Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava, která mapuje cesty moderní plastiky

aktualizováno 
P r a h a - Umění vnímat sochu patří k těm, jež jsou stále méně pěstována. České muzeum výtvarných umění v Praze přesto vsadilo v těchto týdnech právě na něj a po retrospektivě Ladislava Zívra ve výstavních sálech v Husově ulici včera zahájilo expozici, která obrací pozornost k počátkům moderního sochařství.
Na výstavě Bourdelle a jeho žáci - Giacometti, Richierová, Gutfreund, která bude do konce května k vidění v domě U černé Matky boží, lze totiž ve zkratce absolvovat kurs tvůrčího přístupu k plastice.
Výstava vede od zakladatele moderní plastiky přes umělce, jenž jako první podrobil sochu kubistické kritice, až k doteku sochařství se surrealistickým experimentem, ústícím v plastice existenciální. Expozice se shodou okolností koná devadesát let poté, co Bourdellovo dílo - stejně jako nedlouho předtím Rodinovo a Munchovo - vstřícně přijala zdejší umělecká komunita.
Navíc se vůbec poprvé na domácí půdě lze ve větší míře setkat s Giacomettim, jehož příklad do jisté míry usměrnil české sochařství a umělecké myšlení v šedesátých letech. Šťastnou shodou okolností nedávno vyšel i výbor z Giacomettiho textů a rozhovorů edičně připravený Stanislavem Kolíbalem pro nakladatelství Arbor vitae, takže zdejší publikum může ke slovu přiřadit také přímý zážitek.
Giacometti je jistě nejslavnější sochař z vystavené čtveřice; není to tak dlouho, co sochařovu básnicko-filozofickou monografii napsal také u nás známý "tajný princ" francouzské poezie Yves Bonnefoy, jeho popularitu dokládají i četné monografické výstavy - před dvěma lety se jedna konala ve vídeňské Kunsthalle a loni u příležitosti knižního veletrhu ve Frankfurtu se jím znovu prezentovalo Švýcarsko. Germaine Richierová, jejíž tvorbu si v Praze nespojujeme s výraznějším výkonem, může v tomto kontextu působit zprvu jako "nezbytný", slabší článek expozice. Podobně však mohl působit ve Francii právě Gutfreund, jenž bývá přes svůj zásadní příspěvek k diskusi o možnostech kubistického sochařství obvykle prezentován především v rámci výstav českého umění.
Gutfreund, Giacometti a Richierová se v Bourdellově ateliéru nikdy nepotkali - Gutfreund pobýval u svého učitele na akademii Grand Chaumiere o deset let dříve než slavný Švýcar a Richierová docházela do mistrova soukromého ateliéru. Přesto v záplavě jeho žáků tvoří tři výrazné osobnosti, jež domýšlely a svébytně formulovaly některé myšlenky v Bourdellově díle pouze naznačené. Podle kurátorky expozice Heleny Staubové nicméně nejde o hledání genealogie či porovnání tvůrčích postupů, ale o rovnoprávný dialog výrazných individualit.
Pro české umění je výstava nejen připomínkou evropské dimenze Gutfreundova díla, ale především přirozeného vyrovnávání se s impulsy přicházejícími z "cizí" umělecké tradice. Gutfreund následoval Bourdella jako svého mistra do Paříže, kde se v doteku s kubismem stal nepominutelnou postavou moderního sochařství. Expozice byla k vidění už loni na jihu Francie v Campredonu a poté v pařížském Museé Bourdell. Není to projekt, jímž se sami utvrzujeme v přesvědčení o významu zdejšího umění, ale naopak jeden z řady přirozených pokusů zmapovat prostor moderní evropské tvorby.
Autor:


Témata: Socha, Umělec

Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

Najdete na iDNES.cz