Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstavy jako ve Vídni a Londýně u nás nebudou. Galerie na ně prý nemá

  16:48aktualizováno  16:48
Národní galerie se v příštích letech zaměří na vyrovnaný rozpočet a zvýšení návštěvnosti. Velké mezinárodní výstavy, které pořádá například vídeňská Albertina, galerie hostit zatím nebude.

Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel | foto: ČTK

Důvodem je nízký počet návštěvníků a příliš vysoké finanční náklady. Novinářům to na své první tiskové konferenci v úřadě řekl nový ředitel NG Vladimír Rösel.

Nástupce Milana Knížáka čelil i otázkám týkajícím se jeho zvolení do úřadu, které kritizuje část umělecké obce především kvůli tomu, že má ekonomické vzdělání. "Výběrové řízení mi nepřísluší komentovat. Jsem přesvědčen, že instituci prospěji svými zkušenostmi z mnoha různých oborů," uvedl Rösel. V prostorách Anežského kláštera také přislíbil, že se instituce v budoucnu zaměří více na moderní a současné umění.

Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel

Nový ředitel Národní galerie Vladimír Rösel

Vyloučeny podle něho nejsou ani případné návrhy legislativních změn. "Zvažuji, že by NG změnila svůj statut pomocí určité stínové správní rady, která by převzala část odpovědnosti," doplnil Rösel. Správní rada by tak kontrolovala a směřovala činnost instituce i jejího šéfa obdobně jako představenstva ve větších společnostech.

Šéfredaktor časopisu Art & Antiques Jan Skřivánek řekl, že je z Röselova prvního setkání s tiskem zklamaný. "Na spoustu věcí nebyl schopen odpovědět. Skoro jako kdyby až nyní zjišťoval, že NG je státní příspěvková organizace s mnoha omezeními, a ne firma," uvedl.

Jiří David

Jiří David

Velkým tématem konference bylo také to, že NG už několik let nehostila velkou mezinárodní výstavu současného umění. "V rámci starých sbírek můžeme být zahraničním galeriím dobrým partnerem. To ale neplatí pro současné umění. V této oblasti se NG v uplynulých letech zakonzervovala a manažer v čele této instituce reputaci zřejmě nenapraví," řekl malíř a výtvarník Jiří David, jeden z kritiků stávajícího vedení NG.

Zároveň popřel Röselovo vyjádření, že galerie v současné době zatím není schopna konkurovat například galerii Tate Modern v Londýně nebo vídeňské Albertině, a to především kvůli nedostatku financí a malé návštěvnosti.

"Putovní mezinárodní výstavy jsou založeny na partnerství. Tak drahé tedy nejsou. Knížák byl pro spolupráci příliš arogantní, Rösel ale zase nemá dostatek zkušeností," konstatoval David.

Vít Vlnas

Vít Vlnas

Tiskové konference se zúčastnil také jeden z nejbližších spolupracovníků ředitele – nový náměstek pro sbírkovou činnost Vít Vlnas, který dosud stál v čele Sbírek starého umění NG. Jeho úkolem bude sestavování výstavního plánu a koordinace sbírek. "Zatím je vše ve fázi příprav, ale dá se říci, že to, co funguje, bude zachováno, a co ne, tak to změníme," řekl Vlnas.

Dodal, že počítá také s větší podporou vědeckovýzkumných projektů NG. Do jaké míry, ale zatím sdělit odmítl. Detaily koncepce dalšího směřování NG tak vedení instituce zveřejní zřejmě až v komplexní strategii úřadu, která by měla být dokončena za několika měsíců.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Najdete na iDNES.cz