Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava koláží představuje milionovou Toyen, ale i Koláře či Švankmajera

  5:24aktualizováno  5:24
Toyen je od nedělní aukce, kdy se za víc než třináct milionů korun prodal její obraz Zbytek noci, znovu malířskou hvězdou, o níž se mluví. Ode dneška je možné spatřit její koláže na výstavě Česká koláž v pražské Galerii Smečky.

Koláž s vlepenou klecí a smečkou vlků od Toyen pochází z období mezi roky 1936 a 1940. | foto: Archiv Pražské plynárenské

Kromě nich navíc i práce Jindřicha Štyrského, Jiřího Koláře či jeho ženy Běly Kolářové, která před dvěma týdny zemřela.

Základem výstavy je poměrně unikátní sbírka koláží, jež patří firmě Pražská plynárenská. Zahrnuje přes čtyři stovky výtvarných prací více než padesáti autorů s důrazem na českou poválečnou avantgardu. "Hodnota sbírky je penězi těžko vyčíslitelná, neboť její jednotlivé položky jsou ve své podstatě nenahraditelné. Obsahuje totiž i řadu rarit," říká mluvčí společnosti Blanka Homolová.

Brýlatá koláž

Výstava představí asi třetinu sbírky od těch nejstarších koláží, jejichž autory jsou právě Toyen nebo Štyrský, přes letos jubilujícího pětaosmdesátiletého experimentátora Dalibora Chatrného či lettristické práce Eduarda Ovčáčka až po Švankmajerův surrealismus.

Běla Kolářová: Životopis jedné patentky V. (1982)

Běla Kolářová: Životopis jedné patentky V. (1982)

Nebude chybět ani část věnovaná osobnosti Michala Cihláře, který kromě linorytů proslul právě svými kolážemi. "Cihlář sbírá materiál na své koláže i několik let. Ve sbírce máme jeho práci nazvanou 960 brejlatejch. Roky vystřihoval z novin portréty brýlatých lidí, nakonec mezi ně zařadil i sám sebe a vytvořil unikátní koláž," popisuje kurátor výstavy Jiří Machalický.

Expozici doplňují také nejnovější nákupy koláží Karla Trinkewitze či šité koláže Josefa Hampla. "Hampl byl vyučený krejčí a v jeho díle se to logicky odráží," říká Machalický.

Ostatně i Běla Kolářová používala při tvorbě svých koláží jehlu a nit – na výstavě ve Smečkách je k vidění její obraz Životopis jedné patentky, který je stvořený ze stovek korálků a kovových knoflíkových patentek. Kurátor Machalický se snažil klást důraz na největší osobnosti všech generací, které se koláží ve své tvorbě zabývaly, ať už šlo o období první republiky, pro koláž slavná šedesátá léta či současnost.

Od kubismu k surreálnu

"Koláž se také stala nejvhodnějším nástrojem pro spojení poezie a výtvarného projevu, což dokládá řada básníků-kolážistů," vysvětluje kurátor výstavy Jiří Machalický a naráží tím právě na Jiřího Koláře či poměrně opomíjeného Ladislava Nováka.

Jiří Kolář: Autoportrét (1979)

Jeden z nejslavnějších autorů českého poválečného umění Jiří Kolář vytvořil svůj kolážový autoportrét v roce 1979.

Ten kromě výtvarných prací a "vynálezu" alchymáží, froasáží a muchláží proslul i svou fónickou poezií. A právě společnou výstavou Jiřího Koláře a Ladislava Nováka zahájila před pěti lety Galerie Smečky činnost.

"Koláž se uplatňuje i v nové neobvyklé formě v tvorbě nejmladší generace. Někteří umělci využívají znalostí nových médií a vytvářejí videokoláže, jejichž přirozenou součástí se stává zvukový doprovod," vysvětluje Machalický.

Koláž přitom považuje za jeden z nejtypičtějších výtvarných projevů dvacátého století. Pracovali s ní ostatně i Picasso, Braque či surrealisté Duchamp, Ernst nebo René Magritte.

"Zástupce české surrealistické koláže ve sbírce máme, té kubistické však bohužel ne. Sbírka totiž začala vznikat až ve druhé polovině devadesátých let a v té době už nebyly kubistické koláže z počátku dvacátého století na trhu vůbec k mání," popisuje Machalický.

Toyen: Bez názvu (1936)

Toyen: Bez názvu (1936)

Na výstavě v Galerii Smečky tak budou k vidění koláže mnoha tváří: lettristické, kolorované, řezané, počítačové, čisté i domalovávané, alchymáže, tedy koláže vytvářené chemickou reakcí, či vizuální básně.
Koláž je formou umění příznačnou právě pro moderní dobu – pochází sice z francouzského slova collage, tedy lepit, už Max Ernst však princip lepení jako hlavní rys koláže odmítal.

Jde spíš o spojování různých částí do nového celku, v němž získávají nový význam. "V koláži se mohou prolínat rozdílné způsoby myšlení, z prvků vytržených z původních souvislostí se tvoří nový příběh," uzavírá Machalický.
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Obraz Štyrského byl vydražen za 24,3 mil. Kč. Jedná se o autorský rekord

Obraz Jindřicha Štyrského Utonulá s vyvolávací cenou 13 milionů korun se...

Obraz Jindřicha Štyrského s názvem Utonulá se v neděli v Obecním domě vydražil za 24,3 milionu korun, což je autorský...

OBRAZEM: Za výstavu Manifesto by si Blanchettová zasloužila třetího Oscara

Z výstava Manifesto Juliana Rosefeldta

Australská herečka a držitelka dvou Oscarů Cate Blanchettová už dlouho nemusí nikoho přesvědčovat o svém hereckém...

Muzea a galerie by mohly děti zlákat hrou na mravence. Chybí ale zájem

Z představení Děti Lví srdce

Návštěva galerií či muzeí je pro děti často ztělesněním nudy. Změnit se to snaží Tereza Dobiášová, která stojí za...Najdete na iDNES.cz