Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzácná Madona je zpátky v Česku

  10:19aktualizováno  10:19
Šedesát let cestovala vzácná gotická soška Panny Marie s dítětem, která vznikla za doby Karla IV., téměř po celém světě. Ve čtvrtek se dostala zpět České republiky.

Vzádcná madona ukrývaná v cizině - Ája Vrzáňová předala kardinálu Miloslavu Vlkovi sošku madony s dítětem, kterou ukrývali po šedesát let krajané v cizině (21. prosince 2006) | foto: Michal SváčekMF DNES

Asi dvacet centimetrů vysokou nekolorovanou sošku z hnědého dřeva přivezla z New Yorku Čechoameričanka a mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová. V kapli pražského arcibiskupství ji předala kardinálovi Miloslavu Vlkovi.

"Jsem šťastná, že ji mohu vrátit tam, kam patří, do svobodné země jejího původu,“ řekla Vrzáňová, když sošku kardinálovi předávala. Madona s dítětem vznikla údajně kolem roku 1360. Na své stáří je poměrně zachovalá.

Podle faráře a diecézního konzervátora Vladimíra Kelnera zatím nelze doložit, zda soška opravdu z této doby pochází, je to však velmi pravděpodobné. "Jde o dílo z doby vrcholné gotiky. Na první pohled je i vidět, že nejde o žádný padělek, ani že by pocházela z 19. století," vysvětlil Kelnar.

Jak se přes šest set let stará soška dostala až ke sportovkyni Vrzáňové? V roce 1947 ji měl u sebe tehdejší kardinál Josef Beran. Ze strachu před nástupem komunistů k moci požádal svého přítele Františka Vodičku, aby ji odvezl do zahraničí. Sám byl totiž komunistickým režimem pronásledován a tušil, že se vztahy mezi státem a církví brzy přiostří. Což se krátce poté naplnilo.

Vodička ji vzal do Spojených států, soška později byla i v Austrálii či na Havaji. Opatroval ji celý život. Krátce před svou smrtí v roce 1964 ji předal synovi Vladimírovi. Ten ji měl až do letošního roku. Když před půl rokem zemřel, požádala jeho manželka Marcia svou přítelkyni Áju Vrzáňovou, aby sošku odvezla zpět do Prahy.

Soška tak za šedesát let procestovala tři kontinenty, čtyři státy a osm měst. "Byla například v Austrálii, na Havaji, v Kalifornii nebo v New Yorku,“ vyjmenovala mistryně světa Vrzáňová.

Jak se dostala ke kardinálu Beranovi, to nikdo netuší. "Po tom budeme ještě pátrat v různých archivech,“ popsal diecézní konzervátor Vladimír Kelnar. Podle něj je možné, že ji kardinál získal od někoho jako dar. "Bohužel jsou všichni svědci, kteří by k tomu mohli něco říct, již mrtví,“ dodal.

Jisté je, že Beran věděl, jakou vzácnost má. Trval tehdy totiž na tom, že určitě musí být z Česka odvezena do bezpečí.

Nyní sošku čeká velká expertiza a restaurování. Postava Panny Marie má totiž zčásti ulomenou ruku. Tu však restaurátoři doplňovat nechtějí. "To by bylo nevhodné už kvůli typu dřeva, ze kterého je vyřezána. Jen odstraníme nánosy špíny,“ řekl Vladimír Kelnar.

Zatím není jisté, kdy by vzácnost mohla být předvedena veřejnosti. Kardinál Vlk by ji rád vystavil v plánovaném Arcidiecézním muzeu, které by mělo být na Pražském hradě. To však vznikne nejdříve za tři roky. Není proto vyloučeno, že sošku arcibiskupství do té doby zapůjčí Národní galerii.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Najdete na iDNES.cz