Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vysočina oslaví svátek hudby

  12:24aktualizováno  12:24
Vysočina - Evropský den hudby jako svátek všech hudebníků a muzikantů si dnes mohou připomenout i obyvatelé některých měst na Vysočině. Oslavy tohoto svátku připadají každoročně na 21. června, tedy na den letního slunovratu. "Svátek hudby, je nekomerční národní hudební slavností, které se mohou spontánně účastnit amatérští i profesionální hudebníci všech žánrů pobývající na území naší republiky," stojí psáno ve stanovách Evropského dne hudby.

Historie evropského svátku hudby se datuje od roku 1982. První ročník se tehdy uskutečnil v Paříži, v České republice to bylo poprvé v Praze, v roce 1990. Následně se tato tradice začala rozšiřovat i do dalších měst republiky. Hlavní podmínkou pro pořádání koncertu v rámci této akce je fakt, že musí být uskutečněny na veřejně volném a přístupném prostranství. "Koncerty musí mít nekomerční charakter, vystupující musí koncertovat bez nároku na honorář a pořadatelé nemohou z akce vybírat žádné vstupné," shodli se pořadatelé z jednotlivých měst, které se do Evropského dne hudby zapojily.

Přehled všech kulturních akcí
na dnešní den.

V Třebíči na Evropský den hudby pamatuje katolické gymnázium a základní umělecká škola, které pořádají ve společenské místnosti gymnázia koncert žáků umělecké školy. Třebíčská radnice ani městské kulturní středisko žádnou akci nepořádají. Stejně je tomu například i v Moravských Budějovicích či Náměšti nad Oslavou. „V pátek pořádáme již druhý koncert v rámci festivalu 13. Měst Concentus Moraviae, a kdybychom dělali ještě nějaký o den dřív, myslím, že by lidé ani nepřišli," řekla Renata Snášilová z náměšťského kulturního střediska s tím, že vlastně ani nevěděli, že nějaký Evropský den hudby existuje.

Na své si naopak přijdou obyvatelé Bystřice nad Pernštejnem, kde se hudební akce pořádají hned dva dny: jak ve čtvrtek, tak i v pátek. Ve čtvrtek na náměstí T.G.Masaryka vystoupí od šestnácté hodiny country skupina Punc a dětský soubor, v pátek pak bude náměstí patřit základní umělecké škole. „Ve zhruba hodinovém programu, který začne ve čtyři hodiny odpoledne,  vystoupí dechový soubor pod vedením Eduarda Makovského a mažoretky z domu dětí a mládeže," řekla ředitelka bystřického kulturního domu Eva Bagarová s tím, že se do akce ke dni hudby zapojili již v loňském roce.

Také ve Žďáru nad Sázavou bude znít ve čtvrtek hudba a to v podání swingového orchestru a Źďárských národopisných souborů. Akci s názvem Vítání léta hudbou, zpěvem a tancem připravil tamní dům kultury. Program je připraven postupně na třech místech. Začíná se o půl třetí před domem klidného stáří a před objektem denního pobytu pro mládež v Haškově ulici a v patnáct hodin se hudbou rozezní také náměstí před starou radnicí. „Letos takovou akci děláme poprvé," vysvětlil ředitel domu kultury Emil Hansel.

Na Pelhřimovsku se k letošnímu Evropskému svátku hudby přihlásili v Pelhřimově, v Humpolci a v Žirovnici. Za loňskou přehlídkou zřejmě zaostane humpolecký vklad, neboť letos se bude v odpoledních hodinách muzicírovat pouze na Havlíčkově náměstí. "Od čtrnácti hodin vystoupí Adrien, big beat No name a pěvecký sbor Čech a Lech," přiblížila program pracovnice informačního a kulturního střediska Dana Kopicová. Loni souběžně hrály na Horním náměstí soubory z humpolecké základní umělecké školy, ale ty letos návštěvníci neuslyší. "Evropský svátek hudby letos oslavíme na východním Slovensku, kam na tři dny vyjíždíme s naším školním dechovým orchestrem," zdůvodnil neúčast v Humpolci ředitel školy Josef Jirků. Večer od půl osmé pak vystoupí v koncertním sále muzea na Dolním náměstí Humpolecký komorní orchestr.

V Pelhřimově naopak žáci základní umělecké školy hrát budou. "Na Masarykově náměstí vystoupí od patnácti hodin kytarový soubor, saxofonová skupina, dechový soubor i pěvecký sbor Duha," uvedla pracovnice školy Stanislava Kovářová. Školní soubory budou mít zítra hlavní slovo rovněž na žirovnickém zámku, kde se k Evropskému dni hudby hlásí tamní základní umělecká škola. "Připravili jsme s našimi žáky koncert populárních melodií. Od devatenácti hodin uslyší návštěvníci nejrůznější školní soubory i pěvecký sbor," prozradil ředitel Zdeněk Zadražil.
Na Havlíčkobrodsku se bude muzicírovat v Chotěboři. "Od šestnácti hodin bude na Masarykově náměstí vyhrávat Chotěbořská kapela. V stejnou dobu pořádáme u nás v základní umělecké škole vernisáž výstavy žáků výtvarného oboru a o dvě hodiny později v koncertním sále absolventský koncert," přiblížil program ředitel chotěbořské základní umělecké školy Milan Moc.

Na veřejných prostranstvích v Havlíčkově Brodě se letos muzicírovat nebude. "Evropský svátek hudby u nás zakotvuje stále poněkud nesměle, zřejmě by to chtělo tahouna, který by ke společnému hraní u této příležitosti strhl ostatní. Já jsem tuto událost zažila ve Štarsburku a to se vůbec nedá srovnat. Tam se muzicíruje celou noc," přiblížila své zkušenosti zástupkyně starosty Havlíčkova Brodu Jana Fischerová.

Podobně tomu bude i v Jihlavě, kde se větší oslavy Evropského dne hudby neuskuteční. Pravděpodobně jediným místem na Jihlavsku, kde svátek hudby budou světit, se stane Telč. Zde se uskuteční cyklus tří koncertů, přičemž na 21. června připadá vystoupení skupiny Loslosos a Svapo.

Autoři:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Najdete na iDNES.cz