Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava představí snímky, které se do knihy Zde jsou psi nedostaly

  12:49aktualizováno  12:49
Jednou ze zajímavých událostí konce roku 2010 bylo vydání fotografické publikace Zde jsou psi, která se probírá vizuální stránkou české klubové scény. Na knihu navazuje výstava fotografií Adama Holého a Dušana Tománka. Probíhá od 1. do 26. února v Klubovně 2. patro.

Z knihy Zde jsou psi (Ecstasy Of St. Theresa) | foto: Adam Holý

Na vernisáži v zrekonstruované Klubovně 2. patro (Dlouhá 37, Praha 1) zahraje jeden z "objektů", jejichž fotografie se staly součástí projektu Zde jsou psi, DJ Smack. Na výstavě budou k vidění snímky, které se do knihy nedostaly.

Kniha Zde jsou psi je součástí projektu Czech Original Fashion, který prezentuje studio Yinachi. Autory knihy jsou Michal Nanoru a Martina Overstreet, kteří ke spolupráci na dalších textech přizvali řadu osobností jak z řad publicistů (mj. Petr Vizina. Tomáš Pospiszyl, Tomáš Turek), tak umělců (např. výtvarníci Josef Bolf, Krištof Kintera, Karel Haloun).

Z knihy Zde jsou psi (Sunshine)

O vizuální stránku knihy mají zásluhu především fotografové Adam Holý a Dušan Tománek. První z nich fotografoval v ateliéru vizuálně zajímavé kapely a hudebníky české scény, druhý pak jejich fanoušky, kteří si co do vizuální "vypracovanosti" se svými idoly moc nezadají.

Kým se kniha (také) zabývá

Zde jsou psi (obálka knihy)Magnetik
Sunshine
Ecstasy Of St. Theresa
Vladimír 518
Midi lidi
Kazety
Čokovoko
Sporto
DVA
Please The Trees
Mateřídouška
Schwarzprior
Kill The Dandies!
Priessnitz
Root
Master´s Hammer
WWW
The Plastic People Of The Universe

"Že image prodává kapelu často líp než hudba, je známá pravda," říká o myšlence knihy Martina Overstreet. "Vezměte třeba Kiss – jejich logo a make-up pozná každej, i když je v životě neslyšel. Nebyli zas tak skvělí muzikanti, ale ten marketing!"

Další výmluvný příklad, který Overstreet nabízí, jsou Sex Pistols: "Mluví se o nich jako o spouštěcím momentu punku, přestože nebyli ani první, ani hudebně nejzajímavější punkovou kapelou. Jenže způsob, jak s publikem komunikovali vizuálně, od názvu přes oblečení až po pódiovou agresivitu, byl pro miliony teenagerů kódem, jak do punku ´vlízt´."

Z knihy Zde jsou psi

"Oproti tomu v Česku je image a vizuální styl podceňován jak samotnými kapelami, tak hudebními recenzenty," domnívá se Martina Overstreet a tvrdí, že recenzenti "stále dokola píší pouze o tom, co je nahraný na desce. Do čeho je zabalená, kdo to navrhnul a proč, je nezajímá."

To samozřejmě není tak docela pravda. Image českých kapel už od šedesátých let tvořila stejnou součást jejich prezentace jako v zahraničí. Vždyť co jiného byly dlouhé vlasy a všelijaká hippie-cingrlátka většiny muzikantů 60. a 70. let? A co nejrůznější praštěné převleky představitelů nové vlny osmé dekády? Vše lze snadno dohledat na fotografiích i filmových záběrech.

Z knihy Zde jsou psi

Vladimír Mišík a výtvarník Karel Haloun pokřtili 24. 11. 2009 komplet Mišíkových starších alb s názvem Déja vu

Totéž platí pro plakáty a obaly těch mála zajímavých alb, která tady za minulého režimu vznikla. Vždyť nejkultovnějšího rockového výtvarníka Karla Halouna měli Overstreet a Nanoru přímo ve svém autorském týmu! Toho Halouna, který je de facto spolutvůrcem celé kariéry Vladimíra Mišíka (oba na snímku), kterého Hudba Praha/Jasná Páka považuje za svého nehrajícího člena a jehož jméno pod jakýmkoli obalem bylo v "jisté době" dokonce zárukou kvality samotné hudby. A komentování obalů gramodesek bylo běžným standardem už ve starém časopise Melodie, jak si pamětníci jistě vybaví.

Pocit výlučnosti "objevu", že muzikanti (či jejich fanoušci) by měli "nějak vypadat", lze nicméně autorům knihy Zde jsou psi s klidným svědomím odpustit, stejně jako to, že se svou rétorikou tak trochu vlamují do otevřených dveří. Důležité je, že jejich kniha je na toto téma v českém kontextu skutečně první. A je nesmírná zábava si v ní listovat.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Najdete na iDNES.cz