Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtvarník David odhalil plastiku z 85 tisíc klíčů: Revoluce požírá sama sebe

  12:14aktualizováno  12:14
Šest metrů a víc než pětaosmdesát tisíc klíčů. Tak by se dala popsat nová plastika Jiřího Davida, kterou výtvarník před úterním polednem odhalil na pražském náměstí Franze Kafky. "Klíčovou sochou" chce prý umělec přispět k diskusi o situaci v české společnosti 20 let po sametové revoluci.

"Objekt představuje osobní polemiku s vývojem v České republice. Nejde určitě o oslavný pomník, nebo naopak pouze o kritické dílo. Plastika vyjadřuje ambivalenci, kterou při pohledu na dnešní společnost a politiku pociťuji," říká o své práci David (rozhovor s výtvarníkem ZDE).

Klíčová socha Jiřího DavidaPlastiku tvoří nápis Revoluce, písmena stojí nad sebou, největší "R" postupně drtí všechna, která jsou pod ním. Podle Davida dílo symbolizuje revoluci, jež požírá sama sebe.

Socha je sestavena z různých fontů, například "R" připomíná písmenko uvozující název novin Rudé právo, někdejšího listu komunistické strany.

Písmeno "E" je použito z nápisu na toaletním papíru prodávaném za socialismu, "V" má symbolizovat vatu a poslední spodní "E" má připomínat rozdrcenou komunistickou legitimaci. Celý nápis má pak podle výtvarníka také vyjadřovat, že ne vše je dané a že ani současná politika není definitivní.

Klíčová Revoluce mezi rekordy

Agentura Dobrý den, která eviduje tuzemské rekordy ve všem možném, hned při odhalení sochu zapsala do české knihy rekordů. Je sestavena z 85 tisíc klíčů a pracovalo se na ní 2 700 hodin.

Klíče sesbírali lidé z celého Česka, kteří přes internet hlasovali o návrzích, kam plastiku umístit. Zvítězila Praha, socha z náměstí Franze Kafky poputuje i do dalších českých a moravských měst, poté se bude hledat v Praze definitivní místo.

Detail z Davidovy

Vznik Klíčové sochy podpořil jeden z mobilních operátorů, který u příležitosti dvacátého výročí 17. listopadu 1989 uspořádal veřejnou sbírku klíčů. Lidé do jeho prodejen přinesli celkem 85 741 klíčů. Veškeré informace je možné najít na adrese www.klicovasocha.cz.

Kdo je JIří David

Třiapadesátiletý David patří k významným současným umělcům v Česku. Zabývá se různými žánry a médii. V 80. letech byl jedním ze zakladatelů skupiny Tvrdohlaví. Kromě instalací ve veřejném prostoru vzbudily velký ohlas i mimo Českou republiku například fotografické výstavy Skryté podoby či Bez soucitu.

David působí také jako pedagog, publicista a kritik. Je glosátorem uměleckého dění, galerijního provozu i kulturní politiky. Loni mu Galerie hlavního města Prahy uspořádala retrospektivu, později ji viděli také návštěvníci Moravské galerie v Brně.

Jiří David: Srdce nad Pražským hradem

Jiří David: Srdce nad Pražským hradem

Jiří David: Záře nad Rudolfinem

Jiří David: Záře nad Rudolfinem

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Najdete na iDNES.cz