Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava vysvětluje, jak se pralo

  15:16aktualizováno  15:16
Vysočina - "Prádlo se mne, drhne, o sebe tře, kartáčuje nebo i tluče, aby nečistoty se uvolnily a snáze se odplavily." Tak zní úvodní citace z výstavy v jihlavském Muzeu Vysočiny, která nese název Velké prádlo, aneb jak praly naše babičky.

Koho zajímá život dřívějších pradlenek, jaký byl vývoj této činnosti a jak pokračuje nyní, které prádelenské náčiní bylo nejžádanější a zároveň nejfrekventovanější, může tak navštívit výstavu, která originálním a nevšedním způsobem popisuje tuto "všední" činnost většiny ať již dřívějších nebo současných hospodyněk.

Expozici zahajuje série několika historických fotografií znázorňujících skupinky pradlenek na březích potoků, rybníků nebo řek. "K praní velkého prádla se ženy z vesnice scházely vždy pospolu a panovala tam družná zábava," říká vysvětlující text u fotografií.

Nakolik to bylo zábavné však mohou posoudit jen ženy. Tehdy jim k praní musela postačit říční voda, kameny, dřevěné desky, plácačky, kterými se špína z prádla vymývala a nakonec přišlo na řadu prosté sluníčko, kterým se prádlo bělilo.

Jak to dříve vypadalo ukazuje vedle historických fotografií a názorných ukázek nejrůznějších dřevěných plácaček a pracích pomůcek z depozitáře muzea i scéna s figurínou ženy u prádelních necek,s horou prádla kolem sebe a malým pacholetem, které s kropicí konví postřikuje kusy vypraného šatstva.

Po tomto období teprve přišlo na řadu podomácky vyráběné mýdlo a další pomůcky. Na výstavě jsou tak zastoupeny škopky, nádoby na vodu, prací zvon, necky, necičky, různé typy valch, tlouky, lopatky i takzvaná ruční pračka, pro kterou se ale díky její funkci ujal domácí název kývačka.

Originálně působí také model tehdejší ždímačky, která pracovala na funkci lisu.
K vystaveným exponátům patří také série několika kusů historických žehliček. K vidění jsou žehličky na přímý ohřev, lihové, plynové, na dřevěné uhlí nebo na vkládání nahřátého tělíska.

Vedle těchto poměrně novodobých technologií napravujících strukturu zmačkaného prádla se mohou návštěvníci dovědět i to, jak se používal mandl.
Závěr expozice pak patří výstavnímu panelu, který popisuje činnost prádelen a prádelních center.

Pokud návštěvníci výstavy budou procházet tuto expozici, musí dávat pozor, aby se například nezapletli do prádelních šňůr, které se prolínají skrz celou výstavní místností. Na nich jsou historickými kolíčky navěšeny jednak fotografie a také doprovodné texty,  které pracovníci muzea nechali vytisknout na režné plátno. A nebyla by to výstava o prádle, aby na ní chyběly historické kusy šatstva. Na šňůrách i dřevěných bidlech jsou rozvěšeny sukničky, spodky, košile, ubrusy nebo i starobylé dupačky pro děti.

Výstava prádla v Jihlavě

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz