Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava, která mapuje cesty moderní plastiky

aktualizováno 
P r a h a - Umění vnímat sochu patří k těm, jež jsou stále méně pěstována. České muzeum výtvarných umění v Praze přesto vsadilo v těchto týdnech právě na něj a po retrospektivě Ladislava Zívra ve výstavních sálech v Husově ulici včera zahájilo expozici, která obrací pozornost k počátkům moderního sochařství.
Na výstavě Bourdelle a jeho žáci - Giacometti, Richierová, Gutfreund, která bude do konce května k vidění v domě U černé Matky boží, lze totiž ve zkratce absolvovat kurs tvůrčího přístupu k plastice.
Výstava vede od zakladatele moderní plastiky přes umělce, jenž jako první podrobil sochu kubistické kritice, až k doteku sochařství se surrealistickým experimentem, ústícím v plastice existenciální. Expozice se shodou okolností koná devadesát let poté, co Bourdellovo dílo - stejně jako nedlouho předtím Rodinovo a Munchovo - vstřícně přijala zdejší umělecká komunita.
Navíc se vůbec poprvé na domácí půdě lze ve větší míře setkat s Giacomettim, jehož příklad do jisté míry usměrnil české sochařství a umělecké myšlení v šedesátých letech. Šťastnou shodou okolností nedávno vyšel i výbor z Giacomettiho textů a rozhovorů edičně připravený Stanislavem Kolíbalem pro nakladatelství Arbor vitae, takže zdejší publikum může ke slovu přiřadit také přímý zážitek.
Giacometti je jistě nejslavnější sochař z vystavené čtveřice; není to tak dlouho, co sochařovu básnicko-filozofickou monografii napsal také u nás známý "tajný princ" francouzské poezie Yves Bonnefoy, jeho popularitu dokládají i četné monografické výstavy - před dvěma lety se jedna konala ve vídeňské Kunsthalle a loni u příležitosti knižního veletrhu ve Frankfurtu se jím znovu prezentovalo Švýcarsko. Germaine Richierová, jejíž tvorbu si v Praze nespojujeme s výraznějším výkonem, může v tomto kontextu působit zprvu jako "nezbytný", slabší článek expozice. Podobně však mohl působit ve Francii právě Gutfreund, jenž bývá přes svůj zásadní příspěvek k diskusi o možnostech kubistického sochařství obvykle prezentován především v rámci výstav českého umění.
Gutfreund, Giacometti a Richierová se v Bourdellově ateliéru nikdy nepotkali - Gutfreund pobýval u svého učitele na akademii Grand Chaumiere o deset let dříve než slavný Švýcar a Richierová docházela do mistrova soukromého ateliéru. Přesto v záplavě jeho žáků tvoří tři výrazné osobnosti, jež domýšlely a svébytně formulovaly některé myšlenky v Bourdellově díle pouze naznačené. Podle kurátorky expozice Heleny Staubové nicméně nejde o hledání genealogie či porovnání tvůrčích postupů, ale o rovnoprávný dialog výrazných individualit.
Pro české umění je výstava nejen připomínkou evropské dimenze Gutfreundova díla, ale především přirozeného vyrovnávání se s impulsy přicházejícími z "cizí" umělecké tradice. Gutfreund následoval Bourdella jako svého mistra do Paříže, kde se v doteku s kubismem stal nepominutelnou postavou moderního sochařství. Expozice byla k vidění už loni na jihu Francie v Campredonu a poté v pařížském Museé Bourdell. Není to projekt, jímž se sami utvrzujeme v přesvědčení o významu zdejšího umění, ale naopak jeden z řady přirozených pokusů zmapovat prostor moderní evropské tvorby.
Autor:


Témata: Socha, Umělec

Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Najdete na iDNES.cz