesně odrážejí diskuse s autory nebo nálada v hledišti při českých čteních. Třeba když Švýcar Adolf Muschg dramaticky dočetl svou povídku, zvedly se k odchodu dvě třetiny sálu - na půlhodinovou českou verzi už německé publikum náladu nemělo. Na druhou stranu by bylo škoda českou účast pominout: k festivalu patří turisté stejně jako šedesátileté ženy, které jsou nadšené z Páralových povídek a souhlasně broukají při každé povedené smeči Arnošta Lustiga vůči Američanovi Goru Vidalovi. A patří k němu i čeští studenti, kteří by švýcarské autory nejradši nepustili z pódia.
Odpůrci Rushdieho

Odpůrci Rushdieho - Festival spisovatelů Praha minulý týden přivezl do metropole literární hvězdy: byl tu Salman Rushdie, Gore Vidal, Adolf Muschg, Robert Menasse, Patrick McCabe. Podívat se na ně a desítku dalších autorů přišly zhruba dva tisíce lidí. "Skandál je to nejlepší, co může festival potkat," mnul si ruce při úvodním večeru moderátor Marek Eben a vývoj mu dal za pravdu. Slovní přestřelka mezi Václavem Klausem a americkým prozaikem Vidalem přilákala na u nás takřka nevydávaného autora překvapivé množství lidí. Obrovský zájem byl samozřejmě o Rushdieho. Těžko říci, zda to způsobily literární kvality nebo mediální rozruch ohledně jeho bezpečnosti. Pondělní panelová diskuse, které se zúčastnil Rushdie i Gore Vidal, publikum každopádně nadchnula a samostatný rushdieovský večer v Ypsilonce uváděný Ebenem byl strhujícím vrcholem přehlídky. Podle organizátorky Vlasty Brtníkové jej vidělo prostřednictvím webových stránek spolupořádajícího listu The Guardian pět milionů osob. Do redakce deníku prý ještě před začátkem volaly desítky lidí, kteří si mysleli, že večer se odehrává v Londýně. Obě vystoupení s Rushdiem by zřejmě naplnila několikanásobně větší sál. Jako by však pro řadu lidí festival skončil právě ve středu, kdy Rushdie opustil Prahu; zájem přetrval spíše u studentů. Aula Filozofické fakulty byla plná při setkání s Vidalem i diskusi se švýcarskými autory. Horší to bylo s odpoledny v Ypsilonce: zajímavé hovory rakouských, švýcarských a irských autorů směřovaly do poloprázdného hlediště. Na snímku několik lid í protestujících v úterý proti Rushdiemu před Ypsilonkou - média hojně sledující jeho návštěvu to samozřejm ě nepominula. | foto: ČTK

Věkově a národnostně rozrůzněné publikum však klade na konferenciéra mnohem větší nároky: ten musí vládnout kultivovanou, živou češtinou a zároveň bezpečně znát daný cizí jazyk. To si organizátoři pořád neuvědomili; stále se tlačí na pódium coby moderátoři, čímž škodí především sami sobě.

Vyjadřovat se o osobnosti na pódiu výrazy "von" a "kterej" tahá za uši, popíjení šampaňského se dá strpět u extrovertního literáta, ale méně už člověka, který večerem provází. A nutit skvělé myslitele z německého prostředí, jako jsou Adolf Muschg a Robert Menasse, aby celý diskusní večer podstoupili v angličtině jen proto, že moderátor neumí německy, je absurdní. I dobrý angličtinář je v rozpacích, když pro svou složitou teorii najednou nemůže dohledat určité slovo a musí je opisovat v několika šroubovaných větách.

Festivalu by prospělo i zkrácení formálních proslovů jednotlivých ambasadorů a lepší výběr ukázek. Je mrzuté, když zahraniční literát čte leckdy jinou a často vtipnější pasáž než tu, jež pak interpretuje český herec. Tedy pokud je vůbec nutné, aby tentýž text zněl sálem několikrát. Pro tempo večera je rozhodně přínosnější, když se překlad promítá na stěnu, což je už po léta standardem například při čteních v Goethově institutu.

"Chvíli je to skvěle noblesní a chvíli neuvěřitelně trapné," vystihl to jeden z návštěvníků. Festival spisovatelů má ambice i nejlepší předpoklady stát se festivalem přinejmenším evropským. Organizační tým zakladatele přehlídky Michaela Marche čítá zhruba pět lidí, ale sestavy spisovatelů, které již po několik let vozí do Prahy, jsou mimořádně kvalitní - kdo by kdy jinak seděl se Styronem, Atwoodovou, Ferlinghettim, Doctorowem, Mrozkem či Sontagovou v jedné místnosti?

A prestiž přehlídky pochopitelně narůstá s každým dalším jménem, Rushdie se prý k návštěvě Prahy uvolil až po kladných referencích od loňského hosta Iana McEwana. Pokud se dá věřit organizátorům, že kromě ubytování, cesty a diet literárním hvězdám žádné honoráře neplatí, pak před jejich schopnostmi klobouk dolů. Ve finále by se však měli méně prosazovat sami sebe na pódiu a více myslet na lidi před ním.
Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Najdete na iDNES.cz