Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava připomíná divadelníky ve Zlíně

  12:12aktualizováno  12:12
Zlín - Pětapadesáté výročí profesionálního divadla ve Zlíně připomíná výstava, která u příležitosti konání festivalu Setkání 2001 Stretnutie začala ve foyer zlínského divadla. Poprvé zde byla instalována již při přehlídce domácích inscenací Naráz v prosinci loňského roku.

Výstava přibližuje nadšené počátky v roce 1946, kdy začal první umělecký tým s deseti herci budovat v nelehkých podmínkách Komorního kina, dnešní Malé scény, základy profesionálního divadla.

Souborem v padesátých a v první polovině šedesátých let prošla řada herců, kteří se později prosadili v Praze a také ve filmu. Dokumentují to fotografie rolí Jaroslava Moučky, Otty Šimánka či Jana Libíčka, který tu v roce 1962 exceloval jako Falstaff ve Veselých windsorských paničkách v režii Svatopluka Skopala. K výrazným jménům patří také Miroslav Moravec, který ve Zlíně působil v letech 1964 až 1968 a v listopadu 1967 hrál titulní roli Jánošíka v Mahenově hře, která otevřela nový moderní stánek zlínského profesionálního divadla.

Výstava se věnuje také dvěma výrazným hereckým a manželským párům. Po téměř čtyřicet let byli oporami souboru Vladuna Polanská a Hynek Kubasta. Z desítek rolí, které ztvárnili, připomíná výstava klubové představení Poslední léto Sáry Bernhardtové z roku 1985, které bylo v režii Evalda Schorma jejich společným hereckým koncertem.

Podobně se do historie zlínské scény zapsaly výkony Vlasty a Romana Mecnarowských. Roman Mecnarowski byl klíčovou hereckou figurou Hajdovy éry sedmdesátých a počátku osmdesátých let, hrál například krále Leara, statkáře Puntillu (obě 1979) nebo Bessemenova v Gorkého Měšťácích (1982).

Další fotografie přináší všehochuť z různých zlínských inscenací. Zaujmout může Gustav Opočenský jako první zlínský Cyrano (1968), Švejk Stanislava Třísky (1979) nebo snímky z pozoruhodných inscenací posledního desetiletí - Její pastorkyně nebo Júdit.

Unikátem výstavy je jediný známý dochovaný exemplář plakátu k první premiéře divadla v roce 1946, byly to Drdovy Hrátky s čertem. Rozhodně nelze přehlédnout trojrozměrné exponáty jako rozličné paruky a masky a zejména bohaté a krásné kostýmy, vesměs kreace Josefa Jelínka.

Sál Městského divadla ve Zlíně

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz