Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rabín Sidon slaví sedmdesátku kompletním vydáním svých divadelních her

  9:58aktualizováno  9:58
Souborné vydání dramatické tvorby Karola Sidona připravilo nakladatelství Akropolis. Přestože Sidon patří k nejznámějším současným českým spisovatelům, přibližně polovina jeho dramat není známa nejen veřejnosti, ale ani odborníkům.

Karol Sidon | foto: Pavel Brunclík

Kompletní vydání jeho divadelních a rozhlasových her vychází u příležitosti autorova jubilea a nakladatel je představí 13. září večer v divadle Rubín. Karol Sidon oslavil 9. srpna 70. narozeniny.

Karol Sidon: Dramata

Knižní soubor poprvé představí celé Sidonovo dramatické dílo včetně her považovaných za ztracené. Publikace ukáže autora jako dramatika neustálých výzev, jehož hry mají široký tematický i žánrově-stylový záběr, uvádí nakladatel. Sidon si například vyzkoušel psychologickou dramatickou výpověď (ve hře Zpívej mi na cestu), grotesku z vojenského prostředí (Latríny), opakovaně hledal vlastní podání absurdní hry (zcela neznámá Etuda o hodináři), pokusil se o dramatickou parafrázi biblických příběhů (purimová hra Ester) nebo o dramatizaci (Komenského Labyrint).

Spisovatel, publicista a rabín Karol Sidon patří mezi nejvýraznější představitele tuzemské židovské obce. V období normalizace se pohyboval v disentu, v roce 1978 konvertoval k židovství a přijal jméno Efraim. Od roku 1992 je vrchním zemským a s výjimkou několika měsíců v letech 2004 až 2005 i vrchním pražským rabínem.

Odhalení sochy prezidenta Woodrowa Wilsona sledoval i rabín Karol Sidon.

Pražský rodák z česko-židovské rodiny, jehož otec zahynul v Terezíně, vystudoval po válce dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Poté pracoval jako dramaturg animovaných filmů a redaktor Literárních listů, po roce 1969 byl tři roky televizním scenáristou, pak se ale z politických důvodů stal pomocným dělníkem a prodavačem tisku.

Ještě předtím se stihl prosadit prózami Sen o mém otci a Sen o mně, romány Evangelium podle Josefa Flavia a Boží osten už vyšly samizdatem. Kromě prózy psal i scénáře k filmům či rozhlasové hry. Poslední Sidonova díla vznikla ještě před jeho nucenou emigrací do Německa v roce 1983. Tam signatář Charty 77 vystudoval židovská studia, počátkem 90. let absolvoval rabínský seminář v Jeruzalémě a vrátil se do Prahy.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Nakladatelství Paseka zve do své chlouby. Domu, který navrhl Jan Kotěra

Z interiéru domu, ve kterém sídlí Nakladatelství Paseka

Nakladatelství Paseka poprvé otevírá své dveře veřejnosti a zve čtenáře na zbrusu novou sérii autorských čtení.

RECENZE: Kniha Proč máma pije je zoufalým pokusem o Bridget Jonesovou

Colin Firth, Renée Zellwegerová a Hugh Grant ve filmu Bridget Jonesová - S...

Je asi tak tisíc způsobů, jak vtipně a s nadhledem popsat náročný život matek. To by však blogerce Gill Simsové musel...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Najdete na iDNES.cz