Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vystavují Tizianův obraz, jeden z nejdražších skvostů v Česku

  9:04aktualizováno  9:04
Jedno z nejdražších uměleckých děl na českém území - vzácný Tizianův obraz Apollo a Marsyas, hvězdný globus Ludvíka XIV. nebo kladívkový klavír, na který olomouckého arcivévodu Rudolfa Jana učil hrát Ludwig van Beethoven. Taková je nejvýznamnější výstava Muzea umění v Olomouci v tomto roce Luk & lyra.

Tizianův obraz Apollo a Marsyas je jedno z nejdražších děl na českém území. | foto: MF DNES

Unikáty, mezi kterými nechybí vzácné obrazy, kresby, grafika, mobiliář, mince či hudební archiv s notovými partiturami, České republice závidí celý svět a o jejich zapůjčení mají zájem prestižní světové galerie i badatelé z celé Evropy.

Bible zv. Burgundská (2. čtvrtina 13. století)Ležely zamčené v zámeckých vitrínách a trezorech kroměřížského Arcibiskupského zámku, avšak po více než třech stech letech doputovaly do Muzea moderního umění v Olomouci, kde je vůbec poprvé ukážou lidem.
 
Nejhodnotnější poklady z exkluzivní sbírky Arcidiecézního muzea v Kroměříži, čítající sto třicet pět tisíc výstavních předmětů, si zájemci mohou v Olomouci prohlédnout do února příštího roku.

Převoz a pojištění skvostů typu Tiziana? Dva miliony
"Čtvrtina z téměř dvou set padesáti vystavených obrazů a kreseb pochází z prohlídkové trasy Arcibiskupského zámku, zbylé exponáty jako notové partitury od Beethovena, mince či medaile lidé uvidí poprvé. Jsou totiž z nepřístupných depozitářů," zdůrazňuje ředitel Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal.

Vincenzo Mario Coronelli - Hvězdný globus (1695)

Tak masivní transport děl podle něj kroměřížský zámek ještě nezažil, jen náklady na převoz a pojištění vystavených předmětů se vyšplhaly ke dvěma milionům korun.

Lucas Cranach - Stětí svaté Kateřiny (1515)Luk & lyra nastiňuje průřez uměleckými sbírkami od antického písemnictví ze 3. století až po romantismus 19. století. "Jádro kolekce pochází ze sbírek popraveného anglického krále Karla I. a lorda Thomase Howarda z Arundelu, to se týká například Tiziana nebo Paola Veroneseho. Ve sbírce jsou ale zastoupeni i další mistři, například Lucas Cranach starší, Anthonis van Dyck, Jak Kryštof Liška, Annibale Carracci a další," vyjmenovává kurátor výstavy Ondřej Zatloukal, který projekt chystal tři čtvrtě roku.

"Snažili jsme se naznačit rozpětí a šíři kroměřížských sbírek i zaměření jednotlivých sběratelských období. Nešlo nám pouze o výběr nejkvalitnějších děl, naším cílem bylo i nastínit tisíciletou kontinuitu výtvarného umění a dalších uměleckých a vědních oborů," doplnil.

Ústřední motto? Duální napětí smrti a zrození
Na kolekci unikátní kroměřížské sbírky se významně podílel i biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorn, který rozsáhlými nákupy položil základ prakticky ke všem dnešním sbírkám.

Anthonis van Dyck - Anglický král Karel I. a jeho manželka Henrietta Marie (1632-1634)

Na sklonku života se navíc rozhodl věnovat své vlastní umělecké sbírky olomouckému biskupství. "Všude v Evropě se kultura pěstovala především na panovnických dvorech, na Moravě tomu ale bylo jinak. Tisíciletou kontinuitu umění a vědy zde soustředili právě biskupové a arcibiskupové," uvedl Zatloukal.

Inspirace Tizianem

Téměř 250 chronologicky řazených exponátů spojuje hlavní myšlenka, kterou si muzejníci vypůjčili od ústředního exponátu celé výstavy - Tizianova obrazu Apollo a Marsyas. "Ústřední motiv nastiňuje prastarý mýtus o potrestání smrtí s následnou katarzí, kterou provází zrod nového člověka. Je to jednota protikladu, duálního napětí, kterou znal již antický filozof Herakleitos a která propojuje mýty, umění, symboly, alegorii s různými vědními obory jako věčný dialog," vysvětluje kurátor.

   
Kromě vzácné malby od Tiziana či Veroneseho uvidí návštěvníci v Olomouci i van Dyckův portrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie nebo Cranachovo Stětí sv. Kateřiny a Stětí sv. Jana Křtitele.  Expozici doplní i sbírka staromistrovských kreseb italských autorů, například Sebastiana del Piomba.

Sebastiano del Piombo - Sedící prorok s andělem (1516)

Luk & lyru doplní tradiční komentované prohlídky i dvoudenní výtvarně-dramatická dílna volně inspirovaná Tizianovým Marsyasem. Pod vedením herců a výtvarníků Divadla Continuo si účastníci vyzkouší různé dramatické formy. Malířský workshop zase nabídne olejomalbu či skicování před díly renesančních a barokních mistrů. K výstavě vychází i podrobný bohatě ilustrovaný katalog.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Najdete na iDNES.cz