Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava Monet - Warhol doplňuje mezery v kvalitní sbírce Národní galerie

  10:23aktualizováno  10:23
Ode dneška má Praha možnost zhlédnout řadu pokladů světového výtvarného umění posledních bezmála 100 let. Národní galerie otevřela ve Veletržním paláci výstavu Monet - Warhol, připravenou ve spolupráci s vídeňským muzeem Albertina.

René Magritte: Přenádherná krajina, 1953 | foto: Národní galerie Praha

Výstava, čítající kolem osmdesáti děl, je částí jedné z nejvýznamnějších evropských sbírek manželů Rity a Herberta Batlinerových. Obsahuje stěžejní díla od počátku 20. století až po tvorbu prvého desetiletí 21. století.

Sbírka manželů Batlinerových

Herbert BatlinerRita a Herbert Batlinerovi sbírají umění téměř půl století. Na samém začátku se zaměřovali zejména na díla svých součastníků a Alberta Giacomettiho, brzy následovala díla mistrů klasického moderního umění. Jejich další zájem se v posledních dvou desetiletích upřel k současnému umění a podařilo se jim vytvořit mimořádnou sbírku, jež je reprezentována vrcholnými díly umělců, jako jsou Claude Monet, Paul Signac, Pablo Picasso, Henri Matisse, Max Ernst, Francis Bacon, Yves Klein a ze současných Alex Katz, Gerhard Richter, Anselm Kiefer, Georg Baselitz ad. Na počátku roku 2007 Herbert a Rita Batlinerovi svou sbírku, čítající kolem tří set děl, jež byla jako nedělitelný komplet začleněna do nadace, odkázali Albertině.

Ve veletržním paláci nás představený soubor děl z Batlinerovy sbírky a Albertina Museum zahrnuje tak slavná díla jako jsou jedny z mnoha Leknínů impresionisty Claudea Moneta, obrazy fauvistů Henriho Matisse a Pierra Bonnarda, práce představitelů ruské avantgardy Kazimira Maleviče a Vasilije Kandinského i surrealistů Reného Magritta a Maxe Ernsta.

Claude  Monet: Lekníny (detail), 1917 – 1919

Podstatnou část výstavy ovšem tvoří také díla osobností evropského a amerického poválečného umění, například Jeana Dubuffeta, Yvesa Kleina, Francise Bacona, Roye Lichtensteina či Andyho Warhola. Ze zcela současných, vesměs žijících autorů byli zařazeni mj. Anselm Kiefer, Alex Katz či Sol LeWitt.

Z Batlinerovy sbírky záměrně nebyla vybrána díla Pabla Picassa a Františka Kupky. Jak zdůraznil generální ředitel Národní galerie Milan Knížák, Praha má - byť je to občas podceňováno - velmi kvalitní vlastní sbírku obou mistrů moderní malby a kurátoři Olga Uhrová a Tomáš Vlček se proto soustředili na jiné umělce.

Co je také na výstavě k vidění

Claude Monet: Lekníny (1917 – 1919)
Max Ernst: Květy na žlutém pozadí (1929)
Kazimir Malevič: Muž v suprematistické krajině (kol. 1930-31)
Joan Miró: Žena před sluncem (1949)
René Magritte: Přenádherná krajina (1953)
Jean Debuffet: Červený klobouk, sklopené oči (1954)
Francis Bacon: Sedící postava (1960)
Andy Warhol: Elektrické křeslo (1971)
Georg Baselitz: Sběr rajčat (1999)
Alex Katz: Trio #4 (2009)

"Výstava Monet - Warhol je zúročením naší výpůjční politiky za poslední léta," uvedl Milan Knížák. "Za minulého režimu Národní galerie fungovala jen jako půjčovna. my jsme veškeré zápůjčky podmínili reciprocitou." Výstava z děl z majetku Albertiny je tak vyústěním dlouholeté spolupráce s touto přední rakouskou galerií.

Francis Bacon: Sedící postava, 1960

Podle ředitele muzea Albertina Klause Albrechta Schrödera je výstava nejen výsledkem spolupráce mezi předními uměleckými institucemi, ale také dokladem opětného navázání někdejšího sepjetí mezi Prahou a Vídní. "Po řadu desetiletí vůbec nepřicházelo v úvahu, že by se díla z Albertiny mohla vystavovat v Praze. Teď nám to připadá úplně normální."

Schröder dodal, že podstatnou část návštěvníků vídeňské Albertiny tvoří občané České republiky. "Když je v Česku volný den nebo státní svátek, zvedne se nám denní návštěvnost až o několik tisíc," uvedl.

Jak to bylo kdysi

Prezentace obsáhlých sbírek moderního světového umění v Československu v letech 1948–1989 byla značně obtížná, pouze s výjimkou krátkého období Pražského jara a několika málo výstav na přelomu 60. a 70. let a v 80. letech (např. Poklady moderního umění ze sbírek Guggenheimovy Nadace v roce 1988). Až změněná politická situace umožnila řadě českých galerií a muzeí, mnohdy ve spolupráci se zahraničními kulturními institucemi, uspořádat důležité monografické a skupinové výstavy.

Výstava Monet - Warhol podle organizátorů doplňuje již tak kvalitní exopozici moderního umění ve Veletržním paláci. Díla z Batlinerovy sbírky zacelují mezery, které sbírka Národní galerie má. Shlédnutí stálé expozice společně s aktuální výstavou by tak mělo zájemci dát velmi kvalitní přehled o malbě 20. století s přesahem do současnosti.

Andy Warhol: Elektrické křeslo, 1971

Výstava, jejíž součástí je i řada doprovodných akcí, mj. komentované prohlídky s kurátory i ředitelem Knížákem, potrvá do 7. ledna příštího roku. Základní vstupné činí 200 Kč, snížené polovinu, rodinná vstupenka přijde na 300 Kč.

Autor:Nejčtenější

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...

Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...Další z rubriky

OBRAZEM: Křehká síla skla jde do aukce. Oslňuje a hraje barvami

Luba Bakičová

Od začátku října návštěvníky pražského Tančícího domu oslňují sklářské poklady vystavované v rámci třetího ročníku...

Přátelil se s Picassem. Malíř Kars se vrací do pražského Mánesa

Georges Kars: Park s papoušky

Byť se významný malíř krajin a aktů Georges Kars narodil majiteli mlýna v Kralupech nad Vltavou, většinu svého tvůrčího...

Muzea a galerie by mohly děti zlákat hrou na mravence. Chybí ale zájem

Z představení Děti Lví srdce

Návštěva galerií či muzeí je pro děti často ztělesněním nudy. Změnit se to snaží Tereza Dobiášová, která stojí za...Najdete na iDNES.cz