Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava v Národní galerii zacílila na opomíjené ženy grafičky

  5:20aktualizováno  5:20
Dlouhou dobu byla žena jen objektem umělců, zobrazovanou postavou. Teprve s nástupem moderny a koncem devatenáctého století se na akademiích pro ženy začaly otevírat umělecké obory.

Lept Marie Černínové vystavený v Národní galerii. | foto: REPRO: Národní galerie PrahaJan ZátorskýMAFRA

Grafika byla jedním z nich, soustředila se totiž na detail, což se tenkrát zdálo pro ženy vhodné. Ženy se také realizovaly v některých oblastech užitého umění, učily se takzvaně dekorovat domácnosti. Jako poslední přišla na řadu architektura či sochařství.

Výstava Národní galerie nazvaná Žena a grafika představuje v klášteře svatého Jiří na Pražském hradě do 13. června práce grafiček činných v Čechách v devatenáctém století. Skromné miniatury, které kurátorsky představuje Petr Šámal, otevírají bránu do světa, o němž má málokdo z laických návštěvníků výstavy potuchy, který je však nesmírně zajímavý a spletitý.

Na začátku bylo vyšívání

Už na přelomu 18. a 19. století se začaly grafikou zabývat ženy urozeného původu, které, ač vlastně diletantky, sehrály důležitou roli v uznání postavení ženy-umělkyně v tehdejší společnosti.

Z nich je nejznámější Pavlína ze Schwarzenbergu, autorka dvou alb leptů krajin z let 1804 a 1805. Umělkyně, jež dosáhla věhlasu až po smrti v roce 1810, zahájila vlnu ženské preromantické grafiky, do níž se počítá například i Marie Černínová.

Z výstavy Žena a grafika v Čechách 19. století

Už v první polovině devatenáctého století figurují ženy i mezi neurozenými pražskými mědirytci, k nim patří zejména sestry Balzerovy – Veronika Balzerová dokonce celou mědiryteckou dílnu spravovala do roku 1836.

Nejstarší dochovanou grafikou ženy neurozeného původu je veduta Jany Pluthové z roku 1819. Rozmach ženské grafiky měl však přijít o padesát let později a mnohem bezděčněji: v roce 1862 byl založen dámský časopis Lada a pro jeho módní a střihovou přílohu litograficky zpracovávalo vyšívací vzory mnoho žen. Emancipace ženské umělecké tvorby tak paradoxně přišla přes nejženštější činnost – ruční práce.

Opomíjená kapitola

Výstava představuje i moment, kdy grafiky do své umělecké tvorby včlenily suverénní malířky – Zdenka Braunerová, Helena Emingerová či Hermina Laukotová. Od sedmdesátých let 19. století už ženy grafiku i samostatně vystavovaly, lidé se průběžně seznamovali s výsledky práce posluchaček školy Ženského výrobního spolku.

V roce 1877 vyšla kniha Pohádky o větru Elišky Krásnohorské, kterou ilustrovaly studentky dřevoryteckého oboru. Některé z nich pak pracovaly i jako novinové kreslířky v Německu později ilustrovaly i slavné Květy a následně samy přednášely a učily na ženské průmyslové škole.

Výstava na Hradě je sondou do opomíjené kapitoly dějin umění, kterou psaly ženy a z jejichž východisek dodnes umělkyně těží. Za její přípravou stojí pečlivá práce kurátora, mapuje zde totiž dlouho zapomenutou a nereflektovanou etapu umělecké historie.

Žena a grafika v Čechách 19. století
Národní galerie Praha, Klášter svatého Jiří
Výstava trvá do 13. června 2010
HODNOCENÍ MF DNES 70%
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

OBRAZEM: Za výstavu Manifesto by si Blanchettová zasloužila třetího Oscara

Z výstava Manifesto Juliana Rosefeldta

Australská herečka a držitelka dvou Oscarů Cate Blanchettová už dlouho nemusí nikoho přesvědčovat o svém hereckém...

VIDEO: Čtyři patra, čtyři sta děl. Výstavu Josefa Lady uvádí malířův vnuk

Galerie Tančící dům otevírá 15. listopadu retrospektivní výstavu díla Josefa...

Pražská Galerie Tančící dům společně s rodinou Josefa Lady otevírá k 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí umělce...

Přátelil se s Picassem. Malíř Kars se vrací do pražského Mánesa

Georges Kars: Park s papoušky

Byť se významný malíř krajin a aktů Georges Kars narodil majiteli mlýna v Kralupech nad Vltavou, většinu svého tvůrčího...Najdete na iDNES.cz