Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzdor hvězdám hrozí festivalu v Cannes krize

  2:37aktualizováno  2:37
Slavná jména sice představují v Cannes na filmovém festivalu novinky, ale snímky s méně známými herci zatím působí silněji.

Cannes 2008 - Jackie Chan - 61. ročník filmového festivalu, Cannes (květen 2008) | foto: Reuters

Jako by chtěly vyvrátit pověsti o krizi canneského festivalu, jehož kvalitu drží spíše neznámé tváře než Hollywood, ovládly v posledních dnech letošního 61. ročníku stránky novin i obrazovky hvězdy jako Sharon Stone, Angelina Jolie, Gwyneth Paltrowová či Clint Eastwood.

Cannes 2008 - Clint EastwoodPrvní z nich se ujala role "kmotry" obvyklého benefičního večera na podporu boje proti AIDS, další jména jsou spojena s filmy soutěže. A to především s novým dílem Clinta Eastwooda Výměna, ve kterém Angelina Jolie ztělesnila ženu, jež na sklonku 20. let minulého století vzbudila v Los Angeles rozruch a obdiv svou odvahou i vytrvalostí.

Christine Collinsová bojovala s policií, která jí po neúspěšném pátrání po zmizelém synovi přivedla cizí dítě a prohlásila případ za uzavřený – přes naléhání nešťastné matky podporované pastorem v podání Johna Malkoviche.

Cannes 2008 - Angelina Jolie a Brad PittTeprve hrůzný objev pozůstatků obětí pedofila, masového vraha, rozpoutal aféru, která stála místo ředitele policie i starostu Los Angeles. Hlavní představitelka pyšně vystavující na odiv své brzké mateřství prohlásila, že přijala roli z obdivu k ústřední postavě.

"Musíme si uvědomit, že paní Collinsová žila v dobách, kdy měla žena podřízené postavení, zvlášť když žila sama. Při sebemenších potížích s ní tehdy nebyl problém prohlásit ji za choromyslnou a poslat ji násilím do blázince," uvedla Jolie.

Méně pozornosti
Není náhoda, že Eastwood zvolil námět, který mu umožnil poukázat na důležitost prostředků demokracie při snaze o znovunastolení práva právě v době, kdy podle soudu některých je demokracie ve Spojených státech ohrožena.

Cannes 2008 - Sharon StoneSlavný herec a režisér je v Cannes už poněkolikáté, ale Zlatá palma mu zatím pokaždé unikla. Těžko říci, zda letos najde podporu u předsedy poroty Seana Penna, s nímž natočil Tajemnou řeku soutěžící v Cannes před pěti lety.

Z pohledu kritika není Výměna Eastwoodovým nejlepším dílem: tvůrce tu příliš spoléhá na působivost tradiční výstavby hollywoodských filmů o boji jedince se zkorumpovanou policií. Styl jeho filmu proto působí poněkud zastarale, zejména v porovnání s jinými, nenápadnějšími soutěžními díly.

Cannes 2008 - Jane BirkinMezi nimi například Gomorra vychází z mnohokrát zpracovaného námětu praktik mafie, ale režisér Matteo Garrone jej ztvárnil s neobyčejnou  autenticitou a beze stopy melodramatičnosti. Ale i to má své úskalí: kvůli nedostatku informací o kontextu působí film postrádající ústřední postavu poněkud chaoticky.

Dalším silně autenticky účinkujícím filmem bylo Mlčení Lorny, v němž belgičtí režiséři bratři Jean-Pierre Dardenne a Luc Dardenne spoléhají podobně jako Garrone na méně známé herce a úspěšně je mísí s neherci.

Právě přítomnost podobných nehvězdných filmů pak vyvolává ony dojmy krize canneského festivalu, o níž se šeptá. Představitelé těchto děl pochopitelně nepoutají takovou pozornost tisku jako hollywoodské celebrity, nicméně jejich místo v soutěži je zcela oprávněné.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz