Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšly čtyři svazky dopisů Boženy Němcové

  10:16aktualizováno  10:16
Po čtyřech letech a čtyřech svazcích se završila Korespondence Boženy Němcové (1820?–1862), i když se prvotně uvažovalo pouze o trojdílném cyklu.

Božena Němcová | foto: MF DNES

Ukázalo se, že listů je tolik, že vystačily ještě na jeden téměř pětisetstránkový titul, který včera vyšel. Náročný projekt zaštítilo a do kýženého konce dovedlo Nakladatelství Lidové noviny.

Na nedostatečnou pozornost si Korespondence nemůže stěžovat – dvoutisícový náklad u předchozích svazků je už vyprodán a vycházejí dotisky.

Soubor je totiž na českém trhu unikátní: obsahuje všechny dosud badatelsky dostupné dopisy, které Němcová psala nebo dostávala, rozepsaná torza stejně jako dokončené listy.

Pokrývají bezmála dvacetileté období – zatímco první listy podepisovala energická čtyřiadvacetiletá dívka, ty pozdní pocházejí od ženy vyčerpané, těžce nemocné a selhávající i v tom, co je jí vlastní – ve slovech, formulacích, psaní.

Na přípravě korespondence se podílel několikačlenný badatelský tým, který vedla Lucie Saicová Římalová. Stovky dokumentů se rozhodli předložit publiku v chronologické podobě – tak, jak listy přicházely a odcházely.

Což je možná nakonec lepší – čtenář si může učinit poměrně přesnou představu o autorčiných názorech, bolestech, zoufalstvích, nadějích, plánech, vášních a ovšem i sebeklamech v tom kterém období. Nemluvě o finančních otázkách, které se pro autorku stávaly stále citelnějšími.

Porovnávat lze také určitou Němcové sebestylizaci v závislosti na tom, komu právě píše. Jinak se prezentuje intelektuálům z literárních kruhů, jinak možným mecenášům a jinak rodině.

Čtvrtý svazek, který zahrnuje poslední čtyřletí autorčina života, je nutně poznamenán jejími ubývajícími silami.

Jak v předmluvě poznamenává editor Stanislav Wimmer, Němcová zjevně ztrácela schopnost tvůrčí práce, což se projevilo i na vleklé přípravě jejích sebraných spisů u Antonína Augusty v Litomyšli.

S tím souvisí i trojnásobný, nedokonaný pokus o dopis Vojtěchu Náprstkovi, kterého sice po jeho návratu z Ameriky odbyla jako "pudivítr", ale posléze si ho začala velmi vážit.

Dva měsíce před svou smrtí se mu Němcová snaží vysvětlit, "pročpak ta Božena tu Babičku nevydává" (v rámci spisů), ale nedokáže to – pokaždé se jí myšlenky splašeně rozutečou jinam, třeba k detailům z návštěvy Chlumce nad Cidlinou. Zmiňuje se zde i o výronech krve, které se z ní řinou a jež se snažila před okolím skrývat.

Poslední dopis pochází od jejího bratra Gustava, který ho psal z Poznaně německy, s bolestí nad nemocí své sestry.

Vytýkal jí, že o sobě dlouho nedávala vědět: "Jen musím upřímně litovat, že jsi nám napsala teprve tak pozdě; vždyť tato zpráva zasáhla srdce o to silněji a krutěji, že přišla nečekaně."

Nakonec je to právě autorčina emotivní korespondence, která tvoří působivou protiváhu jejímu klasickému dílu.

"Potom i ostatní, co jsem napsala, nepodléhá času, poněvadž je to opis národních mravů a života, který se vždy študovat bude a zajímat, a snad v pozdějších dobách více než nyní," psala Němcová nejen v souvislosti se svými pohádkami.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Motiv z obalu českého vydání knihy Otrok
RECENZE: Otrok se podobá dílu Paula Coelha. Chybí mu humor

Jak moc jsme otroky vlastních negativních myšlenek, obav, problémů, křivd a provinění? Útlý bestseller Otrok spisovatele Ananda Dilvara nachází prostřednictvím...  celý článek

Americký spisovatel Dan Brown představil na knižním veletrhu ve Frankfurtu svou...
Šifru mistra Trumpa nezvládnu napsat ani já, vtipkoval Dan Brown

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Spisovatel Dan Brown je hvězdným hostem knižního veletrhu ve Frankfurtu, kde uvedl svou novinku Origin. Jeho příjezdu předcházely manévry podobné příjezdu...  celý článek

Spisovatel Salman Rushdie na knižním veletrhu ve Frankfurtu (12. října 2017)
Ty seš chlap! Rushdie ve Frankfurtu vzpomínal na setkání s Trumpem

Frankfurt (Od naší zpravodajky) Donald Trump na Frankfurtský knižní veletrh nedorazil, přesto se tu o něm mluví skoro všude. Angela Merkelová a Emmanuel Macron, kteří literární svátek opravdu...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.