Doporučujeme

Vladimír Skrepl: Lost Love, 2008 | foto: Jiří Thyn

Výtvarník Skrepl umí odhalit momenty, kdy lebky mluví pravdu

  • 1
Výstavy a katalogu se konečně dočkal Vladimír Skrepl. V Pražákově paláci v Moravské galerii v Brně představuje depresi i trpký úsměv nad ní.

Vladimír Skrepl: Mrkev v zimě, 2008Umění jako spása sice není možné, ale bůh ví, zda spása nemůže být uměním, tvrdí v prvním souborném katalogu vydaném ke Skreplově výstavě v Moravské galerii v Brně její ředitel a současně kurátor expozice Marek Pokorný.

Je to překvapující, ale Vladimíru Skreplovi, který má zásadní vliv na řadu mladých současných umělců a přednáší na pražské Akademii výtvarných umění, zatím žádná velká kamenná galerie profilovou výstavu neuspořádala.

Výtvarník Skrepl provokuje na výstavě v Brně Barborou Škrlovou

První soubornou výstavu výtvarníka Vladimíra Skrepla Jako v zrcadle připravila pro svůj Pražákův palác Moravská galerie v Brně. Příležitostí byla Cena Michala Ranného, již Skrepl získal.

Ta nynější, brněnská, nazvaná Jako v zrcadle sice souborná je, ale obsahuje obrazy jen z posledních dvou let a stejné nabízí i katalog.

I vaše noční můry

Touhu po monografické výstavě či publikaci, která by mapovala minimálně posledních dvacet let Skreplovy tvorby, oba počiny Moravské galerie neuspokojí, ale příjemně navnadí – Skrepl je díky nim konečně objeven nejenom komunitou umělců a teoretiků umění, ale poprvé je také představen v této šíři veřejnosti.

Vladimír Skrepl: Podivné přátelství, 2008

Ta, nepoučena a Skreplem dosud málo poznamenaná, může vnímat výstavu Jako v zrcadle jako prostou exhibici šíleného umělce, který trpí roztodivnými obsesemi. Pokud však bude mít na paměti slova o spáse a umění, může v Pražákově paláci objevit svoje noční můry jako ve výkladní skříni a pokusit se je dešifrovat, tváří v tvář jim samým. Některé z citátů na obrazech a kresbách dávají návod, jak díla číst.

Vladimír Skrepl: Eat Your Parents Now, 2008A lze se řídit i názvem výstavy. Slogan Jako v zrcadle totiž nevyřčeně evokuje i prostor za zrcadlem, tajemný a surreálný. Skreplova velkoplošná plátna působí monumentálně, hluboké vrstvy barev jsou expresivní, deprese či trpký úsměv nad ní je společným jmenovatelem kreseb, maleb i objektů.

Technický um a Skreplova formální schopnost věrně naznačit figuru třemi tahy štětcem vyvažují obsesivní nutkání stran obsahu obrazů – je to vlastně dokonale zobrazená paranoia. Jako kdyby se odrážela v zrcadle. Nebo spíš až za ním.

Vladimír Skrepl: Černá vdova. 2008Objekty, z nichž hned ve vstupní místnosti člověka doslova přibije k zemi Poslední vlak, dřevěné koleje, na nichž leží stará taška s dětskou botičkou, vytvořil Vladimír Skrepl přímo pro Pražákův palác. Pro tuto výstavu byly také adjustované Skreplovy kresby, z nich několik desítek "tapetuje" jednu z místností výstavního prostoru.

Konstatování jedné z nakreslených lebek Time is on my side je pak možné použít jako klíč ke všem ostatním artefaktům – nemá smysl jásat, čas je vždycky na její straně. Přesto není Skreplova první souborná výstava zdaleka jen obyčejným temným skučením jedné zoufalé duše.

Vladimír Skrepl: Dora, 2008

Miss Kosmos B. Š. (tedy Barbora Škrlová) vypovídá o depresi napříč společností, která toleruje, či dokonce vyrábí podobné zrůdičky. Plakáty z časopisu Rock a Pop zase glosují (a shazují) slávu kapel pubertálně primitivním způsobem, gesty vulgárních malůvek, místo aby je obdivovaly.

Vladimír Skrepl je laureátem Ceny Michala Ranného, jejíž udělení Společností přátel Moravské galerie v Brně bylo popudem (či záminkou) k výstavě. Ta je koncipovaná jako odrazový můstek k další prezentaci autora. Objevit si pro sebe Skrepla chce odvahu. Lebky se totiž neposlouchají snadno, obzvlášť když mluví pravdu.

Vladimír Skrepl: Jako v zrcadle
Moravská galerie, Pražákův palác, Husova 18, Brno, kurátor Marek Pokorný. Výstava trvá do 28. června.
Hodnocení MF DNES: 80 %