Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vytrvalý princ, který se nechal umučit pro své bližní, míří do Celetné

  5:00aktualizováno  5:00
Jednou z prvních premiér nastávající divadelní sezony bude inscenace nazvaná El Príncipe Constante podle hry Pedra Calderóna de la Barky Vytrvalý princ. V sobotu 15. září ji uvede v pražském Divadle v Celetné divadelní společnost Masopust.

Z představení El Príncipe Constante podle hry Pedra Calderóna de la Barky Vytrvalý princ | foto:  Divadle v Celetné

Hlavní role ztvární v režii Štěpána Pácla a úpravě dramaturgyně Terezy Marečkové Miloslav König, Pavla Beretová, Patrik Děrgel, Jiří Panzner a Radovan Klučka.

Nejbližší reprízy se uskuteční 21. září a 9. října," informovala produkční Viktorie Schmoranzová. Inscenace El Príncipe Constante měla předpremiéru 11. července v Mezinárodním centru současného umění Meetfactory.

Vytrvalý princ je zásadním dílem světové dramatické literatury; přesto se v Čechách nikdy nehrálo. Pro divadelní společnost Masopust má každopádně tento text návaznost na dosavadní práci. Ať už to byly texty současné dramatičky Lenky Lagronové nebo básnické drama Konec masopustu Josefa Topola, či Ibsenův veršovaný epos Brand-Oheň. Podobně jako ve Vytrvalém princi se v nich snoubila lyrika s groteskností a silné sdělení s bravurním scénickým jazykem.

Z představení  El Príncipe Constante podle hry Pedra Calderóna de la Barky

Z představení El Príncipe Constante podle hry Pedra Calderóna de la Barky Vytrvalý princ

"Tuto hru Calderón napsal jako adorační drama o národním světci, svatém portugalském princi Fernandovi, který se nechal v polovině 15. století umučit v arabském zajetí, aby ušetřil křesťanské město Ceutu před zkázou.

Proto je zde princ od začátku do konce svatý. Proto je boj proti Maurům ve jménu křesťanského Boha svatý a posvěcený," uvedl režisér Pácl.

Ze hry Vytrvalý princ

Pro inscenaci bylo třeba podle něj postavu zpochybňovat, nalézt její slabiny, které vedou k fanatismu, jímž přebíjí pochyby. "Bylo nutné přikročit k úpravě, která by text přiblížila současnému divadelnímu jazyku a zvýraznila otázky, jež jsou dodnes v Calderónově textu živé. Tedy co je v životě člověka opravdu důležité: zda je to láska, víra a lidská důstojnost, nebo klid a bezpečí získané politickým obchodem," dodala Marečková.

Obecně prospěšná společnost Masopust vznikala během práce na inscenacích Lenky Lagronové Království (2006), Topolova Konce masopustu (2008) a Ibsenova textu Brand-Oheň (2010). V čele s režisérem Štěpánem Páclem a dramaturgyní Terezou Marečkovou se pokouší prověřovat hodnoty a ctnosti člověka v mezních situacích, rezonujících s dnešní dobou. Zatímco předchozí inscenace vznikaly pod hlavičkou občanského sdružení Transteatral, tato inscenace vznikla pouze v produkci společnosti Masopust.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz