Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtvarnice Richterová se vzdala nominace na Radoka

  16:57aktualizováno  18:20
Martin Černý, s nímž byla Veronika Richterová nominována za scénu ke hře Milada v pražském Divadle Na zábradlí, dál zůstává ve hře. Prestižní ocenění Alfréda Radoka sochařka odmítá právě kvůli spoluautorství.

Z inscenace Milada | foto: Divadlo Na zábradlí


Ředitelka divadla Doubravka Svobodová ale pokládá  autorský vklad Martina Černého za legitimní. Držitelé cen budou vyhlášeni v neděli v pražském Divadle Kolowrat.

"Režisér Jiří Ornest si vybral k výtvarnému řešení této hry Veroniku Richterovou, protože znal její originální koncepci a dlouholetou tvorbu takzvaného PET-artu. Protože to pro ni byla první scénografická zkušenost, po vzájemné domluvě jsme se rozhodli zapojit do práce scénografa Martina Černého. Návrh této spolupráce Veronika Richterová uvítala s vědomím, že jinak by se její výtvarné řešení nedalo prakticky realizovat," uvedla Svobodová.

Veronika Richterová - PET-artPodle ní byla výtvarnice, která vyniká v práci s plastovými PET lahvemi, od počátku seznámena s faktem, že Černý bude uveden v programu jako spoluautor. "Divadlo Na zábradlí neupírá Veronice Richterové zásadní podíl na výtvarném provedení scény. Současně trvá na tom, že bude i nadále uvádět Martina Černého jako spoluautora, a to především proto, že jím vskutku byl," dodala Svobodová.

Richterová: Černý byl nominovaný za rutinní práci
Jméno Martina Černého dočasně zmizelo i z oficiálních stránek Divadla Na zábradlí. "Richterová bez našeho svolení po premiéře oslovila webmastera, aby jméno Černého z materiálů vymazal. A on to udělal, protože ho nenapadalo, že by to s námi nekonzultovala. Jméno jsme tedy k inscenaci Milada opět doplnili," uvedla šéfdramaturgyně divadla Ivana Slámová.

V otevřeném dopise Richterová vyjádřila nespokojenost nad tím, že ačkoli je "výlučným a jediným výtvarníkem scény", u inscenace je Černý uváděn jako spoluautor neprávem.

Přiznává, že na tom nadační fond Alfréda Radoka jako vyhlašovatel těchto cen nenese vinu. Jen převzal, jak napsala, zavádějící informace, které Divadlo Na zábradlí dodnes poskytuje.

Z inscenace Milada"V žádném případě nešlo o naši společnou tvůrčí činnost. Jako profesionální sochařka tedy nechápu postoj tohoto profesionálního scénografa, který se rozhodl svou nominaci přijmout i přesto, že odvedl pouze rutinní pomocnou práci a na mém atypickém výtvarném ztvárnění scény se nijak nepodílel," trvá si na svém Richterová, která scénu složila z více dvou tisíc PET lahví.

Černý má stále šanci, že Radoka dostane
Nominace na Radokovy ceny byly oznámeny 26. února. Výtvarnice na ně zareagovala až po dvou týdnech. Dalšími nominovanými v oblasti scénografie jsou Matěj Forman (Dobře placená procházka, Národní divadlo Praha), Tomáš Rusín (Smrt Pavla I., Městské divadlo Brno) a Krystýna Täubelová za výpravu k inscenaci Z knihy džunglí v pražském Divadle Minor.

Přestože se Richterová vzdala nominace, možnost, že by ji získal Černý, existuje. "Technicky vzato to možné je. Pan Černý ovšem na nedělní udělování cen s největší pravděpodobností nedorazí, protože v momentu, kdy se výtvarnice celou kauzu rozpoutala, se i on chtěl ceny vzdát," řekla tajemnice správní rady Nadačního fondu Cen Alfréda Radoka Klára Procházková

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz