Josef Čapek - Nevěstky, linořez z roku 1918 | foto: GASK

Žebráci a nevěstky. Výstava nabízí sociální motivy v díle Josefa Čapka

  • 0
Sociální motivy v tvorbě Josefa Čapka jsou námětem výstavy, která se koná v informačním centru Galerie Středočeského kraje v Praze. Představuje především kresby a grafiky, na kterých se známý malíř věnoval lidem pohybujícím se na okraji společnosti.

Práce pocházejí z let 1916 až 1926, kdy i na Čapka dolehla existenciální tíseň první světové války a napětí, které vzniklo z ekonomických krizí a nezaměstnanosti doprovázející poválečné období.

Autorem výstavy, která potrvá do 3. března 2013, je Richard Drury, který se Čapkovou prací zabývá 15 let. "Celou dobu jsem přemýšlel, v čem je jeho trvalá a aktuální hodnota. Ač je formálně spojován s avantgardou, je to především humanista, člověk, který s obrovským soucitem přemýšlel nad osudem druhého člověka. Dlouho jsem chtěl udělat výstavu, která představí sociální motivy v jeho díle," řekl kurátor.

Kresby, grafiky, obrazy

Josef Čapek (1887 až 1945) patřil ke generaci, která se narodila v 80. letech 19. století a zasloužila se o avantgardní umělecký a literární vývoj v období před první světovou válkou a během ní. I když se Čapkovo jméno dnes spojuje především s fenoménem českého kubismu, jeho tvůrčí činnost měla mnohem širší dosah.

Josef Čapek - V noci, ručně kolorovaný linořez
Josef Čapek - V hostinci, linořez z roku 1919

Výstava obsahuje 160 kreseb a grafik a dva obrazy, na nichž Čapek zachytil žebráky, žebračky, nevěstky, pijáky a chudé lidi obecně. Kresby sice často sloužily jako příprava na obrazy, ale podle Druryho nejsou nikterak méněcennými díly.

Mnohé jsou velmi drobné, Čapek byl schopný těžký lidský úděl vyjádřit na formátu jen o málo větším, než je poštovní známka. Sám pak tyto drobné kresbičky sestavoval do souborů a lepil je na karton, který signoval. Na výstavě je tak možné pozorovat, jak jediný motiv opakovaně znovu uchopoval a zpracovával.