Vzhůru do oblak je povznášející filmový zážitek roku

  12:22aktualizováno  12:22
Krásu. Hravost. Fantazii. Vzrušení. Smích. Dojetí. Něhu. Úžas. Moudrost. Čistotu. To všechno v sobě nese film roku Vzhůru do oblak.

Z filmu Vzhůru do oblakJe načase přestat dělit filmy na animované a hrané. Existují jen filmy špatné a dobré; přičemž animovaný Vzhůru do oblak strčí většinu hraných kolegů hluboko do kapsy.

Vyprávěný přirozeně a čistě, jakoby na jediný nádech, si diváka omotá kolem prstu. I ti nejzarytější se smějí jako děti – a pláčou jako dospělí. Neboť Vzhůru do oblak, v pořadí desátý film společnosti Pixar a první, který natočila v systému 3D, je z celé pixarovské série nejdospělejší, nejlidštější a bez ohledu na techniku nejlepší.

Sál minutu po minutě pookřívá, zprvu trochu opatrně, jako by se zdráhal uvěřit, že ještě někdo dokáže vrátit filmu jeho základní účel – totiž naplňovat úžasem. A když zázrak přijme, ponoří se s rozkoší do zážitku, pro nějž není jiného slova než překrásný.

Výprava za snem

Dokáže-li něco zlomit poslední zbytky předsudků vůči žánru, jenž se dlouho pojil jen s dětskými večerníčky, pak je to prvních pár minut Vzhůru do oblak. Malý klouček v kině hltá dobový týdeník o slavném cestovateli, cestou domů potká holčičku stejně posedlou sny o dobrodružných výpravách, uzavřou spolu veselé spojenectví – a posléze celoživotní svazek.

Kdo je kdo

Z filmu Vzhůru do oblakStarý Carl
Osamělý vdovec plný bolesti a stesku chce své ženě posmrtně splnit její velký sen o dobrodružné výpravě do Jižní Ameriky.

Z filmu Vzhůru do oblakMalý Russell
Městský skautík sní o divočině, kde nikdy nebyl, a je vděčný za přítele, protože spolužákům je k smíchu a otec na něj nemá čas.

Z filmu Vzhůru do oblakMluvící pes
Dálkově řízený voříšek ve službách svého stvořitele neohroženě hájí nové kamarády a na povely zapomene, jenom když vidí míček.

Bez jediného slova, jen obrazem a hudbou, se odvine v kratičkých rituálech celý život oddaného páru, v němž běh času rytmizují proměnlivé kravaty či úspory a smutky se léčí láskyplností – až do pohřební síně.

Tak výmluvnou podmanivou zkratku by hraný film nesvedl; co by v něm zavánělo usmolenou banalitou a lepkavým sentimentem, tady plyne v něžně zábavné samozřejmosti lidského údělu, až se srdce svírá.

Teprve pak se potkají dva hlavní hrdinové z rodiny příběhů jako Kid či Kolja. Čerstvý vdovec, ještě rozbolavělý, nevrlý a uzavřený stařík, navenek protivný jako Jack Nicholson v Lepší už to nebude, se v navyklých obřadech šourá prázdným domem, nikoho nechce vidět a hrozbu domova důchodců odráží zlou vzpourou.

Z filmu Vzhůru do oblak

Do jeho samoty pronikne jen náhodou nádherný protipól, otravný užvaněný skautík, vypasený asijský druh českého Válečka, jenž jako na kolovrátku mele: "Pomůžu vám přejít ulici, dvorek, cokoli, potřebuju bobříka za pomoc seniorům." Školák žvaní, děd raději vypíná naslouchátka – a výprava za dávným snem začíná.

V záplavě žertů člověk málem neocení, že Vzhůru do oblak nabízí i výtvarnou podívanou. Start domku a jeho let v bouři i mlze nad propastí a vodopády skvěle zapadá do poetiky, v níž se potkávají verneovky s Indianou Jonesem v půvabných měkkých barvách, jakoby zevnitř prozářených světýlkem pohádkové neskutečnosti.

VZHŮRU DO OBLAK NA IDNES.CZ

Z filmu Vzhůru do oblakPixarovská novinka Up zamířila ještě výš než k oblakům

Recenze filmu: Desátý pixarovský snímek Vzhůru do oblak se vrací od dokonalé animace zpět k příběhu a čistým, nevydírajícím emocím. Přečtěte si první dojmy z filmu.

Jak to dopadne, když Liška dabuje natvrdlého psa? Skvěle!

Recenze českého dabingu: Nový animovaný film Vzhůru do oblak je výročním, desátým počinem studia Pixar. A také debut Vojty Kotka na poli režie dabingu. A nutno říct, že hned zkraje je potřeba poděkovat režiséru Jiřímu Strachovi, který tuto práci Kotkovi "dohodil".

Nutno uznat, že 3D neboli trojrozměrné vnímání v takových okamžicích účinkuje, i když na podstatě nic nezmění ani projekce v běžném formátu bez kouzelných brýlí.

Nechce se na zem

Kouzlí totiž film sám, v ostrém tempu a na několika frontách. Dobrodružnou pouť napěchoval vtipem jiskřícím mezi nesourodými hrdiny – třeba když se malý zálesák radí s kmetem, kde vykopat WC podle příruček; další typ humoru dodají jejich noví průvodci, obří pták posedlý čokoládou a mluvící pes, respektive celá psí smečka "robotů", z nichž každý epizodní hafan představuje ryzí originál.

Podívaná

V záplavě žertů člověk málem neocení, že Vzhůru do oblak nabízí i výtvarnou podívanou. Start domku a jeho let v bouři i mlze nad propastí a vodopády skvěle zapadá do poetiky, v níž se potkávají verneovky s Indianou Jonesem v půvabných měkkých barvách, jakoby zevnitř prozářených světýlkem pohádkové neskutečnosti.

Člověk se až tetelí blahem: Bože, to je taková radost, vidět tolik nápadů v marnotratné štědrosti sázených ráz na ráz. Vzhůru do oblak představuje vzácnou směs naprosto všech přísad, jež film potřebuje.

Smích vede, ale jsou tu i napínavé honičky, drtivý požár s chmurnou bezmocí spáleniště, a hlavně pointy vždy a všude: za každým dialogem, němým výjevem i akcí. Mimochodem i z jisté akční manýry finálního souboje mezi hrdinou a zlosynem vybruslí Vzhůru do oblak opět se ctí, neboť bitce dodá zábavnou originalitu v černém pojetí nečekaných zbraní invalidů.

Spoustu "vnitropodnikových" hračiček divák poprvé ani nezachytí – třeba že tu podávají mušle z filmu Ratatouille a mihnou se tu i dva tradiční znaky všech pixarovských děl, auto Pizza Planet a místnost s číslem A113, jež prý nesla univerzitní učebna, kde se pozdější králové animované říše potkávali.

Pokud jde o dabing, Vladimír Brabec sice zní méně zakysle než původní Edward Asner, ale obecně české znění neruší, a dokonce si také pohrálo s hlasy psů v zajímavé kombinaci Pavla Lišky a Daniela Landy.

Z filmu Vzhůru do oblakZ filmu Vzhůru do oblak

Jak vidno, radost ze hry je nakažlivá. A hlavně ji nic nesráží, protože – světe, div se – ve Vzhůru do oblak se nenajde nádech obvyklé morality, snad jen při výjevu ze skautské slavnosti. Ale to se snadno odpustí díky nádhernému závěrečnému zjištění, že si lidé dovedou své sny plnit i jinak než nad vodopády, aniž by jim to ubralo na velikosti; naopak.

Těžko se najde v paměti hraný film, který by postihl tolik životní pravdy – a s takovou fantazií. Vzhůru do oblak je zkrátka zážitek roku, doslova povznášející – a zpátky dolů na zem se po něm opravdu nechce.

Vzhůru do oblak
USA, režie P. Docter, mluví V. Brabec, J. Skopeček, P. Liška, D. Landa, české znění, 96 min.
Hodnocení MF DNES: 90 %
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

RECENZE: Rašín utopený v slzách. Podstatný kus jeho portrétu chybí

Z natáčení filmu Rašín

Diváci od dvoudílného Rašína očekávají celistvý portrét muže, jenž se takříkajíc zasloužil o stát. Film je však po oba...

RECENZE: Záhady českého Marsu. Proč ten film vznikl a co chce říci?

Záběr z českého filmu Mars

Pod názvem Mars vstupuje do kin dílo Benjamina Tučka, jež si připsalo světový unikát. Poté, co projekt uspěl v...

Čapek vs. Masaryk. Hovory s TGM slibují souboj slov a vycházkových holí

Z natáčení filmu Hovory  s TGM

V jednom výjevu z premiérového snímku Hovory s TGM vybídne prezident Tomáš Garrigue Masaryk spisovatele Karla Čapka,...Najdete na iDNES.cz