Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava vysvětluje, jak se pralo

  15:16aktualizováno  15:16
Vysočina - "Prádlo se mne, drhne, o sebe tře, kartáčuje nebo i tluče, aby nečistoty se uvolnily a snáze se odplavily." Tak zní úvodní citace z výstavy v jihlavském Muzeu Vysočiny, která nese název Velké prádlo, aneb jak praly naše babičky.

Koho zajímá život dřívějších pradlenek, jaký byl vývoj této činnosti a jak pokračuje nyní, které prádelenské náčiní bylo nejžádanější a zároveň nejfrekventovanější, může tak navštívit výstavu, která originálním a nevšedním způsobem popisuje tuto "všední" činnost většiny ať již dřívějších nebo současných hospodyněk.

Expozici zahajuje série několika historických fotografií znázorňujících skupinky pradlenek na březích potoků, rybníků nebo řek. "K praní velkého prádla se ženy z vesnice scházely vždy pospolu a panovala tam družná zábava," říká vysvětlující text u fotografií.

Nakolik to bylo zábavné však mohou posoudit jen ženy. Tehdy jim k praní musela postačit říční voda, kameny, dřevěné desky, plácačky, kterými se špína z prádla vymývala a nakonec přišlo na řadu prosté sluníčko, kterým se prádlo bělilo.

Jak to dříve vypadalo ukazuje vedle historických fotografií a názorných ukázek nejrůznějších dřevěných plácaček a pracích pomůcek z depozitáře muzea i scéna s figurínou ženy u prádelních necek,s horou prádla kolem sebe a malým pacholetem, které s kropicí konví postřikuje kusy vypraného šatstva.

Po tomto období teprve přišlo na řadu podomácky vyráběné mýdlo a další pomůcky. Na výstavě jsou tak zastoupeny škopky, nádoby na vodu, prací zvon, necky, necičky, různé typy valch, tlouky, lopatky i takzvaná ruční pračka, pro kterou se ale díky její funkci ujal domácí název kývačka.

Originálně působí také model tehdejší ždímačky, která pracovala na funkci lisu.
K vystaveným exponátům patří také série několika kusů historických žehliček. K vidění jsou žehličky na přímý ohřev, lihové, plynové, na dřevěné uhlí nebo na vkládání nahřátého tělíska.

Vedle těchto poměrně novodobých technologií napravujících strukturu zmačkaného prádla se mohou návštěvníci dovědět i to, jak se používal mandl.
Závěr expozice pak patří výstavnímu panelu, který popisuje činnost prádelen a prádelních center.

Pokud návštěvníci výstavy budou procházet tuto expozici, musí dávat pozor, aby se například nezapletli do prádelních šňůr, které se prolínají skrz celou výstavní místností. Na nich jsou historickými kolíčky navěšeny jednak fotografie a také doprovodné texty,  které pracovníci muzea nechali vytisknout na režné plátno. A nebyla by to výstava o prádle, aby na ní chyběly historické kusy šatstva. Na šňůrách i dřevěných bidlech jsou rozvěšeny sukničky, spodky, košile, ubrusy nebo i starobylé dupačky pro děti.

Výstava prádla v Jihlavě

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz