Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyšla monografie komiksového mistra Káji Saudka. Konečně

  7:03aktualizováno  7:03
Těžko si představit výraznějšího českého komiksového autora, než je Kája Saudek. Proslul nadsázkou, nápady, osobitým stylem i vnadnými kráskami, přesto na oficiální uznání čekal dlouho.

Kája Saudek: z komiksového díla | foto: Arbor vitae

Jeho první důstojná monografie nazvaná Kája Saudek vyšla teprve nyní. Mnohé zásadní kresby totiž autor rozdal či rozpůjčoval svým fanouškům, sběratelům, přátelům i náhodným návštěvníkům svého ateliéru, někteří z nich přitom o zpřístupnění svých sbírek veřejnosti nejevili zájem.

Manželka: Kája nikdy nevyčichne

Kája Saudek

Kája Saudek se bratrem Janemzakladatel typické komiksové školy a zároveň pravděpodobně jediná osobnost českého komiksu, jejíž význam přesáhl hranice Česka, resp. Československa.
Narodil se v roce 1935, je dvojčetem známého fotografa Jana Saudka. První komiksy stvořil už na základní škole, za komunistů nesměl studovat ani publikovat a pracoval jako pomocný technik na Barrandově. Tam dostal od Miloše Macourka možnost spolupracovat na tiskovinách a titulcích k filmu Kdo chce zabít Jessii? Saudek pro něj nakonec vytvořil několik stran filmového komiksu. V roce 1968 měl k vydání připravený sešit o krásné lékařce Muriel, režim ho však zakázal, vyšel až loni. Saudek je autorem desítek komiksů a stovek stripů, po revoluci vycházely jejich reprinty ve statisícových nákladech. Už téměř čtyři roky leží v kómatu v nemocnici, kde se o něj starají žena s dcerou. Do kómatu upadl poté, co mu zaskočilo sousto jídla a jeho mozek zůstal dlouhou dobu bez kyslíku.

Mladá kunsthistorička Helena Diesing, která připravila i nedávnou Saudkovu výstavu v Českém centru v Rytířské ulici v Praze, však úmorný maraton jednání podstoupila, sběratele přemlouvala a nakonec i v řadě případů obměkčila. (rozhovor s Helenou Diesing čtěte zde)

Trvalo jí to celkem čtyři roky a výsledkem je dosud nejobsáhlejší, v mnoha směrech objevná publikace o Saudkově díle. Autorčino úsilí oceňuje i kreslířova dcera Berenika. "Co všechno dala Helena Diesing dohromady, kolik sběratelů přemluvila, je úžasné. Musela si s tím dát hodně práce," tvrdí. Kniha se jí líbí, i když připouští, že se rodila komplikovaně, včetně produkčních nepříjemností, takže výsledný názor na publikaci má rozporuplný.

Saudkova manželka Hana je o něco kritičtější, knihu nepovažuje za monografii, jelikož se jen okrajově věnuje výtvarníkově tvorbě v devadesátých letech. Na rozdíl od autorky si nemyslí, že by Saudek ve svém pozdním díle stagnoval, byl podle ní naopak lepší a lepší.

"Kája nikdy nevyčichne, i nové generace na něj mají chuť, cokoliv od něj se stále dobře prodává," říká a naráží tak na okolnost, že téměř celý náklad knihy byl během jednoho týdne rozebraný, rychle se vyprodal i Saudkův vynikající komiks Muriel a oranžová smrt, který vyšel před Vánocemi.

Nynější kniha představuje z větší části dosud neznámého Saudka, především jeho ranou tvorbu z padesátých a šedesátých let včetně soukromých kreseb, dárků, artefaktů láskám, s nimiž se Saudek seznamoval zásadně na plovárně v pražském Podolí.

Jednou z nich byla i Marina Málková, dnes Solmanová, jíž Saudek adresoval originální omalované dopisy, které se nezdráhal zasílat ani na adresu školy, kde dívka studovala. Marina se stala protagonistkou mnoha Saudkových kreseb – v jedné z nich znázornil sebe sama coby vojáka wehrmachtu, který projíždí v odrané uniformě a bagančatech kolem Mariny, již stylizoval do role ruské důstojnice.

Milenka: Vypadali jsme jako cizinci

V několika dílech se kromě Mariny a Káji objevuje i další nezbytná rekvizita – Saudkův milovaný skútr značky Puch, který se výtvarníkovi díky příbuzným podařilo získat z Rakouska. Právě s Puchem působili Marina a Kája v pražských ulicích ještě exotičtěji než obvykle.

"Jakmile Kája skútr postavil na ulici, byli jsme obklopeni diváky, navíc jsme oba dva vypadali jako cizinci – jak vizáží, tak oblečením," vyprávěla autorce publikace Solmanová. V knize vzpomíná, jak pozorný přítel Saudek byl – vyprávěl jí příběhy z knížek, předčítal jí Voltaira i Villona, budil ji s kyticí vedle čaje.

Z výstavy Kája Saudek & 60’sZ výstavy Kája Saudek & 60’s

Ne všechny Saudkovy lásky však byly podobně otevřené. Kupříkladu herečka a Saudkova tehdejší snoubenka Olga Schoberová, filmový idol 60. let, se na knížce odmítla podílet. Což je škoda, i jí Saudek věnoval řadu svých obrázků. Její rysy se promítly i do jednoho z nejlepších autorových děl, komiksu Muriel a oranžová smrt.

Rozchod se Schoberovou Saudek zřejmě nesl těžce, ještě po letech se jí snažil výtvarně "pomstít". Když roku 1972 pro časopis Mladý svět kreslil tužkou portréty celebrit na téma "Takoví budou v roce 2000?", právě Schoberovou vylíčil neúprosně, k obrázku připojil i bublinu s textem "Zavolejte mému právníkovi, ať okamžitě Saudka žaluje". Redakce však právě Schoberové portrét nakonec neotiskla, připadal jí moc zlý.

Originály se často liší

Velká role logicky připadala v Saudkových obrazech jeho manželce Haně, které jeho kreslířský zájem lichotil. "Nevadilo mi to, naopak, jsem na to pyšná. Znala jsem ho od svých patnácti, byla jsem při ruce, občas podle mě kreslil i mužské, když potřeboval zachytit svaly, bicepsy. Jen občas jsem mu vyčinila , že taková nejsem – a on se jen usmál a řekl: Ale takovou tě vidím. Kája všechno kreslil podle skutečnosti – maloval to, co cítil, jak žil."

Kája Saudek & Miloš Macourek: Muriel a oranžová smrt (ukázka z komiksu)

Ač je Saudkova fascinace ženami známá, zarazí, jak eroticky odvážné jsou mnohá jeho díla soustředěná v oddílu Erotické kresby. Občas hraničí až s pornografií. Nicméně i onen "známý Saudek" bude možná pro čtenáře překvapením. Publikace totiž přetiskuje především Saudkovy originály, které se od reprodukovaných verzí často podstatně liší.
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

Snímek roku vyfotil na mobil. Czech Press Photo získali i fotografové MAFRA

Vítěz kategorie PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (single): Martin Bandžák, volný fotograf –...

Soutěž Czech Press Photo vyhrál černobílý snímek „Hizballáh, oslavy vítězství nad Izraelem“ od Martina Bandžáka z...

OBRAZEM: Křehká síla skla jde do aukce. Oslňuje a hraje barvami

Luba Bakičová

Od začátku října návštěvníky pražského Tančícího domu oslňují sklářské poklady vystavované v rámci třetího ročníku...

VIDEO: Čtyři patra, čtyři sta děl. Výstavu Josefa Lady uvádí malířův vnuk

Galerie Tančící dům otevírá 15. listopadu retrospektivní výstavu díla Josefa...

Pražská Galerie Tančící dům společně s rodinou Josefa Lady otevírá k 130. výročí narození a 60. výročí úmrtí umělce...Najdete na iDNES.cz