Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava se věnuje sklářství

  14:49aktualizováno  14:49
Žďár nad Sázavou - Expozici, která pozornost návštěvníka obrací k uměleckému řemeslu a užitému umění dávných časů, připravilo Regionální muzeum. Žďárská výstava představuje repliky historického skla. Vystavené exponáty reprezentují evropskou sklářskou výrobu mezi čtrnáctým a sedmnáctým stoletím.

"Všechny je vyrobila umělecká sklárna z Pardubic," říká autorka výstavy Marta Mužátková. Řemeslníci se při práci drží původních technologií a snaží se tak přiblížit co nejvíce původní podobě skla. Při osvojování technologií jim pomáhaly i archeologické výzkumy. "Pomocí vykopávek, které odhalí například střep, se rekonstruoval třeba tvar nebo velikost skleněné nádoby," vysvětluje Mužátková.

Vystavené sklo není na první pohled takové, na jaké je dnešní člověk zvyklý. Především zaujme jeho nazelenalá barva. Ta dala sklu také jméno - lesní sklo. Zabarvení mají "na svědomí" oxidy železa, které zůstaly ve sklovině. "Skláři tenkrát sklovinu nečistili úplně dokonale," podotýká autorka expozice. Zelená barva skla a vztah k lesu dává sklu i výrobní prostředí. Sklárny stávaly v lesích, které poskytovaly veškerý materiál potřebný k výrobě - dřevo a hlínu.

Na výstavu se nevešlo všech sto dvacet typů skleněných pohárů, které naši předci vyráběli a používali. "Umístili jsme alespoň sedmdesátku modelů," říká Mužátková. Mezi nimi našla místo i číše českého typu. Většina exponátů pak připomíná hlavně německý vliv v našich zemích. Snadno vypozorovatelný je i módní trend, který výrobu skla určoval. Velmi populární byla nádoba zvaná kutrolf. Byla určena k pití a její hrdlo je tvořeno několika propletenými hrdélky. "Nejenomže byla módní ve čtrnáctém a šestnáctém století, ale její oblíbenost trvá do dneška," prozrazuje Mužátková.

Z výstavy poněkud vybočuje vitrína, kterou zaplnily takzvané Prysky. Lahvičky totiž opouštějí čistě zelenou barvu, ale jsou zdobeny lidovou malbou. K zdobným motivům historického skla patří i motivy rostlinné, například jahody nebo maliny, které skláři na nádoby nalepují. Zvířecí říši nejčastěji zastupují zubří hlavy. Zdobení a tvar dávají každému kusu punc originality, podle toho, jak sklář při práci na sklovinu zatlačil.

Kromě skla přináší výstava i repliky historického nářadí. Pomocí převážně dřevěných píšťal, forem nebo nůžek vyrábějí repliky pardubičtí umělečtí skláři i dnes.  Dalším doplňkem jsou reprodukce obrazů výtvarníka šestnáctého století Georga Flegela. Na jeho zátiších se totiž objevují malby sklenic. "Pro nás mají Flegelovy obrazy významný ikonografický význam. Získáme povědomí o podobě historického skla," vysvětluje Mužátková přítomnost obrazů na výstavě. Nejen tato expozice zátiší Georga Flegela využívá. "Biologové na obrazech oceňují zvířata a rostliny. Dokonce se dají vysledovat i módní trendy," říká pracovnice muzea.

Výstava, o kterou se zajímají další muzea na Vysočině, potrvá do konce června.

Skláři dnes znají sto dvacet typů historických sklenic, které se ve střední Evropě objevovaly mezi 14. a 17. stoletím. Některé jsou módní doposud.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz