Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtvarník otiskl osudy horníků

  11:26aktualizováno  11:26
Ostrava - "Chci pracovat s pozůstatky oděvů lidí, které mají svá čísla," říká konceptuální umělec Jiří Šigut. Výtvarník Jiří Šigut uctil památku zemřelých horníků z dolu Michal v Ostravě. Na fotografický papír položil přes deset let staré zbylé oblečení po hornících zavěšené doposud v řetízkárně zrušeného ostravského dolu.
Poprvé vstupujete se svými fotografickými záznamy do průmyslového prostoru. Proč jste se rozhodl k tomuto kroku?
Byl jsem vyzván Kamilem Drabinou, abych uskutečnil projekt, který předchází akci Kolmo k ose. Rozhodl jsem se, že začnu zpracovávat věci, které se staly přímo na dole Michal. Řeším dvě důlní neštěstí z roku 1962 a 1964.

Na papír jste položil oblečení horníků z osmdesátých let.
Nemohl jsem se dostat k výstroji z šedesátých let. Když nad tím uvažuji, nad oděvy, které havíři nosili po třiceti letech od nehody... Pořád jezdili stejnou jámou a mohlo se stát, že i oni mohli být obětí důlního neštěstí. Rizika jsou v dole veliká. Pátrám v archivech. V souvislosti s rokem 1965 jsem se úplně zděsil.

Na jedno čtvrtletí připadlo jen přes šest tisíc úrazů. V archivu zjišťuji hrozné věci, v těch starých materiálech se řeší jenom razítka, že se odeberou nějaké brigádě zástavy, ale ti mrtví a zranění jsou úplně v pozadí. V celém revíru se pracovalo jenom na výkon, byla to šílená mašinérie, jako kdyby lidi skoro nic neznamenali.

Jaký osud bude mít váš projekt?
Příští týden jej zpracuji a chtěl bych jej vystavit v úterý na dole Michal v rámci festivalu Ostravských dnů nové hudby. V září pak zase začínají Dny evropského dědictví.

Hodláte tento projekt realizovat i na jiných místech?
Mohl bych ho dělat i na místech, jako třeba byly koncentrační tábory. Chtěl bych pracovat s pozůstatky oděvů lidí, které mají svá čísla.

Nedostáváte se svým projektem do větší, společensky angažovanější polohy?
Je akčnější v tom, že na něj mohou přijít i lidé. Ocitám se najednou v prostředí, které jsem si sice vybral, ale jež není v přírodě. Navíc poprvé nepracuji s vlastním tělem. Zpracovávám ale zase věc, která mne zasahuje, přestože není ryze osobní.

Proto by snad byla škoda, kdyby lidé tuto věc neviděli. V přírodě se věci dotýkají spíš mé osoby. Tady reflektuji prostředí. Používám svíčky, protože vždy pracuji s přírodními zdroji světla, na dole to byl oheň. Umocněné to je tím, že ty svíčky mají pietní funkci k uctění památky zesnulých.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz