Výstava o wehrmachtu doputovala do Vídně

V polovině 90. let byla v Německu otevřena putovní výstava Hamburského institutu pro sociální výzkum nazvaná "Vyhlazovací válka. Zločiny wehrmachtu v letech 1941 až 1944". Expozice vzbudila značnou pozornost a vlnu emocí, po čtyřech letech však byla předčasně stažena, jelikož některé fotografie neukazovaly zločiny německé armády, ale oběti sovětské NKVD. V listopadu minulého roku byla v Berlíně výstava zpřístupněna v přepracované podobě znovu a po zastávce v německém Bielefeldu nyní doputovala do Vídně. Až do 26. května je k vidění v tamní Akademii výtvarných umění.

Nynější název expozice se podobá její předchůdkyni: "Zločiny wehrmachtu. Dimenze vyhlazovací války v letech 1941 až 1944". Zastává také stejnou tezi, a sice, že na válečných zločinech se podílel wehrmacht jako instituce. Východiskem je přitom tehdy platné válečné právo a mezinárodněprávní konvence na jedné straně a zločinecké rozkazy generálů wehrmachtu z května a června 1941 na straně druhé. Ty jasně dokazují, že mezinárodní právo bylo hrubě porušeno již před útokem na Sovětský svaz.

Historici zároveň kladli důraz na skutečnost, že vyhlazovací válka nebyla hnána žádnou "abstraktní dynamikou", ale její průběh záležel na individuálním přístupu německých vojáků. Existoval tedy prostor pro samostatná rozhodnutí každého jedince.

Zločiny wehrmachtu. Dimenze vyhlazovací války v letech 1941 až 1944

Vídeňská  Akademie výtvarných umění
(Atelierhaus der Akademie der bildenden Künste Wien)
Lehargasse 6-8, 6. vídeňský obvod

tel. číslo : 00 43 1 4277 41 241
www.akbild.ac.at
Vstupné: 4 eura, snížené 2 eura
Otevřeno: denně od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek do 21 hodin
Výstava potrvá do 26. května
Expozice je rozdělena do šesti částí. Jejich tématy jsou vraždy sovětských židů, masová úmrtí sovětských válečných zajatců a zločiny, ke kterým došlo v průběhu partyzánské války. Stranou pozornosti nestojí ani tzv. "válka potravinová", tedy politika hladovění, která byla praktikována na obsazených územích. Prostor byl vyhrazen také problému deportací nuceně nasazených. Část poslední je věnována vraždám rukojmích.

Původní výstava vzbudila řadu rozporuplných reakcí, v Saarbrückenu dokonce někdo na expozici spáchal roku 1999 pumový útok. Cesta výstavy po jednotlivých městech byla provázena protestními demonstracemi ultrapravice a neonacistů.

Hladová politika Leningrad: Obyvatelé poté, co obdrželi chlebové příděly, 7.4.1942.

Transport sovětských válečných zajatců, Smolensk, 1941/42.

Pohled na výstavu "Vyhlazovací válka. Zločiny wehrmachtu v letech 1941 až 1944".

Fotografie z výstavy "Vyhlazovací válka. Zločiny wehrmachtu v letech 1941 až 1944".

Fotografie z výstavy "Vyhlazovací válka. Zločiny wehrmachtu v letech 1941 až 1944".