Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Festival v Jihlavě ocenil režiséra Jasného, Pevnost i fotbalové derby

  8:04aktualizováno  8:04
Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě vyvrcholil sobotním udílením cen. Z 16. ročníku si ji odvezou šestaosmdesátiletý režisér Vojtěch Jasný a tvůrci nejlepšího českého dokumentárního filmu Pevnost Lukáš Kokeš a Klára Tasovská.

Cenu Česká radost pro nejlepší český dokumentární film obdrželi 27. října při slavnostním zakončení 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě režiséři Lukáš Kokeš (vpravo) a Klára Tasovská za snímek Pevnost. Vlevo je předseda poroty Ivan Havel, uprostřed porotkyně Tamara Moyzes. | foto: Luboš PavlíčekČTK

Organizátoři při slavnostním zakončení rozdali i další ceny. Kromě Jasného, tvůrce legendárních snímků jako Všichni dobří rodáci nebo Až přijde kocour, porota zvláštním cenou vyznamenala Pavla Abraháma za snímek Dva nula a Jana Geberta za Hru o kámen.

Každý z hostů, kdo se na podiu objevil, dostal navíc i místní slivovici, zvanou "Nevyzpytatelka", jak ji-uvedli v závěru slavnostního zakončovacího večera moderátoři z divadelního souboru Vosto5.

"Letošní rok naplnil naši ambici nebýt jen uzavřeným místem pro pár filmových fanoušků. Stali jsme se platformou pro otevřenou reflexi a analýzu. Tak pestrou škálou osobností se může málokterý festival pochlubit," řekl ředitel festivalu Marek Hovorka.

Režisér Vojtěch Jasný (vlevo) obdržel 27. října při slavnostním zakončení 16.

Režisér Vojtěch Jasný (vlevo) obdržel 27. října při slavnostním zakončení 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě cenu za přínos světové kinematografii. Vpravo je prezident festivalu Marek Hovorka.

Mezi významnými hosty festivalu byli například držitel Nobelovy ceny za literaturu čínský spisovatel Gao Xingjian (Kao Sing-ťien) nebo také jihokorejský režisér Jun Če-ro. Nový dokumentární styl s názvem "performativní žurnalismus" představil dánský autor Mads Brügger.

Při závěrečném dni na festivalu vystoupilo na Inspiračním fóru aktivistky z ukrajinského hnutí Femen. Bojují za práva žen a používají k tomu vlastní nahotu. "Odhalené tělo je prostor, na kterém můžu vyjádřit svůj názor," řekla členka hnutí Femen Inna Sevčenková.

Návštěvnost festivalu byla vysoká

Organizátoři letošní ročník stylizovali v duchu myslivectví. "Moc mne těší, jak kvalitní program se letos podařilo sestavit. Reakce porot i diváků byly nad očekávání dobré. Je to výzva pro příští lov, pardon, festival," řekl Hovorka.

Filmy na jihlavském festivalu vidělo přes třicet tisíc diváků. "Nejvíc chodili na české dokumenty, byl zájem o dokument Občan K., Věra 68, Pevnost a také se lidé hodně ptali na Svobodu pro Smetanu," postřehla Barbora Zelená, která pomáhala s prodejem lístků a suvenýrů. "Hitem letošního ročníku byla festivalová taška, ta se lidem hodně líbí," dodala Zelená.

Pětidenní přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představila 177 filmů ze 47 zemí. Organizátoři je vybrali z více než 2 500 přihlášených snímků. Ve světové premiéře uviděli diváci 41 filmů. Festivalovým centrem byly tradičně prostory Oblastní galerie Vysočiny v Komenského ulici.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Nová Lara Croft prohrála s domácí Tátovou volhou, Tlumočník zapadl

Tomb Raider (2018)

Premiérová akční legenda Tomb Raider, která do role bojovnice Lary Croft přivedla Alicii Vikanderovou, startovala...

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Najdete na iDNES.cz