Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstava Abnormalizace ukazuje život v Československu za totality

  8:49aktualizováno  8:49
Osmdesát snímků z předrevoluční doby, které vytvořil jeden z nejvýznamnějších českých dokumentárních fotografů současných let Jindřich Štreit, vystavuje Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech. Expozice nazvaná Abnormalizace představuje autorovy snímky z nelehkého období před sametovou revolucí.

Snímek nazvaný Výlet je jedním z osmdesáti, které uvidí návštěvníci výstavy fotografií Jindřicha Štreita. | foto: Jindřich Štreit

"Období sedmdesátých a osmdesátých let minulého století patří k nejproduktivnějšímu, ale také nejtěžšímu a nejnáročnějšímu údobí mého života. V roce 1982 jsem byl vzat do vyšetřovací vazby a téměř čtyři měsíce prožil na Ruzyni. Po vynesení rozsudku, kdy jsem byl odsouzen za hanobení prezidenta a republiky, jsem se již nesměl vrátit ke svému původnímu zaměstnání učitele," přibližuje Štreit, který si poté našel místo na státním statku a téměř devět let pracoval v zemědělství.

A u toho samozřejmě fotografoval, a víc než kdy jindy. I když oficiálně to měl zakázáno. "Nemohl jsem však publikovat, vystavovat a moc se o mně nemohlo mluvit. Proto je archiv z této doby velmi bohatý a stále z něho mohu čerpat," popisuje Jindřich Štreit s tím, že se snažil vybrat fotografie na výstavu tak, aby v co největší šíři charakterizoval jeho život a dobu.

První impuls na uspořádání výstavy přišel od ředitele kroměřížského muzea Jiřího Stránského, který měl v úmyslu připravit výstavu k 20. výročí sametové revoluce.

"Udělal jsem velmi široký výběr, který jsme spolu s panem ředitelem a Antonínem Dufkem stále zhušťovali, až jsme se dopracovali této podoby," konstatuje Štreit.

Podle svých slov ani po špatných zkušenostech s režimem nezatrpkl. Život vnímá pozitivně a snaží se na něj nahlížet z té lepší stránky. "Tato vlastnost mi pomohla v tom, že jsem nikomu nedával vinu, na nikoho jsem se nezlobil, nezatrpkl jsem, ale naopak jsem byl rád, že mohu být mezi neuvěřitelně pestrou směsicí lidí. Že se mohu pohybovat v různém prostředí a být součástí pracovního procesu, který pro měl byl v podstatě nový, i když jsem celý život žil na vesnici," zamýšlí se fotograf.

Fotograf Jindřich Štreit.

Fotograf Jindřich Štreit.

Štreit po sametové revoluci začal fotografovat také v mnoha zemích Evropy. Téma vesnice mu v té době bylo nejbližší, a nacházel tedy paralely i v jiných státech.

Jindřich Štreit od roku 1967 realizoval přes 850 samostatných expozic v Evropě i zámoří. Od sedmdesátých let se intenzivně věnuje také realizaci výstav jiných umělců, po roce 1989 i v mezinárodním měřítku.

"Vyhlášenou formou neoficiální kultury se staly v osmdesátých letech jeho vernisáže českých a slovenských umělců na Sovinci, ve kterých se svou ženou pokračovali až do roku 1997," doplnila Helena Fenclová za Galerii Klatovy/Klenová.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Rudolfinum promění světelná projekce. Zazní Dvořák i Smetana

Projekce Sim/Nebula: Signal v Rudolfinu (16. února 2018)

Dva nejvýkonnější projektory na světě v pátek a o víkendu osvítí Dvořákovu síň pražského Rudolfina. Koná se tam akce...

Viktoriánský pervert má právo malovat soft porno. Polonahé nymfy opět visí

Manchesterská galerie přestala prodávat i pohlednice s Waterhousovým dílem (2....

Jen něco přes týden nechala manchesterská galerie skrytý obraz Hylás a nymfy. Čin, který měl rozvířit diskuzi o díle a...

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz