Wang Ningde, Jednoho dne č. 25, fotografie, 2002

Wang Ningde, Jednoho dne č. 25, fotografie, 2002 | foto: Správa Pražského hradu

Když jeden obraz vydá za tisíc slov. Hrad hostí výstavu čínského umění

  • 0
Putovní přehlídku moderního čínského umění hostí pod názvem Peking-Praha Pražský hrad. Obsahuje díla tvůrců tří generací, kteří navazují na tradice, ale hledí do budoucna.

Nový pohled na čínské umění si vetkla do podtitulu i jako svůj cíl výstava Peking-Praha. Jedinečná kolekce prezentuje tvorbu více než čtyřiceti čínských umělců, jejichž díla vycházejí z kulturního prostředí současné čínské společnosti. Jde o přehlídku putovní, na své cestě po Evropě se nyní zastavila v Císařské konírně na Pražském hradě. K vidění bude do 29. září.

Projekt, který se už ukázal v Sofii a v Bukurešti, přináší poselství o vyzrálé orientaci svých tvůrců v globálním uměleckém prostředí. "Politické, ekonomické a kulturní změny, které se udály v uplynulém století, nemají v dějinách Číny obdoby. Počínaje obdobím císařství přes kolonizační tendence světových velmocí a konče komunistickou revolucí pod vedením Mao Ce-tunga, která ukončila občanskou válku a rovněž vedla k založení jednotné a nezávislé lidové republiky," vysvětluje kontext celého projektu kurátor výstavy Cheng Xindong.

Pod vlivem globalizace

Hlavním kurátor Cheng je pozoruhodná postava. V roce 2000 založil v Pekingu vlastní výstavní prostor s názvem Xin Dong Cheng Space for Contemporary Art, zaměřující se především na prezentaci západního umění čínské veřejnosti. Zároveň v rámci mnoha mezinárodních projektů působí i jako představitel současné čínské tvorby v zahraničí.

Chang Xugong, Dolary, výšivka, 2004

"V osmdesátých letech 20. století se Čína otevřela světu a díky tomu se urychlila modernizace čínské společnosti. Čínští umělci začali zkoušet nové praktiky a experimentovali ve všech stylech," líčí. Vlivem globalizace se současné čínské umění neustále rozvíjí. Současní čínští umělci se podle něj snaží vyjadřovat svobodně a prezentovat své vnitřní zkušenosti. "Díky unikátní perspektivě a úsudku vzbuzují pozornost na mezinárodní scéně. Současné čínské umění je výdobytkem moderní čínské civilizace a zároveň se stává mocnou hybnou silou ve světě," tvrdí.

Malba i video

Čínským umělcům je vlastní schopnost navázat na tradice a zároveň směřovat do budoucna. "A jak říká staré čínské přísloví: Jeden obraz vydá za tisíce slov," poznamenává kurátor.

Výstava na Pražském hradě nabízí téměř šest desítek uměleckých děl od tvůrců reprezentujících tři generace čínského umění a zahrnuje širokou škálu forem od olejové malby přes sochařství až po fotografie nebo video. "Jde o nejrozsáhlejší expozici současných čínských umělců ve střední a východní Evropě. Samozřejmě, že nereprezentuje celkový kulturní obraz Číny, ale dává náhled na vynikající a důležité součásti moderního čínského umění. Těším se na všechny návštěvníky a zájemce, kteří i díky naší výstavě mohou lépe porozumět rozmanitosti současného čínského umění, a tím blíže moderní Čínu poznávat," dodává kurátor Cheng.