Z výstavy Prinzhornova sbírka - August Natterer | foto: Archiv GHMP

Vystavují jedinečné obrazy z psychiatrie, které nacisté zneužili

  • 0
Ta díla ovlivnila Oskara Kokoschku i Pabla Picassa. Nacisté je později vystavovali jako "zdegenerované umění". Obrazy duševně nemocných z počátku 20. století shromáždil německý psychiatr a historik umění Hans Prinzhorn. Část kolekce je k vidění do 3. května v pražském domě U Kamenného zvonu.

Umělecké předměty získal Prinzhorn z psychiatrických léčeben převážně německy mluvících zemí mezi lety 1918 až 1920 pro Muzeum patologického umění při ústavní klinice v Heidelbergu. Na výtvarné projevy pacientů nenahlížel jen jako na diagnostický materiál, docenil i jejich umělecké kvality.

Z výstavy Prinzhornova sbírka - Paul GoeschZ výstavy Prinzhornova sbírka - E. Paul Kunze

Sbírku proslavila kniha, kterou Prinzhorn vydal v roce 1922 a jež se stala otevřenou inspirací avantgardních umělců. "Šílenství bylo ve dvacátých letech vnímáno až romanticky, jako cesta k uvolnění tvůrčích sil. Mnoho umělců té doby se uměním duševně nemocných inspirovalo," říká jedna z kurátorek výstavy Terezie Zemánková.

Zneužité nacisty

Sbírku čekal osudový zlom ve třicátých letech. "V té době už Prinzhorn na klinice v Heidelbergu nepůsobil. A jeho zástupce sbírku ochotně zapůjčil na výstavu "zvrhlého umění", kde měla díla psychiatrických pacientů posloužit jako doklad toho, že moderní umění, které se tomu tak podobá, je stejně zvrácené, nemocné a zvrhlé," vypráví kurátorka.

Z výstavy Prinzhornova sbírka - Karl Gustav Sievers
 
Výstava prošla asi dvanácti německými městy a měla neuvěřitelnou návštěvnost. "Dílem proto, že tam lidi nahnala propaganda, a dílem proto, že to byla jedinečná příležitost vidět slušný soubor moderního umění pohromadě – to však samozřejmě cílem nacistické propagandy nebylo," dodává.

Z výstavy Prinzhornova sbírka - Else BlankenhornSbírka byla znovuobjevena v padesátých letech na půdě kliniky a opět vystavena v šedesátých letech. Od té doby zažila desítky výstav po celém světě.

Výstavu uspořádalo občanské sdružení ABCD ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy.