Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Newyorská výstava ukazuje, jak Warhol ovlivnil Hirsta, Koonse a další

  15:44aktualizováno  15:44
Metropolitní muzeum umění v New Yorku nabídne svým návštěvníkům výstavu, která zkoumá vliv Andyho Warhola na jiné umělce. Jeho díla ukazuje v kontextu 60 dalších umělců včetně britského provokatéra Damiena Hirsta, postmodernisty Jeffa Koonse či třeba fotografky Cindy Shermanové.

Andy Warhol: Dvojice autoportrétů (1967) - z instalace Metropolitního muzea umění v New Yorku, představujícího vliv Andyho Warhola na jiné umělce | foto: ČTK

"Jako celek to vytváří úžasný dialog, nejen mezi Warholem a dalšími umělci, ale i mezi těmito umělci navzájem," uvedla kurátorka Marla Pratherová. "V celé galerii tak probíhá mnoho zajímavých rozhovorů," dodala.

Výstava podle ní klade i jiné otázky, než je otázky samotného vlivu jednotlivého umělce na druhého. Například co to vůbec je dopad uměleckého díla či jak rozumět "Warholovu efektu", který měl zásadní vliv na podobu současného umění. Výstava nazvaná Se zřetelem k Warholovi: Šedesát umělců, padesát let nabízí 45 děl od slavného pop-artového umělce a zhruba 100 děl dalších umělců.

Hans Haacke: Helmsboro Country (1990) - z instalace Metropolitního muzea umění

Hans Haacke: Helmsboro Country (1990)

Pokrývá přitom časové období od začátku 60. let až po třeba současné video-artové tvůrce. Hlavní kurátor Mark Rosenthal ji původně chystal pro Detroitský umělecký institut, který ale nakonec neměl dostatečné finanční prostředky, a tak se expozice ujalo newyorské Metropolitní muzeum nacházející se na známé Muzejní míli na severovýchodní straně Central Parku.

Rosenthal výstavu rozčlenil do několika sekcí. Hned ta úvodní se věnuje inspiraci, kterou Warhol pro své obrazy nacházel v denním tisku. Ukazuje také, jak ze stejného zdroje čerpali Waholovi současníci Sigmar Polke a Vik Muniz. Zabývá se ale i zobrazováním věcí běžné denní spotřeby ve Warholově díle. Jeho známé bedýnky od mýdla Brillo tu stojí vedle pečlivě seřazených krabiček od léků od Hirsta.

Jeff Koons: Michael Jackson a Bubbles (1995) - z instalace Metropolitního muzea

Jeff Koons: Michael Jackson a Bubbles (1995)

Velký prostor je pak na výstavě věnován portrétům, celebritám a moci. K vidění tu je například Warholův portrét bývalé americké první dámy Jacqueliny Kennedyové Onassisové, do zlata laděná socha zpěváka Michaela Jacksoa a jeho opičáka Bubblese od Koonse či třeba portrét skladatele Phila Glasse z dílny fotorealisty Chucka Close.

Další sekce, které vévodí Warholův poslední autoportrét z roku 1986, se věnuje vztahu umění, homosexuality a identity obecně. Téma spojuje tak rozdílné umělce, jako je britský malíř David Hockey a jeho Chlapec, který se chystá sprchovat z roku 1964 a newyorský fotograf Robert Mapplethorpe, jenž ve svém díle nezřídka zkoumal temnější zákoutí sexuality.

Andy Warhol: Autoportrét (1986) - z instalace Metropolitního muzea umění v New

Andy Warhol: Autoportrét (1986)

Poslední dvě části výstavy se pak zabývají citacemi a přivlastňováním obrazů v uměleckých dílech a mnohostrannou povahou Warholovy tvorby, která šla napříč různými médii, do které ale třeba spadala i vydavatelská činnost či spolupráce se skupinou Velvet Underground.

Nová výstava v metropolitním muzeu začne 18. září a skončí poslední prosincový den. Doprovodí ji i několik diskusí či koncert zpěvačky Patti Smithové.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

Výtvarníci v roce 1968: Brežněv s klackem i prostřílené ruce

Gesto rukou vyjadřující odmítnutí invaze a díry po kulkách vypálených dávkou ze...

Nejen písničkáři svými protestsongy reagovali na sovětskou okupaci ze srpna 1968. Gesto rukou vyjadřující odmítnutí...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

Najdete na iDNES.cz