Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava nahlédne do studie skanzenu

  10:31aktualizováno  10:31
J i h l a v a - Provozovatelé jihlavské brány Matky Boží chystají na čtvrtek 12. dubna otevření výstavy o plánované výstavbě hornického skanzenu a rozhledny na kopci Rudném. "Zahájení výstavy bude spojeno s veřejnou besedou s občany a Zdeňkem Laštovičkou. Laštovička bude vysvětlovat záměr projektu a představovat studie. Výstavu pořádá Klub českých turistů Čeřínek a jihlavská brána," uvedl správce brány Matky Boží v Jihlavě Leo Pisk.

Výstavba hornického skanzenu je zatím vzdálená, ale již dnes je jisté, že půjde o jedinečný unikát v České republice. Hornický skanzen by měl být vybudován v lokalitě Ráj nedaleko Rančířova u Jihlavy. Zde jsou místa původních pozůstatků středověkého dolování stříbra. Podle slov tvůrců budou nejdříve vznikat například makety strojů na drcení rudy, prohazovací síta, mlýnky, pražící jámy či štajgrovna s občerstvením.

Výstava o skanzenu představí návštěvníkům modely celého projektu, mapy a plány například již zmíněné štajgrovny. "Vystavíme patřičné materiály ze všech možných dostupných zdrojů. Nebudou zde chybět ani mapy středověkého dolování. Pro občany to bude dostatečná informace o tom, jak bude historický skanzen vypadat," řekl Pisk.

Autorem projektu je Vladimír Nikiforov a veškeré jeho plány budou představeny veřejnosti. Kromě hornického skanzenu zde bude nabídnuta také studie nové rozhledny na kopci Rudném. Návštěvníci budou moci nahlédnout i do starých návrhů rozhleden. Nechybí ani maketa nové rozhledny.

Kromě výstavy hodlají pořadatelé uskutečnit anketu, ve které by se respondentů tázali na názory k hornickému skanzenu. "Chceme, aby se občané vyjádřili, co se jim na tom líbí, a co ne. Chceme, aby to byla veřejnost, která se na hornickém skanzenu bude podílet," řekl Pisk.

Stěny výstavních prostor zdobí náhledy map a projektů. Mezi nimi je detailně popsána i studie štajgrovny a občerstvení. Modely si pořadatelé zapůjčili ze správy ji- hlavského podzemí, některé z nich tak byly k vidění už v jihlavském podzemí. "Zatím celou výstavu chystáme. Chceme studii hornického skanzenu představit v celé její šíři. Jde o jedinečnou prezentaci. Spolupracovali jsme s řadou lidí, kteří se touto historií zabývají velmi dlouho," uvedl Pisk.

Výstava bude trvat dva měsíce. Podle Piska by měla skončit až po Jihlavském havířském průvodu, který se v Jihlavě uskuteční na konci června. "V té době již bude také zpřístupněna brána Matky Boží. V jednotlivých patrech bude galerie, stálá expozice hodin a místnost pro posezení. Připravujeme řadu aktivit jak na bráně, tak nedalekém parkáně," dodal Pisk.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz