Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava nahlédne do studie skanzenu

  10:31aktualizováno  10:31
J i h l a v a - Provozovatelé jihlavské brány Matky Boží chystají na čtvrtek 12. dubna otevření výstavy o plánované výstavbě hornického skanzenu a rozhledny na kopci Rudném. "Zahájení výstavy bude spojeno s veřejnou besedou s občany a Zdeňkem Laštovičkou. Laštovička bude vysvětlovat záměr projektu a představovat studie. Výstavu pořádá Klub českých turistů Čeřínek a jihlavská brána," uvedl správce brány Matky Boží v Jihlavě Leo Pisk.

Výstavba hornického skanzenu je zatím vzdálená, ale již dnes je jisté, že půjde o jedinečný unikát v České republice. Hornický skanzen by měl být vybudován v lokalitě Ráj nedaleko Rančířova u Jihlavy. Zde jsou místa původních pozůstatků středověkého dolování stříbra. Podle slov tvůrců budou nejdříve vznikat například makety strojů na drcení rudy, prohazovací síta, mlýnky, pražící jámy či štajgrovna s občerstvením.

Výstava o skanzenu představí návštěvníkům modely celého projektu, mapy a plány například již zmíněné štajgrovny. "Vystavíme patřičné materiály ze všech možných dostupných zdrojů. Nebudou zde chybět ani mapy středověkého dolování. Pro občany to bude dostatečná informace o tom, jak bude historický skanzen vypadat," řekl Pisk.

Autorem projektu je Vladimír Nikiforov a veškeré jeho plány budou představeny veřejnosti. Kromě hornického skanzenu zde bude nabídnuta také studie nové rozhledny na kopci Rudném. Návštěvníci budou moci nahlédnout i do starých návrhů rozhleden. Nechybí ani maketa nové rozhledny.

Kromě výstavy hodlají pořadatelé uskutečnit anketu, ve které by se respondentů tázali na názory k hornickému skanzenu. "Chceme, aby se občané vyjádřili, co se jim na tom líbí, a co ne. Chceme, aby to byla veřejnost, která se na hornickém skanzenu bude podílet," řekl Pisk.

Stěny výstavních prostor zdobí náhledy map a projektů. Mezi nimi je detailně popsána i studie štajgrovny a občerstvení. Modely si pořadatelé zapůjčili ze správy ji- hlavského podzemí, některé z nich tak byly k vidění už v jihlavském podzemí. "Zatím celou výstavu chystáme. Chceme studii hornického skanzenu představit v celé její šíři. Jde o jedinečnou prezentaci. Spolupracovali jsme s řadou lidí, kteří se touto historií zabývají velmi dlouho," uvedl Pisk.

Výstava bude trvat dva měsíce. Podle Piska by měla skončit až po Jihlavském havířském průvodu, který se v Jihlavě uskuteční na konci června. "V té době již bude také zpřístupněna brána Matky Boží. V jednotlivých patrech bude galerie, stálá expozice hodin a místnost pro posezení. Připravujeme řadu aktivit jak na bráně, tak nedalekém parkáně," dodal Pisk.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz