Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzkříšení válečných filmových propadáků: Čím špatné agitky baví?

  12:13aktualizováno  12:13
Nebýt sobotního přenosu z koncertu My jsme to nevzdali a nedělní Krve zmizelého na ČT, leckdo by si ani nevšiml, že se slaví 65. výročí konce 2. světové války. Za minulého režimu se to přehlédnout nedalo: jediná státní obrazovka chrlila příběhy, v nichž nacisty kosili vesměs komunisté; zbytek světa se zbaběle krčil kdesi mimo plátno.

Československo-sovětský film Piloti z roku 1988 uvede na Den osvobození TV Barrandov. | foto: Press Data

S odstupem se ideologické škváry s bitevním pozadím proměnily v úsměvné kuriozity, a dokonce sběratelské unikáty – ne náhodou se firmy jako Řitka video již přímo specializují na DVD s válečnými díly. Také televize se jich přestávají bát, ostatně jeden takový typický pohrobek se probil až do programu Dne osvobození na TV Barrandov: československo-sovětští Piloti z roku 1988.

To ještě jde

Vedle zapomenutých perel se známější trilogie Otakara Vávry Dny zrady, Sokolovo a Osvobození Prahy jeví ještě únosná.

Otakar Vávra

Samo sebou, že tu naši stíhači nebojují jako v Tmavomodrém světě v britské RAF, byť tu také zazní melodie Jaroslava Ježka, nýbrž po boku soudruhů na východní frontě. Herci v čele s Petrem Štěpánkem ve vzduchu potkávají nepřátelské messerschmitty, na zemi přátelské dívky a uvědomělé hovory střídají s modelářskými pokusy o zdání zběsilé letecké akce.

Což bylo pro socialistický válečný film typické – hodně nudných hesel, málo akce, která navíc působila směšně. Nicméně Piloti nepatří až do suterénu předlistopadové válečné tvorby. I mezi fanoušky známkujícími filmy na internetu, u nichž budí dobový politický nátěr spíše smích než vztek, stojí ve středu pole. Níž se propadly Reportáž psaná na oprátce, partyzánské Stopy na Sitne nebo jiná koprodukce se sovětskými filmaři, Větrné moře. Líčí českého hrdinu bolševické revoluce, jenž v přestřelce, skryt za sudy, odrovná vojenskou přesilu s přehledem Old Shatterhanda.

Tady jsou další skvosty: odbojářské Čluny proti proudu, Tanková brigáda s Gottwaldem, Poéma o svědomí ze Slovenského národního povstání, film Zpívali jsme Arizonu, v němž studenti míří za partyzány, či srdceryvný válečný sirotek Borisek, malý seržant.

Válečné filmy

Nejúspěšnější podle tržeb (v dolarech)
1. Zachraňte vojína Ryana (1998) - 479 milionů
2. Pearl Harbor (2001) - 450 milionů
3. Schindlerův seznam (1993) - 321 milionů
4. Hanebný pancharti (2009) - 320 milionů
5. Anglický pacient (1996) - 231 milionů

Nejlepší podle fanoušků na internetu
1. Schindlerův seznam (1993)
2. Casablanca (1942)
3. Dr. Divnoláska (1964)
4. Apokalypsa (1979)
5. Zachraňte vojína Ryana (1998)

Nechvalně proslulou se stala i čtyřdílná freska Vojáci svobody, v níž odboj vedli vesměs budoucí šéfové komunistických stran a v závěru recitovala Jiřina Švorcová. Znalci ovšem doporučují spíše "sovětskou odpověď na Ramba", jak se říká Osamělé plavbě z roku 1985.

Stačí náčrt děje: uvolnění vztahů mezi USA a Sovětským svazem chtějí zmařit prohnilí obchodníci ze Západu tím, že ze své tajné základny v Pacifiku napadnou raketou civilní loď a útok hodí na Rusy – leč narazí na statečné sovětské vojáky.

Žánr za to nemůže

Vedle zapomenutých perel se známější trilogie Otakara Vávry Dny zrady, Sokolovo a Osvobození Prahy jeví ještě únosná; alespoň k snůšce propagandy přidala pár faktů a slušné bitevní scény.

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Ale sám žánr za kvalitu nemůže. Existují i skvělé válečné filmy: z českých Nebeští jezdci, Kočár do Vídně, Atentát i nový Tobruk, z ruských Jdi a dívej se či Balada o vojákovi. Ostatně Rusové točí válku ve velkém dál, jen za posledních pět let vznikla díla Bez rozkazu, Výbuch za úsvitu, Pod palbou, Tajná zbraň, Ani krok zpět, Silnější než oheň...

Křísí se i seriálová klasika Čtyři z tanku a pes nebo Kapitán Kloss, a kdo si kolekci válečných DVD doplňuje, potkává bizarní cenové paradoxy. Třeba, že dvouoscarová americká Apokalypsa ho přijde levněji než český příběh odbojářky ...a pozdravuji vlaštovky. Rarita je zkrátka nad kvalitu.
Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

Je na čase, aby si ze sebe Dejvické divadlo udělalo srandu, říká Krobot

Za scénou: Miroslav Krobot a Jaroslav Plesl

„Je na čase, aby si ze sebe Dejvické divadlo udělalo srandu,“ řekl režisér a herec Miroslav Krobot. Příští týden do kin...

RECENZE: Herecká krize středního věku nosí krycí jméno Rock’n Roll

Marion Cotillardová a Guillaume Canet ve filmu Rock’n Roll

Není to hudební film, ač má název Rock’n Roll. Ve francouzské komedii však znamená krycí jméno touhy „být rocker“ –...

VIDEO: Kdo se ráno nestydí, večer se nebavil, pozná hrdina filmu Robine?

Trailer k filmu Robine?

Jsou večírky, na které se nedá jen tak zapomenout, a jsou noci, které člověka změní jednou provždy. Právě takovým...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz