Petr Nikl, Pláštěnka, 2011

Petr Nikl, Pláštěnka, 2011 | foto: GHMP

Poslední šance na Pištěka či Nikla. Povedené výstavy končí už v neděli

  • 0
Architekt Karel Prager i malíř Jan Pištěk v Národní galerii, průkopnický fotograf Jaromír Funke v Brně nebo regionální gotika v Plzni. Některé z přitažlivých výstav, které začaly už loni, trvají dosud. Na Nikla je možné zajít ještě v březnu, mnohé další ovšem končí už tento víkend.

Vánoční obžerství i posilvestrovská kocovina jsou za námi a do nového roku by to chtělo vykročit kulturně. Tuzemské galerie začátkem ledna mnoho novinek nenabízejí, zato dobíhá řada zajímavých výstav z loňska. A kdo neměl před svátky pro všechen shon na umění čas, měl by si to teď ještě vynahradit.

Už jenom dnes a zítra je možné zajít do pražského Veletržního paláce na nesourodou dvojici. Realizované stavby i nedotažené urbanistické plány ukazují architekta Karla Pragera jako velkého vizionáře. Prager je autorem budovy Federálního shromáždění či Nové scény Národního divadla, na svém kontě má však také ambiciózní návrh pražského vysokoškolského kampusu. Oproti tomu Jan Pištěk se prezentuje jediným monumentálním obrazem Pod povrchem. Syn malíře Theodora Pištěka na díle o rozměrech 390 x 1 380 cm pracoval dva roky. Ve většině českých galerií je obraz nevystavitelný. V Malé dvoraně Veletržního paláce je navíc k vidění zdarma.

Cyril a Metoděj

Národní galerie pak nabízí ještě několik déle trvajících výstav. Poslední impresionista Ludvík Kuba (1863-1956) se v Salmovském paláci představuje až do 6. dubna, o dvě generace mladší Jan Kotík (1916-2002) ve Veletržním paláci do 23. března. Naopak hlouběji do minulosti se můžou návštěvníci vydat v klášteře sv. Anežky České, který do 2. února hostí výstavu o Cyrilu a Metodějovi, uspořádanou u příležitosti jejich loňského výročí. V jinak uzavřeném Paláci Kinských na Staroměstském náměstí jsou už jen do 12. ledna k vidění grafiky Oskara Kokoschky.

V sousedním Domě U Kamenného zvonu potom do 23. února trvá výstava Neklidná cesta, která představuje dílo významného představitele české poválečné malby Stanislava Podhrázského (1920-1999). V režii Galerie hlavního města Prahy je uspořádaná i Hra o čas Petra Nikla. V hlavní budově Městské knihovny se koná do 23. března. Tono Stano a další slovenští fotografové z 80. let mají svou tvorbu vystavenou v nově otevřeném Domě fotografie v Revoluční ulici.

Mecenáš a arcibiskup

Na fotografie se zaměřila rovněž Moravská galerie v Brně. Pouze do zítřka v Uměleckoprůmyslovém muzeu nabízí retrospektivu Martina Poláka a Lukáše Jasanského. O něco déle, do 19. ledna, potom vystavuje dílo průkopníka moderní fotografie Jaromíra Funkeho. Výstava nazvaná Mezi konstrukcí a emocí se koná v brněnském Místodržitelském paláci. Za zmínku stojí i fakt, že Moravská galerie už od prosince trvale zrušila vstupné ve svých stálých expozicích.

Také ve fotografiích ukazuje olomoucké Muzeum umění život krakovských Židů mezi světovými válkami. Výstava končí zítra. V tamním Arcidiecézním muzeu se do 12. ledna představuje mecenáš umění a sběratel arcibiskup Theodor Kohn.

Do 9. února je v plzeňské Západočeské galerii k vidění výstava o tuzemské architektuře 60. let. O měsíc déle pak v téže instituci trvá regionálnější počin - expozice gotického umění jihozápadních Čech. Karlovarská Galerie umění loni oslavila šedesát let od svého vzniku a výroční výstava zůstává otevřena až do 26. ledna. Ve stejném termínu skončí také expozice nazvaná Slavné vily Čech, Moravy a Slezska.