Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava Abnormalizace ukazuje život v Československu za totality

  8:49aktualizováno  8:49
Osmdesát snímků z předrevoluční doby, které vytvořil jeden z nejvýznamnějších českých dokumentárních fotografů současných let Jindřich Štreit, vystavuje Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech. Expozice nazvaná Abnormalizace představuje autorovy snímky z nelehkého období před sametovou revolucí.

Snímek nazvaný Výlet je jedním z osmdesáti, které uvidí návštěvníci výstavy fotografií Jindřicha Štreita. | foto: Jindřich Štreit

"Období sedmdesátých a osmdesátých let minulého století patří k nejproduktivnějšímu, ale také nejtěžšímu a nejnáročnějšímu údobí mého života. V roce 1982 jsem byl vzat do vyšetřovací vazby a téměř čtyři měsíce prožil na Ruzyni. Po vynesení rozsudku, kdy jsem byl odsouzen za hanobení prezidenta a republiky, jsem se již nesměl vrátit ke svému původnímu zaměstnání učitele," přibližuje Štreit, který si poté našel místo na státním statku a téměř devět let pracoval v zemědělství.

A u toho samozřejmě fotografoval, a víc než kdy jindy. I když oficiálně to měl zakázáno. "Nemohl jsem však publikovat, vystavovat a moc se o mně nemohlo mluvit. Proto je archiv z této doby velmi bohatý a stále z něho mohu čerpat," popisuje Jindřich Štreit s tím, že se snažil vybrat fotografie na výstavu tak, aby v co největší šíři charakterizoval jeho život a dobu.

První impuls na uspořádání výstavy přišel od ředitele kroměřížského muzea Jiřího Stránského, který měl v úmyslu připravit výstavu k 20. výročí sametové revoluce.

"Udělal jsem velmi široký výběr, který jsme spolu s panem ředitelem a Antonínem Dufkem stále zhušťovali, až jsme se dopracovali této podoby," konstatuje Štreit.

Podle svých slov ani po špatných zkušenostech s režimem nezatrpkl. Život vnímá pozitivně a snaží se na něj nahlížet z té lepší stránky. "Tato vlastnost mi pomohla v tom, že jsem nikomu nedával vinu, na nikoho jsem se nezlobil, nezatrpkl jsem, ale naopak jsem byl rád, že mohu být mezi neuvěřitelně pestrou směsicí lidí. Že se mohu pohybovat v různém prostředí a být součástí pracovního procesu, který pro měl byl v podstatě nový, i když jsem celý život žil na vesnici," zamýšlí se fotograf.

Fotograf Jindřich Štreit.

Fotograf Jindřich Štreit.

Štreit po sametové revoluci začal fotografovat také v mnoha zemích Evropy. Téma vesnice mu v té době bylo nejbližší, a nacházel tedy paralely i v jiných státech.

Jindřich Štreit od roku 1967 realizoval přes 850 samostatných expozic v Evropě i zámoří. Od sedmdesátých let se intenzivně věnuje také realizaci výstav jiných umělců, po roce 1989 i v mezinárodním měřítku.

"Vyhlášenou formou neoficiální kultury se staly v osmdesátých letech jeho vernisáže českých a slovenských umělců na Sovinci, ve kterých se svou ženou pokračovali až do roku 1997," doplnila Helena Fenclová za Galerii Klatovy/Klenová.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Najdete na iDNES.cz