Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava přibližuje život na Sicílii

  10:01aktualizováno  10:01
Mazhauz telčské radnice ožívá každý měsíc výstavami fotografií. Ani tentokrát tomu není jinak, a tak návštěvníci Telče mohou v těchto prostorách navštívit výstavu fotografií Jitky Zachovalové. Prostřednictvím barevných velkoformátových fotografií se snaží autorka přiblížit návštěvníkům své putování podél pobřeží Sicílie.

Její fotografie mají dokumentární charakter a ukazují nejenom turisticky zajímavá a hodnotná místa, ale fotografka zabloudila se svým fotoaparátem i na místa, která aktuálně a skutečně popisují život na Sicílii takový, jaký je, tedy bez pokrytectví a s notnou dávkou upřímnosti. Výstava začíná samotným příjezdem na Sicílii do přístavu Messina, pokračuje normanskou pevností v Millazo, aby pak na chvíli se svým fotoaparátem zakotvila v Palermu.

Právě cyklus snímků z tohoto města nabízí různé pohledy na tuto část Itálie, ne nadarmo označovanou jako nejchudší, kde se ovšem velice dobře daří korupci.
Její záběry ukazují jednak krásnou architekturu tamní katedrály, gotické portály ale i chudinské palermské čtvrti. Některým fotografiím dominují zákoutí polorozpadlých stavení chudinských čtvrtí, u nichž se může pozorovatelům expozice snad zdát, že pamatují dokonce i letecké nálety za druhé světové války.

Z Palerma se dostává Zachovalová i na mořské pobřeží, a tak na jejích záběrech nechybějí ani romantické západy slunce, příbojové vlny a rybářské lodě vracející se večer se svým úlovkem.

Historické období několik let před Kristem mapují snímky z oblasti zvané Agrigento. Jedná se o údolí chrámů, které je pod ochranou UNESCO. V této oblasti se nachází například Heraklův chrám, chrám bohyně Juno ale i cesta strážců. Mladá cestovatelka a fotografka se dostala na své cestě i na ostrov Vulkano, kde vyfotila například i ženy v léčivé bahnité lázni. Nebyla by to Itálie, respektive Sicílie, aby alespoň na některých ze snímků nechybělo něco z tradičního kulinářského umění. Stejně tak neopomněla na fotografiích zachytit i pravé sicilské tržiště.

Závěrečný cyklus fotografií nechává Zachovalová snímkům popisujícím život na vulkánu Etna i těsně pod ním. Podrobná mapa i komplexní faktografické údaje zavedou návštěvníky až přímo na místo. Prostřednictvím fotografií pak ukazuje například přírodu a zejména rostlinky, které se derou jako první známky života zpoza lávových polí. Ty pak pomalu přerůstají v bujnou vegetaci. Jako stálá hrozba trvajícího nebezpečí se vztyčeným prstem nahoře se zdvíhá stále dýmající sopka Etna.

Výstava na telčské radnici, která poodhaluje krásy Sicílie, potrvá ještě do 20. května.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz