Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtvarníky v Galerii G spojuje místo

  11:59aktualizováno  11:59
Olomouc - Směsice barev, stylů, směrů a technik, to je nejnovější výstava zabírající hned dvě olomoucké galerie naráz: Galerii G a Galerii Patro. To, co vystavující spojuje, je jedna olomoucká lokalita, k níž mají všichni vztah. Oč jde, napovídá název výstavy: Genius loci Hejčín - Řepčín. Výstava je první svého druhu. "Uvažujeme o tom, že bychom pokračovali v prezentaci i dalších olomouckých předměstí," říká kurátor Jiří Hastík.

"Do projektu se zapojili autoři, kteří se během svého života dotýkali dvou olomouckých částí. Někteří se v Hejčíně či Řepčíně narodili, další tam žili, jiní zase tvořili," vysvětluje kurátor Jiří Hastík. Přiznává, že na takto pojatý výtvarný projekt lze sotva klást jednotná měřítka. "Výstava, která má tak různorodou povahu jako ta naše, má také velmi různorodou uměleckou úroveň," připouští Hastík.

Genius loci dohromady představuje 20 výtvarníků. "Jsou mezi nimi i nežijící autoři. Dramaturgie výstavy je zaměřena zhruba na dobu od dvacátých let dvacátého století do současnosti. U jedné osobnosti, Karla Hořínka, zakladatele kamenosochařské rodiny, toto vymezení přesahuje dále do minulosti," doplňuje Hastík.

Právě Karel Hořínek symbolizuje podle Hastíka "rodový fenomén" Hejčína a Řepčína. "Na výstavě jsou totiž zastoupeny hned tři generace kamenosochařů Hořínků. Od zakladatele rodu Karla přes jeho syna Vojtěcha až po Karla Hořínka juniora," doplňuje Hastík a k rodům, které vtiskly určitý charakter místům, řadí také rody Hanáků, Sedláčků, Skácelů, Hajných, Jahodů, Smejkalů, Grmelů, Mišaurů či Netopilů.

Ačkoliv olomouckých lokalit je povícero, o Hejčínu a Řepčínu říká Hastík, že měl štěstí na rodáky. "Myslím, že bychom v jiné části Olomouce nenašli tak velké množství lidí, kteří se pravidelně a profesionálně věnovali výtvarnému umění," tvrdí Hastík. Podle jeho názoru mezi ty, kteří ovlivnili výrazně své okolí, patří například Fráňa Šén.

"To byla velmi svérázná výtvarná figura. V olomouckém prostředí kolem sebe shromažďoval spoustu mladých, zvědavých lidí, které jeho příklad upoutal a vydali se v jeho šlépějích. To se týká například Jana Sedláčka, Jeronýma Grmely, Josefa Šlechty a dalších, kteří takřka posvátně chodili sledovat Šénovy krajinářské výlety," připomíná Hastík.

Výstava s názvem Genius loci Hejčín - Řepčín v olomoucké Galerii G

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz