Josef Mandl, Alegorie jara, před 1900 (Výstava Tajemné dálky, Olomouc)

Josef Mandl, Alegorie jara, před 1900 (Výstava Tajemné dálky, Olomouc) | foto: Muzeum umění Olomouc

Od Národního ke světové válce. Představí se symbolismus tří generací

  • 0
První expozice, která samostatně představí český symbolismus pomocí více než tří set exponátů, bude vrcholem letošní olomoucké sezony. Bílek, Švabinský, Hlaváček, Mucha, Preisler, Zrzavý, Váchal – to je jen fragment výčtu osobností, jejichž díla tu divák potká.

Původně měla výstava v olomouckém Muzeu umění začít už loni v prosinci. V plánu byla premiéra v Puškinově muzeu v Moskvě a následný přesun do hanácké metropole. Jenže ruská výstava se nakonec nekonala, komplikovaná příprava včetně vyřízení desítek zápůjček a drahého pojištění zůstala na bedrech olomouckého muzea, a tak se termín téměř o rok posunul. Nakonec vše dobře dopadlo. Výstava Tajemné dálky přivítá první návštěvníky ve čtvrtek a v Trojlodí Muzea umění potrvá do 22. února příštího roku.

„Symbolismus je klíčovým uměleckým hnutím druhé poloviny 19. a počátku 20. století a v českém prostředí byl prvním směrem, jehož zastánci vystupovali jako součást širšího evropského uměleckého proudu. Právě zásluhou symbolismu patřilo v následujících desetiletích české umění do přirozeného kontextu evropské kultury,“ tvrdí autor výstavy Otto M. Urban, který své poznatky ze studia středoevropského symbolismu zúročil třeba v monografiích Karla Hlaváčka, Alfreda Kubina a Edvarda Muncha.

Datace expozice je pomyslně rámována otevřením budovy Národního divadla a začátkem první světové války. „Výstava skýtá bohatý obraz tvorby umělců tří generací, jejichž zájem o fantazii ovlivnil tvář umění 20. století,“ říká kurátorka Anežka Šimková.

Olomouckou výstavu doplňuje obsáhlá, bohatě obrazově vybavená publikace. Knihu v české a anglické verzi společně vydávají nakladatelství Arbor vitae, Muzeum umění Olomouc a Národní galerie v Praze.