Tvůrci tří hlavních myšlenkových proudů staré Číny: Buddha, Konfucius a Lao-c'

Tvůrci tří hlavních myšlenkových proudů staré Číny: Buddha, Konfucius a Lao-c' | foto: Profimedia.cz

Základní kniha taoismu jde po stopě svitků z hedvábí

  • 1
"Tao, které se dá popsat slovy, není stálé Tao/ jméno, které se dá jmenovat, není věčné jméno/ bezejmenné je počátkem všeho/ pojmenovatelné je matkou tisíce věcí." Těmito okřídlenými slovy, v překladu předního českého intelektuála Václava Cílka, začíná jedna z nejzásadnějších knih lidstva Tao te-ťing.
Tao te-ťing

Její nové vydání oproti těm minulým klade důraz nejen na kvalitu obsahu, ale i zpracování a vzhled. Text dotvářejí převážně abstraktní černobílé kresby výtvarnice Veroniky Šrek Bromové z cyklu Já/Tao/Chaos.

Za autora Tao te-ťing, knihy, která myšlenkově ovlivnila především čínskou populaci podobným způsobem jako evropskou civilizaci Bible a arabské národy Korán, je považován legendární Starý mistr Lao-c'.

Ve skutečnosti ji sepsali minimálně dva lidé: starší, který je autorem první, mystičtější části, a mladší, který se zabýval i otázkami politickými.

"Kniha začala svou pouť jako politický traktát. Možná měla být 'naučením' věnovaným panovníkovi či korunnímu princi, ale záhy se proměnila ve filozofického průvodce praktickým životem obyčejného člověka a později i v náboženský text," připomíná Cílek.

Kniha má dodnes vliv na miliony lidí, je obdivována mnoha umělci a filozofy ve zcela odlišných kulturních okruzích, třeba jen jako umělecké literární dílo. Základ Tao te-ťing vznikl zřejmě už někdy v šestém století před naším letopočtem, písemně v klasické podobě bylo dílo zaznamenáno až v prvních stoletích po Kristu.

Českých překladů je řada, první byl publikován už v roce 1920, autory dalších jsou například významný sinolog Oldřich Král nebo filozof Egon Bondy. Cílkův překlad se snaží jít co nejpřesněji po stopách originálu. Proto přihlíží k hedvábným svitkům z roku 168 před Kristem, nalezeným v roce 1973, a k bambusovým záznamům ze čtvrtého století před Kristem, objeveným v roce 1993.

Tao te-ťing zůstává jednou z těch knih, které lze otevřít na libovolném místě s jistotou, že čtenář najde stále inspirativní myšlenky. Třeba: "Čiň nečiněním/ dělej neděláním/ nalezni chuť v tom, co nemá žádnou chuť/ zacházej s malými, jako by byli velcí/ zacházej s několika, jako by byli houf."