První registrované partnerství v ČR uzavřeli v Ostravě pan Karel (vpravo) a pan

První registrované partnerství v ČR uzavřeli v Ostravě pan Karel (vpravo) a pan Josef. (1. července 2006) | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Kniha o emancipaci homosexuálů v Česku nejsou žádné „cancy“

  • 44
Možná poněkud tajnosnubný název knihy kolektivu autorů pod vedením Jana Seidla Od žaláře k oltáři vysvětluje její podtitul: Emancipace homosexuality v českých zemích od roku 1867 do současnosti.
Od žaláře k oltáři

Téma homosexuality v minulosti českých zemí je v českém dějepisectví posledních let jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí bádání. Monografie Jana Seidla, Lukáše Nozara a Jana Wintra představuje podle vydavatele, jímž je brněnské nakladatelství Host, první soustavný výklad politicko-společenské emancipace české homosexuální menšiny.

Literární vědec Martin C. Putna ke knize uvedl: "Co bylo před Seidlem, jsou buď jen dílčí studie, nebo vzpomínky, publicistika a cancy. Seidl vytvořil skutečné, souvislé, akademicky relevantní, metodicky konzistentní dějiny (sebe)vyslovování homosexuální zkušenosti a formování homosexuální komunity."

Kniha Od žaláře k oltáři je rozdělena do pěti oddílů. V úvodu je představeno právní prostředí, které podmínilo starší fáze emancipačního úsilí od prvních dokladů z počátku dualistické monarchie do poloviny 20. století, v dalším je vylíčeno rozšíření povědomí o moderní homosexuální identitě v českých zemích v době před první světovou válkou.

Úsilí reformně orientovaných lékařů, právníků a samotných homosexuálů o zrušení všeobecné trestnosti homosexuálního jednání v podmínkách demokratické první republiky je tématem třetího oddílu, zrušení této trestnosti za komunistického režimu následuje v oddíle čtvrtém. Závěr je věnován gay a lesbickému emancipačnímu úsilí v období od konce osmdesátých let do současnosti.

Přitažlivost knihy i pro čtenáře, který se tématem odborně do hloubky nezajímá, zvyšují zajímavé kulturní přesahy v textu, bohatá fotografická příloha a závěrem připojené dokumenty, mezi nimiž najdeme např. texty bojovníků za práva sexuálních menšin už z předminulého století nebo reportáž Egona Erwina Kische z pražské homosexuální kavárny z roku 1914.