Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vystavují Tizianův obraz, jeden z nejdražších skvostů v Česku

  9:04aktualizováno  9:04
Jedno z nejdražších uměleckých děl na českém území - vzácný Tizianův obraz Apollo a Marsyas, hvězdný globus Ludvíka XIV. nebo kladívkový klavír, na který olomouckého arcivévodu Rudolfa Jana učil hrát Ludwig van Beethoven. Taková je nejvýznamnější výstava Muzea umění v Olomouci v tomto roce Luk & lyra.

Tizianův obraz Apollo a Marsyas je jedno z nejdražších děl na českém území. | foto: MF DNES

Unikáty, mezi kterými nechybí vzácné obrazy, kresby, grafika, mobiliář, mince či hudební archiv s notovými partiturami, České republice závidí celý svět a o jejich zapůjčení mají zájem prestižní světové galerie i badatelé z celé Evropy.

Bible zv. Burgundská (2. čtvrtina 13. století)Ležely zamčené v zámeckých vitrínách a trezorech kroměřížského Arcibiskupského zámku, avšak po více než třech stech letech doputovaly do Muzea moderního umění v Olomouci, kde je vůbec poprvé ukážou lidem.
 
Nejhodnotnější poklady z exkluzivní sbírky Arcidiecézního muzea v Kroměříži, čítající sto třicet pět tisíc výstavních předmětů, si zájemci mohou v Olomouci prohlédnout do února příštího roku.

Převoz a pojištění skvostů typu Tiziana? Dva miliony
"Čtvrtina z téměř dvou set padesáti vystavených obrazů a kreseb pochází z prohlídkové trasy Arcibiskupského zámku, zbylé exponáty jako notové partitury od Beethovena, mince či medaile lidé uvidí poprvé. Jsou totiž z nepřístupných depozitářů," zdůrazňuje ředitel Muzea umění v Olomouci Pavel Zatloukal.

Vincenzo Mario Coronelli - Hvězdný globus (1695)

Tak masivní transport děl podle něj kroměřížský zámek ještě nezažil, jen náklady na převoz a pojištění vystavených předmětů se vyšplhaly ke dvěma milionům korun.

Lucas Cranach - Stětí svaté Kateřiny (1515)Luk & lyra nastiňuje průřez uměleckými sbírkami od antického písemnictví ze 3. století až po romantismus 19. století. "Jádro kolekce pochází ze sbírek popraveného anglického krále Karla I. a lorda Thomase Howarda z Arundelu, to se týká například Tiziana nebo Paola Veroneseho. Ve sbírce jsou ale zastoupeni i další mistři, například Lucas Cranach starší, Anthonis van Dyck, Jak Kryštof Liška, Annibale Carracci a další," vyjmenovává kurátor výstavy Ondřej Zatloukal, který projekt chystal tři čtvrtě roku.

"Snažili jsme se naznačit rozpětí a šíři kroměřížských sbírek i zaměření jednotlivých sběratelských období. Nešlo nám pouze o výběr nejkvalitnějších děl, naším cílem bylo i nastínit tisíciletou kontinuitu výtvarného umění a dalších uměleckých a vědních oborů," doplnil.

Ústřední motto? Duální napětí smrti a zrození
Na kolekci unikátní kroměřížské sbírky se významně podílel i biskup Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorn, který rozsáhlými nákupy položil základ prakticky ke všem dnešním sbírkám.

Anthonis van Dyck - Anglický král Karel I. a jeho manželka Henrietta Marie (1632-1634)

Na sklonku života se navíc rozhodl věnovat své vlastní umělecké sbírky olomouckému biskupství. "Všude v Evropě se kultura pěstovala především na panovnických dvorech, na Moravě tomu ale bylo jinak. Tisíciletou kontinuitu umění a vědy zde soustředili právě biskupové a arcibiskupové," uvedl Zatloukal.

Inspirace Tizianem

Téměř 250 chronologicky řazených exponátů spojuje hlavní myšlenka, kterou si muzejníci vypůjčili od ústředního exponátu celé výstavy - Tizianova obrazu Apollo a Marsyas. "Ústřední motiv nastiňuje prastarý mýtus o potrestání smrtí s následnou katarzí, kterou provází zrod nového člověka. Je to jednota protikladu, duálního napětí, kterou znal již antický filozof Herakleitos a která propojuje mýty, umění, symboly, alegorii s různými vědními obory jako věčný dialog," vysvětluje kurátor.

   
Kromě vzácné malby od Tiziana či Veroneseho uvidí návštěvníci v Olomouci i van Dyckův portrét anglického krále Karla I. a jeho manželky Henrietty Marie nebo Cranachovo Stětí sv. Kateřiny a Stětí sv. Jana Křtitele.  Expozici doplní i sbírka staromistrovských kreseb italských autorů, například Sebastiana del Piomba.

Sebastiano del Piombo - Sedící prorok s andělem (1516)

Luk & lyru doplní tradiční komentované prohlídky i dvoudenní výtvarně-dramatická dílna volně inspirovaná Tizianovým Marsyasem. Pod vedením herců a výtvarníků Divadla Continuo si účastníci vyzkouší různé dramatické formy. Malířský workshop zase nabídne olejomalbu či skicování před díly renesančních a barokních mistrů. K výstavě vychází i podrobný bohatě ilustrovaný katalog.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Léta po válce přežil i díky malování. Šímovo bouřící moře jde do aukce

Josef Šíma: Bouře ve Fécamp (1953, olej na plátně, 65x81 cm)

Nadcházející neděli se v aukci výtvarného umění společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery objeví mimořádný obraz...

Najdete na iDNES.cz