Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava o sloupu budí mimořádný zájem

  15:10aktualizováno  15:10
Olomouc - Mimořádný zájem návštěvníků vzbudila výstava v olomouckém Muzeu umění, jejíž název plně vystihuje obsah - Čestný sloup Nejsvětější Trojice - průběh restaurování 1999-2001. Poprvé v průběhu staletí mají Olomoučané možnost prohlédnout si tváří v tvář sochy, které se obvykle vznášejí vysoko nad jejich hlavami. Muzeum se rozhodlo výstavu prodloužit, a expozice bude k vidění až do 15. dubna. A co víc - tento víkend na přelomu března a dubna nabízí muzeum volný vstup na všechny své expozice.

NOVÁ EXPOZICE
Od 1. dubna je pro veřejnost otevřena národní kulturní památka Přemyslovský hrad s expozicí architektury a dějin románského paláce moravských biskupů.
Je možné pohlédnout do očí andělovi? Ano. Takovou odpověď dává výstava v olomouckém Muzeu umění. Expozice v Muzeu umění představuje výsledky rekonstrukce sloupu, která začala v roce 1999. Poprvé od vzniku unikátní památky tak mohou lidé vidět v detailu i dvě monumentální kovová díla, takzvanou "zlatou korunu" sloupu, kterou tvoří sousoší Nanebevzetí Panny Marie, a vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice s archandělem Michaelem.

Trojice má unikátní postavení nejen mezi olomouckými a tuzemskými památkami, ale je oceňována jako ojedinělý barokní monument i v zahraničí. Důkazem je loňské zařazení sloupu do prestižního Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, jímž se Trojice jako desátá česká památka dostala například do společnosti egyptských pyramid.

Z HISTORIE TROJICE
Olomoucký Trojiční sloup byl vytvořen mezi léty 1716 až 1754 a jeho budování je svázáno téměř výhradně se jmény domácích, olomouckých umělců. Jeho iniciátorem, prvním kamenickým mistrem a z velké části rovněž finančním podporovatelem byl Václav Render. Na sochařské výzdobě se podílel Filip Sattler (výzdoba kaple a světecké reliéfy prvního podlaží sloupu), podstatnou část sochařského vybavení vytvořil Ondřej Zahner (především 18 nadživotních soch osazených na těle sloupu), který je rovněž autorem návrhů obou kovových sousoší, realizovaných olomouckým umělcem, zlatníkem Šimonem Forstnerem, v tepané a v ohni zlacené mědi. Trojiční sloup patří k unikátním dílům moravského barokního sochařství, architektury i urbanismu. Svou monumentalitou (výška cca 35 m), bohatostí sochařské výzdoby a především zcela originálním architektonickým řešením vyniká nad rámec středoevropského regionu. Z těchto důvodů byly v roce 1996 zahájeny práce návrhu na zápis sousoší do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. První nominace, podaná v roce 1997, zahrnovala celý soubor barokních plastik – kašen a sloupů, ale během projednávání se ukázalo, že tento návrh nemá velké šance na přijetí. Proto byla nominace stažena, nominační dokumentace byla zúžena pouze na sloup a s využitím zkušeností přepracována, a v roce 2000 se sloupu Nejsvětější Trojice dostalo potvrzení jeho uměleckých a historických hodnot zařazením mezi nejvýznamnější světové památky.

Výstava a především k ní zhotovený katalog mapuje krok za krokem restaurování sloupu. Až nyní může veřejnost na vlastní oči spatřit to, co viděli odborníci v roce 1997, když prováděli průzkum sousoší. Jejich verdikt tehdy zněl: "Trojice je na tom špatně!" Rekonstrukce sloupu se vždy prováděla zhruba v padesátiletých intervalech. "Tak tomu bylo od jeho vzniku. Naposled se větší oprava dělala v sedmdesátých letech. Protože neuplynula tak dlouhá doba, nečekali jsme, že bude sloup ve špatném stavu, v jakém jsme ho našli při průzkumu v roce 1997. Tehdy jsme zjistili, že jeho stav je špatný, místy až havarijní. Například socha svatého Floriána hrozila zřícením. Mimochodem už v roce 1996 se zřítil na zem jeden andílek," řekl restaurátor Ladislav Werkmann, který vede restaurátorský tým.

Pro odborníky přinesla práce na obnově sloupu hned několik složitých problémů. Jednou z velkých technických obtíží byly rozměry poškozených soch, z nichž každá měří skoro tři metry. Ačkoli se původně uvažovalo o tom, že na zem budou sneseny jen dvě nejvíce poškozené sochy, nakonec nezbylo než sejmout dalších šest. Na zem mezi lidské hříšníky dočasně putovalo i dvanáct andílků - světlonošů.

Ani současná obnova sousoší, která přijde na patnáct milionů korun, ale není definitivní a město se o svůj pětatřicetimetrový monument bude muset starat i v budoucnu. "Celosvětovým trendem je oprava památek zhruba po pětadvaceti letech," upozorňuje kunsthistorik Milan Togner.

Ojedinělé setkání se sochami instalovalo Muzeum umění do nově rozšířeného výstavního prostoru zvaného Trojlodí. Celému prostoru plnému soch vévodí velký obraz Slavnostního vjezdu kardinála Troyera do Olomouce z majetku olomouckého arcibiskupství, který dokumentuje podobu sloupu nedlouho po jeho vzniku. Výstava zachycující restaurování ojedinělé památky potrvá do prvního dubna. Obnovenou krásu Tro jice by měla veřejnost spatřit na slavnostním uvedení 31. srpna.

Socha z vrcholu olomouckého sloupu Nejsvětější trojice

Socha z vrcholu olomouckého sloupu Nejsvětější trojice

Výstava o olomouckém sloupu Nejsvětější trojice

Výstava o olomouckém sloupu Nejsvětější trojice

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz