Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava o sv. Anežce je největší prezentací památek na českou světici

  14:39aktualizováno  14:39
Až do 25. března je k vidění v prostorách přízemí kláštera sv. Anežky České výstava věnovaná jedné z nejvýznamnějších žen přemyslovské dynastie, té, která propůjčila klášteru jméno. Jedná se o první takto rozsáhlou výstavu o sv. Anežce České. Zahrnuje přibližně 300 exponátů.

Z výstavy Sv. Anežka Česká, princezna řeholnice (Karel Stádník: Sv. Anežka Česká, 1987) | foto: Národní galerie

Fotogalerie

Výstava je pořádána na závěr Roku sv. Anežky České, vyhlášeného arcibiskupem pražským u příležitosti oslav osmisetletého výročí narození této světice evropského významu. Vystaveny jsou exponáty z oboru malířství, sochařství, architektonické plastiky, uměleckého řemesla i archeologických nálezů, doplněné o unikátní, zřídka veřejně prezentované historické dokumenty. Výstava je společným dílem pražského arcibiskupství a Národní galerie, přispěly i více než tří desítky zapůjčitelů.

Sv. Anežka Česká (1211–1282)

Nejmladší dcera Přemysla Otakara I. a Konstancie Uherské. Od útlého dětství byla připravována na roli přemyslovské princezny, která má být politicky výhodně provdána. Anežka se však rozhodla pro řeholní život v duchu tehdy nové řeholní spirituality sv. Františka z Assisi. S podporou bratra, krále Václava I., založila počátkem 30. let 13. století špitál a následně klášter klarisek a minoritů. Záhy do kláštera Na Františku po jeho založení vstoupila. Byla zde abatyší až do své smrti roku 1282.

První část výstavy se zabývá dobovým kontextem Anežčina života, každodenními reáliemi i prameny Anežčiny spirituality. Další část je věnována výtvarným a literárním památkám dokládajícím rozmanité podoby úcty k sv. Anežce České od středověku až po 20. století. Zároveň je výstavní koncept rozšířen o památky věnované kultu dvou urozených žen s Anežkou Přemyslovnou rodově a duchovně spřízněných, sv. Hedviky Slezské a sv. Alžběty Uherské.

Významná část dochovaných listin, týkajících se historických okolností Anežčina života a činnosti, je na výstavě po omezenou dobu prezentována v originálech z fondu Národního archivu. Listiny, které nebylo možné na výstavu zapůjčit, zejména z fondu vatikánského archivu, jsou dostupné pro individuální prohlídku v elektronické podobě. Týká se to například Anežčiny korespondence se sv. Klárou z Assisi i tehdejším papežem Řehořem IX.

Z výstavy Sv. Anežka Česká, princezna řeholnice (Podobizna sv. Anežky na

Podobizna sv. Anežky na hlavici triumfálního pasu ze svatyně Salvátora v Anežském klášteře (1261)

Výstava připomíná i fakt, že klášter byl v době Anežčina života koncipován také jako rodové pohřebiště Přemyslovců. Byli zde pohřbeni oba jeho zakladatelé, sv. Anežka Přemyslovna i její bratr král Václav I., matka Kunhuta Uherská i Václavova žena Kunhuta Štaufská. K uložení ostatků Přemysla Otakara II. vlivem politických událostí nedošlo, tuto okolnost připomínají na výstavě jeho pohřební insignie ze sbírek Pražského hradu a velkolepý Ostatkový kříž, zapůjčený z pokladu dómu v Řezně.

Koncept výstavy vynalézavě pracuje i s autenticitou historických prostor. Zdejší gotická architektura je samostatným exponátem (klášterní svatyně, refektář, kapitulní síň, ambit, Anežčina soukromá oratoř).  Přímo na místě si tak návštěvníci mohou připomenout texty středověkých legend popisujících některé reálie života sv. Anežky ve zdejším konventu klarisek. Zcela unikátně se také podařilo zapůjčit texty latinských legend ze zahraničních sbírek.

Z výstavy Sv. Anežka Česká, princezna řeholnice (Legenda blahoslavené Anežky

Legenda blahoslavené Anežky (Candor lucis aeternae) (před 1328)

Výstava je první ucelenou přehlídkou děl svatoanežské ikonografie. Kromě výběru památek, prezentovaných na doposud jediné, komorní svatoanežské výstavě v roce 1932 v prostorách staroměstského kláštera křižovníků, je na výstavě představena řada doposud méně známých děl svatoanežské ikonografie. Výjimečné postavení zaujímá například soubor památek spojených s Rytířským řádem křižovníků s červenou hvězdou, který Anežku Přemyslovnu uctíval jako svou zakladatelku již od středověku.

Všeobecně známým exponátem je pak jediný dochovaný barokní svatoanežský cyklus – série lunetových obrazů připsaná zčásti Janu Jiřímu Heinschovi (1696, Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou), vystavená v ambitu kláštera klarisek.

Podobu kultu v 19. a první polovině 20. století velmi názorně ilustrují díla A. de Rohdena, V. Hellicha, J. Navrátila, J. V. Myslbeka, Č. Kafky, V. Hynaise,  E. Dítě,
Č. Vosmíka či L. Bočka. Mezi nejvýznamnější realizace 19. století patří Hellichův oltář pro kostel sv. Ducha v Hradci Králové (1874) a Myslbekovy práce na pomníku sv. Václava s postavami zemských patronů, mezi kterými nechyběla ani blahoslavená Anežka Česká.

Z výstavy Sv. Anežka Česká, princezna řeholnice (Josef Václav Myslbek: Sv....

Josef Václav Myslbek: Sv. Anežka, model k soše pro pomník sv. Václava (1897–98)

Beatifikace a pozdější kanonizace Anežky Přemyslovny v roce 1989 je na výstavě také připomenuta řadou méně známých děl, mezi jinými též drobnou grafikou, příležitostnými tisky, odznaky, pamětními medailemi či platidly (viz pozdější návrh bankovky od O. Kulhánka na dnes již zrušené padesátikoruně).

Přípravy výstavy provázela řada nových objevů. Mezi nejzajímavější a divácky nejatraktivnější zisky patří rokokový relikviář sv. Anežky České z křižovnického majetku, či znovuobjevení relikvie sv. Anežky České v plenáři Hanuše z Kolovrat. Výstavní prvenství náleží také náznakové rekonstrukci podoby pozdně gotického retáblu zvaného Archa Puchnerova, zhotoveného roku 1482 nejspíše u příležitosti dvousetletého výročí úmrtí Anežky Přemyslovny.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

Najdete na iDNES.cz