Jiří Slíva: In Vino Vanitas (2012)

Jiří Slíva: In Vino Vanitas (2012) | foto: Galerie Millennium

Jak vypadá marnost na začátku 21. století? Odpovídají čeští výtvarníci

  • 0
Slavný biblický citát Vanitas vanitatum et omnia vanitas neboli Marnost nad marnost, všechno je marnost, inspiroval pražskou galerii Millennium ke stejnojmenné výstavě, na které se podílí řada předních českých výtvarníků.

Téma podle galeristy Adama Hoffmeistera napovídá divákovi, že lidské štěstí trvá jen chvíli a že čas, který je člověku dán, je konečný a smrt měří každému stejně. Toto ponuré téma mnohdy v minulosti symbolizovaly například lebky, shnilé ovoce, hodinky, hudební stroje naznačující prchavost hudby či olejová lampa nebo svíčka, zlomená květina, dýmka atd.

Motiv připomínající smrt je přítomen na mnoha středověkých obrazech, představujících tanec smrti, moc smrti nad životem a její konečné vítězství. Od středověku přes renesanci až po baroko je smrt všudypřítomná inspirace pro umělce. Tento žánr dospěl k dokonalosti na obrazech holandských mistrů na konci 16. a  17. století. V nizozemském centru kalvinismu tyto obrazy nesly širší morální kodex.

Hoffmeister zdůrazňuje aktuálnost "tématu vanitas" právě v dnešní době. Společnost nejen bombarduje tisk předpověďmi o konci světa dle indiánských kultur Střední Ameriky, ale i zcela reálné katastrofy typu japonské Fukušimy nebo útoky blízkovýchodních teroristů znejisťují hodnotu lidského bytí.

Galerie Millennium (Tržiště 5/370, Praha 1) proto oslovila celou řadu současných výtvarníků a požádala je o jejich podobu "Vanitas" na začátku 21. století. Jsou mezi nimi například Boris Jirků, Kurt Gebauer, Michael Rittstein, Jaroslav Róna, Stefan Milkov, Michal Šarše, Josef Hampl, Petr Císařovský, Ivan Komárek, Jindra Viková, Xénia Hoffmeisterová, MICL, Igor Grimmich, Karel Jerie a další.

Jejich díla budou konfrontována s tvorbou českých autorů, pro které Smrt byla také častým motivem: Emila Filly, Adolfa Hoffmeistera, Václava Boštíka, Arnošta Paderlíka, Jana Smetany, Aléna Diviše či Miloslava Chlupáče. Výstava bude otevřena pro veřejnost od 19. prosince, potrvá do 3. února příštího roku.