Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtvarnice Richterová se vzdala nominace na Radoka

  16:57aktualizováno  18:20
Martin Černý, s nímž byla Veronika Richterová nominována za scénu ke hře Milada v pražském Divadle Na zábradlí, dál zůstává ve hře. Prestižní ocenění Alfréda Radoka sochařka odmítá právě kvůli spoluautorství.

Z inscenace Milada | foto: Divadlo Na zábradlí


Ředitelka divadla Doubravka Svobodová ale pokládá  autorský vklad Martina Černého za legitimní. Držitelé cen budou vyhlášeni v neděli v pražském Divadle Kolowrat.

"Režisér Jiří Ornest si vybral k výtvarnému řešení této hry Veroniku Richterovou, protože znal její originální koncepci a dlouholetou tvorbu takzvaného PET-artu. Protože to pro ni byla první scénografická zkušenost, po vzájemné domluvě jsme se rozhodli zapojit do práce scénografa Martina Černého. Návrh této spolupráce Veronika Richterová uvítala s vědomím, že jinak by se její výtvarné řešení nedalo prakticky realizovat," uvedla Svobodová.

Veronika Richterová - PET-artPodle ní byla výtvarnice, která vyniká v práci s plastovými PET lahvemi, od počátku seznámena s faktem, že Černý bude uveden v programu jako spoluautor. "Divadlo Na zábradlí neupírá Veronice Richterové zásadní podíl na výtvarném provedení scény. Současně trvá na tom, že bude i nadále uvádět Martina Černého jako spoluautora, a to především proto, že jím vskutku byl," dodala Svobodová.

Richterová: Černý byl nominovaný za rutinní práci
Jméno Martina Černého dočasně zmizelo i z oficiálních stránek Divadla Na zábradlí. "Richterová bez našeho svolení po premiéře oslovila webmastera, aby jméno Černého z materiálů vymazal. A on to udělal, protože ho nenapadalo, že by to s námi nekonzultovala. Jméno jsme tedy k inscenaci Milada opět doplnili," uvedla šéfdramaturgyně divadla Ivana Slámová.

V otevřeném dopise Richterová vyjádřila nespokojenost nad tím, že ačkoli je "výlučným a jediným výtvarníkem scény", u inscenace je Černý uváděn jako spoluautor neprávem.

Přiznává, že na tom nadační fond Alfréda Radoka jako vyhlašovatel těchto cen nenese vinu. Jen převzal, jak napsala, zavádějící informace, které Divadlo Na zábradlí dodnes poskytuje.

Z inscenace Milada"V žádném případě nešlo o naši společnou tvůrčí činnost. Jako profesionální sochařka tedy nechápu postoj tohoto profesionálního scénografa, který se rozhodl svou nominaci přijmout i přesto, že odvedl pouze rutinní pomocnou práci a na mém atypickém výtvarném ztvárnění scény se nijak nepodílel," trvá si na svém Richterová, která scénu složila z více dvou tisíc PET lahví.

Černý má stále šanci, že Radoka dostane
Nominace na Radokovy ceny byly oznámeny 26. února. Výtvarnice na ně zareagovala až po dvou týdnech. Dalšími nominovanými v oblasti scénografie jsou Matěj Forman (Dobře placená procházka, Národní divadlo Praha), Tomáš Rusín (Smrt Pavla I., Městské divadlo Brno) a Krystýna Täubelová za výpravu k inscenaci Z knihy džunglí v pražském Divadle Minor.

Přestože se Richterová vzdala nominace, možnost, že by ji získal Černý, existuje. "Technicky vzato to možné je. Pan Černý ovšem na nedělní udělování cen s největší pravděpodobností nedorazí, protože v momentu, kdy se výtvarnice celou kauzu rozpoutala, se i on chtěl ceny vzdát," řekla tajemnice správní rady Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka Klára Procházková

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

Najdete na iDNES.cz