Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stále krásné Bieblovy básně konečně bez cenzury i autocenzury

  10:27aktualizováno  10:27
Je poezie Konstantina Biebla stále životná, nebo už patří jen do čítanek a české literární historie? Uvidíme podle ohlasu dvou knih s jeho jménem, jež vyšly ve stejnou dobu.

Konstantin Biebl v roce 1928 | foto: archiv

Konstantin Biebl: Král kravat arara

Konstantin Biebl: Král kravat arara

První z obou publikací nese malebný, ryze poetistický název Král kravat arara. Pro nakladatelství Maťa uspořádal Daniel Razím do kapesního formátu ediční řady Bouře přes pět desítek básní ze všech Bieblových sbírek. Jde o vydání „čtenářské“, tedy skutečně stručný úvod do Bieblova světa, ve kterém nejen lodě vozí čaj a kávu, ale také mladí muži chodí do války, lidé umírají a milují, autoři mají své rodné kořeny a osobní historii.

Editor knihy nicméně – u výborů tohoto typu je to zcela běžné a odpustitelné – v podstatě rezignuje na logičnost a zdůvodnění výběru té které básně právě v té podobě, v níž ji uvádí. „Přihlížím k dobovým okolnostem vzniku básně nebo její verze i ke svému subjektivnímu cítění,“ popisuje svou editorskou metodu Daniel Razím.

Úpravy vlastní i cizí

Pro dílo Konstantina Biebla je přitom typické jako pro málokoho z českých literátů (srovnatelný může být snad jedině hyperaktivní a značně oportunistický génius Vítězslav Nezval), že své básně vlastně po celý život upravoval, přepisoval, vypouštěl z nich celé pasáže a nové přidával.

Mohlo to být z uměleckých důvodů, kdy byl autor například schopen změnit vyznění celé své druhé sbírky Zlom, jejíž první vydání z roku 1925 lze považovat za proletářskou poezii a ve druhé, pozměněné edici o tři roky později již náleží k avantgardní literatuře.

Busta v pražské ulici Na Výtoni, ve které Konstantin Biebl spáchal v roce 1951...

Busta v pražské ulici Na Výtoni, ve které Konstantin Biebl spáchal v roce 1951 sebevraždu

Nepochybné důvody úprav však byly v poválečných vydáních i cenzurní a autocenzurní. Po únoru 1948 se Konstantin Biebl přihlásil k novému režimu (byl ostatně celoživotně levicově, resp. komunisticky zaměřený, stejně jako prakticky celá umělecká avantgarda nejprve Devětsilu a posléze surrealistické skupiny) a napsal v tomto smyslu jednoznačně proklamativní sbírku Bez obav. Nicméně atmosféra vzájemného podezřívání, vyhrožování a strachu na počátku padesátých let pozřela i jeho.

Nejprve silnými autocenzurními zásahy pochroumal první díl svých sebraných spisů, které pod názvem Dílo začaly vycházet v roce 1951, další čtyři svazky už, jak bylo tehdy zvykem, znetvořili jiní editoři.

A v listopadu roku 1951 byl nalezen mrtev pod okny svého pražského bytu. Pozadí pravděpodobné sebevraždy vyvolalo mnohé spekulace. Leccos mimochodem osvětluje – a mnohé nové otázky naopak klade – pozoruhodná kniha Bojím se jít domů, že uvidím kožené kabáty na schodech, jež před několika lety vyšla péčí editorů Davida Vody a Milana Blahynky na základě deníkových zápisků Vítězslava Nezvala.

Konstantin Biebl: Básně

Konstantin Biebl: Básně

Samotnou Bieblovu poezii jsme nemohli dosud číst v kritickém vydání. To se mění až nyní, kdy péčí ediční řady Česká knižnice nakladatelství Host vychází svazek nazvaný prostě Básně a pod jehož zpracováním je podepsán literární historik Jiří Holý.

Do bohatě okomentované knihy uspořádal osm Bieblových sbírek. Vypustil tedy knižní debut Cesta k lidem (1923), který básník napsal společně se svým strýcem Arnoštem Rážem, a většinu zde uvedených básní pak zařadil do svých samostatných sbírek.

A nenajdeme zde ani kritické vydání zmíněné, jak píše Holý, „schematismem poznamenané“ sbírky Bez obav. Lze vznést otázku, zda je rozumné tento „hřích“ jinak výtečného básníka před dnešním čtenářem tajit, nicméně Holého edice se netváří jako kompletní sebrané spisy a jako na takovou je nutno na knihu pohlížet.

Ideální podoba

Za výchozí texty bral Jiří Holý převážně první nebo druhá vydání konkrétních sbírek. Takzvané „vydání poslední ruky“ nelze v Bieblově případě z výše řečených důvodů zohledňovat, protože by se jednalo o verze výrazně z(auto)cenzurovaného Díla.

Konstantin Biebl s přáteli avantgardisty (zleva Konstantin Biebl, Toyen, Marie...

Konstantin Biebl s přáteli avantgardisty (zleva Konstantin Biebl, Toyen, Marie Bieblová, Vítězslav Nezval, sedící Vladislav Vančura)

Odlišnosti mezi vydáním, jež vybral Holý, a jinými podobami téhož do nejmenšího detailu popisuje editor v obsáhlé ediční poznámce. A je skutečně někdy až detektivním zážitkem pročítat si složitou cestu jak básníka, tak editora (jehož povinností je, s nadsázkou řečeno, najít střed mezi básníkovou ideou a praxí) k ideální podobě každé básně.

Nicméně stále jde o věc spíše odbornou až „technologickou“. Toho skutečného Biebla nenajdeme v poznámkovém aparátu, nýbrž v jeho stále krásných básních samých.

Autor:


Témata: Konstantin Biebl

Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Najdete na iDNES.cz