Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava připomíná holocaust

  15:50aktualizováno  15:50
Třebíč - Nová expozice fotografií, jež se věnuje tématu holocaustu a nacistické genocidě za druhé světové války, která byla páchána nejenom na Židech, byla v 30. dubna otevřena v prostorách třebíčské Zadní synagogy. Autorem fotografií je dvaasedmdesátiletý pražský fotograf Egon Jordan, který byl jako dvanáctiletý chlapec internován v koncentračním táboře Terezín. Slavnostnímu zahájení výstavy byli přítomni zástupci třebíčské radnice i brněnské židovské obce.

Expozice se nese ve dvou hlavních tématech. První část dokumentárně mapuje Památník obětí v americkém Miami a v druhém bloku expozice, který se jmenuje Paměť kamenů, se Egon Jordan věnuje Národnímu památníku Terezín. "Mnoho lidí dnes už vůbec neví jaké hrůzy nacisti páchali. Je třeba to stále připomínat, aby lidé věděli, kolik lidí přišlo o život," řekl autor expozice Egon Jordan.
"Norimberskými zákony, teoriemi o nordické rase, nadlidech a šesticípé hvězdě to všechno začalo," hlásá úvodní panel k výstavě, která návštěvníky přivede k fotografiím z Památníku obětí v americkém Miami.

Ústředním bodem památníku, který je vyobrazen na fotografiích, je 42 stop vysoká bronzová socha Kennetha Treistera. Socha zobrazuje téměř stovku postav v různých seskupeních a úhlech. Na vrcholu ji uzavírá vzhůru vztyčená ruka, která má symbolizovat poslední známku odlidštění. "Snímky z Ameriky jsem zařadil zcela záměrně. Miami je město, do kterého utekli lidi ze všech možných diktatur světa. Několik tisíc lidí různých národností tam pospolu žije bez konfliktů. A i to je třeba zdůraznit," dodal Jordan.

Druhá část výstavy zavede návštěvníky do Terezína, bývalého koncentračního tábora, kde bylo vězněno 150 000 lidí, včetně žen a dětí z nichž 33 430 jich zahynulo. Úvodní fotografií je snímek zachycující koleje, kterými přijížděly transporty s vězni. Místa spjatá s osudy terezínských žen a dětí v tomto ghettu zase ukazují pohledy na Sudetská či Vrchlabská kasárna nebo na kasematy, kde byla izolace pro nakažlivé nemoci.

Na fotografiích nechybí ani pověstná terezínská brána, snímky realisticky zachycující úzké dřevěné palandy pro několik vězňů a nakonec i terezínský památník věnovaný obětem nacismu.

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz